reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Ból ostry i przewlekły

Uczucie bólu jest najczęściej rezultatem zapalenia, uszkodzenia lub drażnienia komórek. Sygnał bólowy jest przesyłany drogą nerwową do mózgu i odbierany jest jako cierpienie. Charakter bólu może być ostry lub tępy oraz np. „kłujący”, „palący”, „piekący”, „gniotący”. Ból może być zlokalizowany lub rozlany. Ból jest zawsze związany z cierpieniem.

Należy pamiętać, że ból jest tylko objawem. Musimy być świadomi przyczyny każdego bólu. Nie można leczyć bólu niewiadomego pochodzenia. W tych przypadkach, gdy ból jest bardzo uciążliwy w większości przypadków można wziąć środek przeciwbólowy ale zawsze należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny dolegliwości i dalszego leczenia.

Ból ostry pełni ważną funkcję ostrzegawczą oraz informacją o uszkodzeniu tkanek lub toczącym się w organizmie procesie zapalnym lub najczęściej niedokrwiennym jak zawał serca lub zator tętnicy. Ostry ból brzucha sygnalizuje zapalenie wyrostka robaczkowego, ostry ból kończyny może sygnalizować zator tętnicy lub zakrzep żyły w kończynie. Jeżeli dolegliwości bólowe utrzymują się dłużej niż trzy miesiące, mamy do czynienia z bólem przewlekłym, który nie spełnia swojego zadania – przed niczym już nie ostrzega ani nie informuje. Ból przewlekły jest objawem choroby przewlekłej oraz uznawany jest za chorobę.

Ból przewlekły wymaga specjalnego wielokierunkowego leczenia, które wymaga współpracy wielu specjalistów zastosowania różnych, dobranych indywidualnie, metod leczenia: farmakologicznego, zabiegowego oraz psychoterapii i rehabilitacji.

Najczęstsze dolegliwości bólowe to: ból głowy, bóle mięśni, bóle pleców, bóle stawów oraz ostry ból brzucha i bóle menstruacyjne u kobiet – zostały one opisane w osobnych rozdziałach.

Uwaga! Każdy ból w klatce piersiowej lub jej okolicy (np. barku), szczególnie występujący u dorosłego lub starszego mężczyzny, powinien być potraktowany jako zagrożenie zawałem serca. Należy wtedy wezwać Pogotowie Ratunkowe lub lekarza – jeśli jest w pobliżu – i wykonać badanie EKG. W tym bólu można podać środki przeciwbólowe.

W każdym przypadku bólów, ich przyczyna powinna być ustalona. Nie można leczyć bólu bez ustalenia jego przyczyny lub wyczerpania możliwości jej ustalenia.

Najnowsze publikacje

Leki są silnymi substancjami chemicznymi i dlatego co pewien czas mamy do czynienia ze świadomym lub nieświadomym przedawkowaniem leków lub zatruciami lekami. Musisz wiedzieć jak się zachować gdy ktoś z twojego otoczenia zażyje lub gdy niechcący podasz dziecku zbyt dużą dawkę leku.

Ból gardła może być jednym z kilku objawów przeziębienia lub może być objawem wirusowego lub bakteryjnego zapalenia gardła lub zapalenia migdałków czyli. Jeśli jest to wirusowe zapalenie gardła lub ból gardła towarzyszący przeziębieniu będziemy go łagodzić we własnym zakresie. Zobacz jak postępować

Wiele kobiet przechodzi okresy menstruacyjne odczuwając tylko niewielkie dolegliwości, jak na przykład ucisk w podbrzuszu lub złe samopoczucie. U niektórych kobiet przed i podczas miesiączki mogą wystąpić silne dolegliwości, które wymagają złagodzenia, ponieważ bardzo utrudniają codzienne życie. W tekście omawiamy jedynie dolegliwości

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 12 czerwca 2020 Poz. 43) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Dnia 1 kwietnia 2020 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (poz. 28) zostało opublikowane obwieszczenie w sprawie ograniczeń w ordynowaniu i wydawaniu leku Arechin na jednego pacjenta. W związku z powyższym od dnia 2 kwietnia 2020 dla leku Arechin obowiązują następujące przepisy…

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej