reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Bóle mięśni

Bóle mięśni są bardzo powszechne. Wobec popularności intensywnych ćwiczeń fizycznych, doświadcza ich prawie każdy. Najczęściej są to bóle powysiłkowe, popularnie nazywane „zakwasami”, choć jest to określenie dawne i odpowiadające temu co się dzieje w przeciążonych mięśniach. Zobacz jak można sobie pomóc.

Opóźniona bolesność mięśni, nazywana również “zakwasami” to ból mięśni, który występuje po intensywnym wysiłku fizycznym, szczególnie u osób nie wytrenowanych. Najczęściej występuje gdy forsowne ćwiczenia podjęte są pewnej przerwie oraz gdy nie jest przestrzegana rozgrzewka przed ćwiczeniami. Ból mięśni pojawia się następnego dnia lub kilka dni po wysiłku. Mięśnie bolą przy prawie każdym ruchu, są napięte i wrażliwe. Ból mięśni jest z reguły nieszkodliwy i przebiega bez powikłań. Kiedyś kojarzono te bóle z nadmiarem kwasu mlekowego w mięśniach i nazywano bóle mięśni „zakwasami”, obecnie wiadomo że bolesność mięśni występuje na skutek mikrourazów włókien mięśniowych, do których dochodzi podczas ćwiczeń.

Bóle mięśni często towarzyszą również infekcjom wirusowym. Są one wówczas łagodniejsze niż bóle po wysiłku i dotyczą wielu grup mięśni.

Kiedy bóle mięśni są niepokojące i należy się skontaktować z lekarzem?

  • Gdy ból mięśni jest bardzo nasilony,
  • Gdy bólowi mięśni towarzyszą inne objawy, jak gorączka, skurcze lub drżenie mięśni,
  • Gdy wystąpi osłabienie ogólne, wszystkich mięśni lub osłabienie siły niektórych mięśni,
  • Gdy bólom i osłabieniu mięśni towarzyszą zmiany na skórze,
  • Gdy ból mięśni nie ustąpi po kilku dniach samodzielnego leczenia.

Zapobieganie bólom mięśni po wysiłkach fizycznych

Zapobieganie zakwasom jest stosunkowo proste. Należy przestrzegać następujących, podstawowych zasad:

  • Wysiłek powinieneś zwiększać stopniowo, zarówno gdy rozpoczynasz ćwiczenia, jak i gdy wracasz do ćwiczeń po przerwie.
  • Każde ćwiczenia rozpoczynaj od rozgrzewki. W mięśniach, które są rozgrzane w mniejszym stopniu dochodzi do mikrourazów i dlatego opóźniona bolesność mięśni będzie mniejsza.

Ciepła kąpiel lub okłady odprężają napięte mięśnie i łagodzą ból. Ból mięśni może się zmniejszyć, gdy bolące mięśnie ponownie stopniowo zostaną rozruszane. Gdy ból jest bardzo dokuczliwy, można doraźnie zastosować leki przeciwbólowe. Doustnie zazwyczaj stosujemy środki przeciwbólowe stosowane w przeziębieniu, które równocześnie łagodzą bóle mięśniowe. Możemy również stosować preparaty miejscowe do smarowania w postaci maści rozgrzewających.

Leki na bóle mięśni

W silnych bólach mięśni i grzbietu stosujemy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne przyjmowane doustnie, najczęściej stosowane są doustne preparaty zawierające następujące substancje czynne: ibuprofen, kwas acetylosalicylowy i paracetamol.

W stosunku do wymienionych niżej leków przeciwzapalnych, należących do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, należy zachować dużą ostrożność, jeśli są stosowane przez osoby z chorobami układu krążenia, szczególnie z chorobą niedokrwienną serca lub po przebytym zawale serca. Należy wtedy uzgodnić z lekarzem ich stosowanie.

W bólach mięśni stosujemy również leki do stosowania zewnętrznego, miejscowego, które stosowane na skórę łagodzą ból i stan zapalny.

Zobacz jakie leki na bóle mięśni możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Leki są silnymi substancjami chemicznymi i dlatego co pewien czas mamy do czynienia ze świadomym lub nieświadomym przedawkowaniem leków lub zatruciami lekami. Musisz wiedzieć jak się zachować gdy ktoś z twojego otoczenia zażyje lub gdy niechcący podasz dziecku zbyt dużą dawkę leku.

Ból gardła może być jednym z kilku objawów przeziębienia lub może być objawem wirusowego lub bakteryjnego zapalenia gardła lub zapalenia migdałków czyli. Jeśli jest to wirusowe zapalenie gardła lub ból gardła towarzyszący przeziębieniu będziemy go łagodzić we własnym zakresie. Zobacz jak postępować

Wiele kobiet przechodzi okresy menstruacyjne odczuwając tylko niewielkie dolegliwości, jak na przykład ucisk w podbrzuszu lub złe samopoczucie. U niektórych kobiet przed i podczas miesiączki mogą wystąpić silne dolegliwości, które wymagają złagodzenia, ponieważ bardzo utrudniają codzienne życie. W tekście omawiamy jedynie dolegliwości

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 12 czerwca 2020 Poz. 43) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Dnia 1 kwietnia 2020 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (poz. 28) zostało opublikowane obwieszczenie w sprawie ograniczeń w ordynowaniu i wydawaniu leku Arechin na jednego pacjenta. W związku z powyższym od dnia 2 kwietnia 2020 dla leku Arechin obowiązują następujące przepisy…

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej