reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Ból głowy i migrena

Ból głowy należy do najczęstszych dolegliwości. Najczęstszą postacią bólu głowy jest tzw. Ból napięciowy. Częstą postacią bólu głowy jest migrena, którą należy odróżnić od napięciowego bólu głowy. Przeczytaj jak wstępnie odróżnić obie postacie bólu głowy i sobie pomóc w tej dolegliwości.

Ból głowy

Ból głowy należy do najczęstszych dolegliwości. Najbardziej powszechną postacią bólu głowy jest tzw. Ból napięciowy, najczęściej spowodowany stresem, brakiem snu, przemęczeniem, paleniem papierosów, nadużyciem alkoholu. Ból ten jest odczuwany jako tępy, ustępujący po środkach przeciwbólowych. Zdarzają się jednak bóle ostre, nietypowe, przedłużające się, które należy skonsultować z lekarzem.

Migrena

Częstą postacią bólu głowy jest migrena, która występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ma charakter napadowy, towarzyszą jej nudności i wymioty, zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na dźwięk i zapach. Napad trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin. Może być wywołany przez emocje, zmiany pogodowe, czy pokarm (np. Żółte sery, wino, szczególnie czerwone). Charakterystyczne dla migreny są objawy poprzedzające napad (tzw. Aura). Ból migrenowy obejmuje zwykle określoną cześć głowy. Pozostałe rodzaje bólu głowy to ból klasterowy, bóle gromadne oraz bóle towarzyszące poważnym schorzeniom, które muszą być leczone przez lekarza.

Kiedy bóle głowy są niepokojące i należy się skontaktować z lekarzem?

W zasadzie wszystkie bóle głowy, szczególnie przedłużające się, uporczywe, o niewyjaśnionej przyczynie, wymagają diagnostyki lekarskiej. Najważniejsze objawy, które mogą być niepokojące i które wymagają zgłoszenia się do lekarza to:

  • Każdy ból głowy u dziecka wymaga konsultacji z pediatrą,
  • Ból głowy przedłużający się ponad 12 godzin,
  • Bóle głowy o narastającej częstotliwości lub nasileniu,
  • Bóle głowy ograniczające codzienną aktywność, napadowy charakter bólów,
  • Ból występujący po wysiłku fizycznym,
  • Gorączka oraz wymioty towarzyszące bólowi głowy,
  • Sztywność karku, nierówna szerokość źrenic oczu,
  • Towarzyszące objawy neurologiczne, jak: niedowłady kończyn, obniżona koordynacja ruchowa, zaburzenia widzenia, zaburzenia mowy, splątanie.

Uwaga

Należy pamiętać, że ból jest tylko objawem. Musimy być świadomi przyczyny każdego bólu. Nie można leczyć bólu niewiadomego pochodzenia. W tych przypadkach, gdy ból jest bardzo uciążliwy w większości przypadków można wziąć środek przeciwbólowy ale należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny dolegliwości oraz w celu ustalenia dalszego leczenia. W każdym przypadku bólów, ich przyczyna powinna być ustalona.

Przeczytaj jakie leki na ból głowy możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciepła kąpiel lub okłady odprężają napięte mięśnie i łagodzą ból. Ból mięśni i pleców może się zmniejszyć, gdy bolące mięśnie ponownie stopniowo zostaną rozruszane. Gdy ból jest bardzo dokuczliwy, można doraźnie zastosować leki przeciwbólowe. Doustnie zazwyczaj stosujemy środki przeciwbólowe stosowane w przeziębieniu,

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię COVID-19. Na rynku znalazło się 1,8 mln szczepionek, rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć, ponieaż są one trudno dostępne. Już od września obowiązuje w Polsce ograniczenie w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. obowiązuje nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znalazły się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej