reklama

Autor: Ilona Ślugaj, Krzysztof Piwowarczyk

reklama

Jak sobie radzić z bólem miesiączkowym?

Wiele kobiet przechodzi okresy menstruacyjne odczuwając tylko niewielkie dolegliwości, jak na przykład ucisk w podbrzuszu lub złe samopoczucie. U niektórych kobiet przed i podczas miesiączki mogą wystąpić silne dolegliwości, które wymagają złagodzenia, ponieważ bardzo utrudniają codzienne życie.

W tekście omawiamy jedynie dolegliwości związane z prawidłowym cyklem miesięcznym, wszelkie bóle i krwawienia poza cyklem oraz niezwiązane z prawidłową menstruacją muszą być natychmiast wyjaśnione z lekarze. 

Jak możesz sobie radzić z bólem miesiączkowym?

  • zastosuj ciepłe okłady na brzuch lub ciepłą kąpiel (woda nie może być zbyt gorąca, ponieważ może to nasilić krwawienie)
  • pij napary z ziół, które mają działanie rozkurczowe (nagietek, melisa, rumianek, mięta)
  • spróbuj wykonać delikatny masaż rozluźniający mięśnie brzucha
  • pij dużo płynów, ale unikaj alkoholu
  • rzuć palenie (nikotyna wpływa na obkurczanie się naczyń)
  • stosuj lekkostrawną dietę, aby zmniejszyć wzdęcia brzucha
  • regularnie uprawiaj ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza jazdę na rowerze, biegi, szybki spacer, które poprawią napięcie mięśni i kondycję organizmu, jednak podczas miesiączki lepiej jest ograniczyć wysiłek fizyczny
  • unikaj stresu, np. ćwicząc jogę
  • skonsultuj z lekarzem swoje objawy, w celu wykluczenia zaburzeń hormonalnych lub wad budowy macicy
  • w razie potrzeby przyjmuj dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i rozkurczowe (zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce dołączonej do leku).

Leki stosowane w łagodzeniu bólu miesiączkowego

W łagodzeniu bólu miesiączkowego można samodzielnie stosować dostępne bez recepty leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zawierają one następujące substancje: diklofenak, ibuprofen, deksibuprofen, ketoprofen, deksketoprofen, naproksen. Należy pamiętać, żeby w akcie desperacji nie stosować dawek większych niż zalecane ani nie stosować dwóch różnych leków przeciwbólowych w tym samym czasie. Leki te lepiej jest przyjąć w momencie gdy ból nie jest jeszcze nasilony. W łagodnych bólach miesiączkowych mogą być stosowane preparaty zawierające paracetamol. Paracetamol jest również zalecany osobom z chorobą wrzodową. Nie powinno się stosować leków zawierających kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, Polopiryna), ponieważ substancja ta oprócz działania przeciwbólowego wykazuje także działanie przeciwzakrzepowe (rozrzedzające krew) i może nasilać lub przedłużać krwawienie. Działanie przeciwbólowe mogą uzupełniać leki o działaniu rozkurczowym zawierające drotawerynę lub hioscynę.

Zobacz jakie leki możesz zastosować na ból miesiączkowy

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Owsiki które są pasożytami przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego i wywołują u ludzi chorobę zwaną owsicą, która najczęściej występuje u dzieci i jest bardzo rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Owsica jest chorobą brudnych rąk. To najczęstsza ludzka choroba pasożytnicza w Polsce.

Leki są silnymi substancjami chemicznymi i dlatego co pewien czas mamy do czynienia ze świadomym lub nieświadomym przedawkowaniem leków lub zatruciami lekami. Musisz wiedzieć jak się zachować gdy ktoś z twojego otoczenia zażyje lub gdy niechcący podasz dziecku zbyt dużą dawkę leku.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
Na podstawie art. 37azg ust. 2 i 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U.z 2020 r. poz. 944 i 1493) Minister Zdrowia ogłosił, że od dnia 18 września 2020 r. ograniczona będzie ilość wydawanego na jednego pacjenta produktu leczniczego … – zobacz w LekInfo24.pl

Z powodu pandemii koronawirusa wykazy leków refundowanych nie były publikowane na koniec kwietnia ani na koniec czerwca, a wykaz leków refundowanych na dzień 1 marca obowiązywał od 1 marca do końca sierpnia 2020. Obecny wykaz jest pierwszym po półrocznej przerwie. Zawiera pierwszą listę bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży – 114 pozycji.

W serwisie LekInfo24.pl znajdą Państwo również listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży, wraz z informacjami o tych lekach. Lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży aktualnie zawiera 114 pozycji.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej