reklama

Autor: Ilona Ślugaj, Krzysztof Piwowarczyk

reklama

Atopowe zapalenie skóry

Skóra atopowa dziecka, od wczesnego okresu niemowlęcego, jest sucha, wrażliwa i wykazuje nadmierną reaktywność  na różne czynniki zewnętrzne. Atopowe zapalenie skóry (azs) jest obecnie jednym z większych problemów pediatrycznych. Przeczytaj więcej o azs i jak sobie z tym radzić.

Choroba ta dotyczy około 10% dzieci i ma podłoże genetyczne – często występuje rodzinnie, i ujawnia się w pierwszych miesiącach życia,  jednak im wcześniej się ujawni, tym cięższy może być jej przebieg. Jest to schorzenie przewlekłe, które przebiega z okresami zaostrzeń i złagodzenia objawów. U dzieci zmiany skórne często mają związek z alergią pokarmową, u niektórych pacjentów niekiedy rozwija się astma oskrzelowa lub alergiczny katar i zapalenie spojówek. Przyczyny azs nie są jeszcze dobrze poznane, szczególnie z tego powodu, że azs jest spowodowane równoczesnym wystąpieniem wielu czynników, które muszą wystąpić równocześnie, niejednokrotnie w różnych kombinacjach. Wiele z tych czynników wciąż pozostaje nierozpoznanych.

Głównymi objawami są zaczerwienienie i suchość skóry, jej swędzenie i skłonność do zakażeń podrażnionych miejsc. Zmiany najczęściej lokalizują się na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi, ale mogą również obejmować całe ciało. Choroba zaostrza się w zimie, a poprawa następuje najczęściej w lecie. Do zaostrzeń dochodzi również pod wpływem stresu i po spożyciu niektórych pokarmów, np. Ryby lub czekolady. Rozpoznanie azs musi postawić lekarz.

W okresie zaostrzeń zazwyczaj potrzebne jest leczenie prowadzone przez pediatrę, alergologa lub dermatologa. W okresach złagodzenia objawów najważniejsza jest pielęgnacja wrażliwej skóry atopowej.

Kiedy zmiany skórne należy skonsultować z lekarzem?

W zasadzie wszystkie zmiany skórne, szczególnie u najmłodszych niemowląt oraz uporczywe, o niewyjaśnionej przyczynie, wymagają diagnozy lekarza. Najważniejsze objawy, które mogą być niepokojące i które wymagają zgłoszenia się do lekarza to:

 • Gdy objawy występują po raz pierwszy
  • Nadmiernie sucha skóra niemowlęcia, szczególnie gdy rodzice nie mają jeszcze wypracowanych sposobów jej pielęgnacji.
  • Objawy swędzenia i podrażnienia skóry, szczególnie występujące w zgięciach łokciowych i kolanowych oraz nasilające się po niektórych pokarmach lub po kontakcie z niektórymi czynnikami zewnętrznymi.
 • Gdy objawy występują u dziecka z rozpoznanym już azs
  • Intensywne swędzenie dużych obszarów skóry, znaczne nasilenie swędzenia dotychczas zajętych obszarów, znaczne rozdrapywanie skóry.
  • Zakażenie zmian skórnych, wysięk, strupy, zaczerwienienie i obrzęki skóry.
  • Bardzo znaczne nasilenie objawów ogólnych – niepokój, rozdrażnienie, bezsenność dziecka.

Podstawowymi zaleceniami w okresie między zaostrzeniami azs, zapobiegającymi nawrotom są: unikanie czynników zaostrzających i stałe stosowanie emolientów, które są preparatami nawilżającymi i natłuszczającymi skórę. Odpowiednia pielęgnacja może znacznie złagodzić nasilenia oraz wydłużyć okresy pomiędzy zaostrzeniami choroby.

W okresach zaostrzeń lekarz może zastosować kortykosterydy, które działają silnie przeciwzapalnie i niekiedy są jedynym sposobem na szybkie wyleczenie stanu zapalnego skóry. Ostatnio stosowane są również leki z grupy inhibitorów kalcyneuryny – protopic i elidel, które są lekami immunomodulacyjnymi i działają na zupełnie innej zasadzie niż sterydy. Leczenie zaostrzeń oraz stosowanie wymienionych leków musi być bezwzględnie prowadzone pod kontrolą lekarza.

Postępowanie pielęgnacyjne i zapobiegające zaostrzeniom AZS

Dieta

Należy stosować dietę z eliminacją potraw (składników) na które dziecko jest uczulone. Najczęściej są to: pomidory, kwaśne owoce (cytrusy, kiwi), orzechy arachidowe, niektóre gatunki ryb – szczególnie puszkowane (tuńczyk, sardynki, makrele, śledzie, łosoś), wędliny, twarde sery (np. Parmezan), musztarda i ostre przyprawy. Często dzieci z azs są uczulone na jajka lub mleko krowie.

Otoczenie

Należy używać prześcieradeł i poszew z bawełny dające się łatwo wyprać. Elementy dekoracyjne nie powinny gromadzić w sobie kurzu oraz powinny dawać się łatwo wyczyścić.

W mieszkaniu należy dbać o częste usuwanie kurzu i stosować do czyszczenia produkty roztoczobójcze. Należy zrezygnować z wykładzin i dywanów, materaców z wełny lub włosia, puchowych poduszek i kołder. Ważne jest również utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach, szczególnie w sezonie grzewczym.

Toaleta i pielęgnacja

Należy dbać o codzienną toaletę dziecka. Zaleca się krótki letni prysznic lub kąpiel. Skórę należy myć delikatnie, bez pocierania, przy użyciu środków myjących, nie zawierających mydła, środków zapachowych i barwników (parabenów), przeznaczonych do pielęgnacji skóry atopowej. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę dziecka, otulając je ręcznikiem, nie wycierając. Następnie należy zastosować preparaty pielęgnacyjne przeznaczone dla skóry atopowej. Skóra atopowa wymaga ciągłego natłuszczania i nawilżania, należy stosować specjalne produkty zwane emolientami, które dodatkowo zatrzymują wodę w warstwach skóry. Przykładowe linie produktów dla dzieci do mycia i pielęgnacji skóry atopowej to: a-derma exomega, atodiane, atoperal baby, atopin, bioderma atoderm, emolium, eucerin omega, la roche-posay lipikar, mustela dermo-pediatrics stelatopia, oilatum baby, oillan, pharmaceris at, svr topialyse, uriage xémose. Należy pamiętać, że dziecko musi mieć krótko obcinane paznokcie, na noc można zakładać dziecku rękawiczki jednopalcowe.

 

Najnowsze publikacje

Leki są silnymi substancjami chemicznymi i dlatego co pewien czas mamy do czynienia ze świadomym lub nieświadomym przedawkowaniem leków lub zatruciami lekami. Musisz wiedzieć jak się zachować gdy ktoś z twojego otoczenia zażyje lub gdy niechcący podasz dziecku zbyt dużą dawkę leku.

Ból gardła może być jednym z kilku objawów przeziębienia lub może być objawem wirusowego lub bakteryjnego zapalenia gardła lub zapalenia migdałków czyli. Jeśli jest to wirusowe zapalenie gardła lub ból gardła towarzyszący przeziębieniu będziemy go łagodzić we własnym zakresie. Zobacz jak postępować

Wiele kobiet przechodzi okresy menstruacyjne odczuwając tylko niewielkie dolegliwości, jak na przykład ucisk w podbrzuszu lub złe samopoczucie. U niektórych kobiet przed i podczas miesiączki mogą wystąpić silne dolegliwości, które wymagają złagodzenia, ponieważ bardzo utrudniają codzienne życie. W tekście omawiamy jedynie dolegliwości

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 12 czerwca 2020 Poz. 43) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Dnia 1 kwietnia 2020 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (poz. 28) zostało opublikowane obwieszczenie w sprawie ograniczeń w ordynowaniu i wydawaniu leku Arechin na jednego pacjenta. W związku z powyższym od dnia 2 kwietnia 2020 dla leku Arechin obowiązują następujące przepisy…

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej