reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Kaszel u dzieci

Każde dziecko kaszle. Kaszel może być suchy lub wilgotny i leki objawowe należy dobrać w zależności od jego aktualnego rodzaju. Niekiedy należy zastosować inne leki na kaszel suchy na początku infekcji a potem zmienić je na leki na kaszel mokry.

Kaszel jest najpowszechniejszym objawem chorobowym u dzieci, jest odruchem obronnym oczyszczającym drogi oddechowe i chroniącym drogi oddechowe przed zanieczyszczeniem oraz jest objawem zapalenia lub podrażnienia górnych dróg oddechowych – gardła, krtani, tchawicy lub zapalenia dolnych dróg oddechowych – oskrzeli, drobnych oskrzeli i pęcherzyków płucnych czyli zapalenia płuc. Niezależnie od przyczyny kaszel może być suchy lub wilgotny, a leczenie objawowe należy dobrać w zależności od jego rodzaju. Kaszel suchy występuje zazwyczaj na początku infekcji i po kilku dniach przechodzi w kaszel mokry

Najczęstszą przyczyną kaszlu jest infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych czyli przeziębienie, poza tym kaszel może być spowodowany zapaleniem krtani, zapaleniem oskrzeli lub zapaleniem płuc. W przypadku takiego podejrzenia zawsze konieczne jest  badanie lekarskie oraz leczenie ustalone przez lekarza rzadką przyczyną kaszlu może być ciało obce w drogach oddechowych – uwaga nie można dawać małym dzieciom do gryzienia orzeszków lub podawać czekolady z orzechami. Zakrztuszenie jest stanem nagły, który wymaga natychmiastowej pomocy dziecku. Kaszel o podłożu czysto alergicznym występuje najczęściej u pacjentów, u których stwierdzamy również inne objawy alergii.

Kiedy kaszel u dziecka może być niepokojący i należy skontaktować się z lekarzem?

  • Gdy kaszel występuje u noworodka lub niemowlęcia – im młodsze dziecko, tym pilniej trzeba wezwać lekarza.
  • Gdy kaszel wystąpi u dziecka niepełnosprawnego lub chorującego na chorobę przewlekłą.
  • Gdy kaszlowi towarzyszą objawy utrudnionego oddychania i duszności – im szybciej duszność narasta, tym stan jest bardziej naglący.
  • Gdy kaszel jest tak uciążliwy, że nie daje dziecku spać w nocy.
  • Gdy kaszel rozpoczyna się nagle, wśród pełnego zdrowia i początek kaszlu można kojarzyć z zakrztuszeniem – istnieje możliwość, że do układu oddechowego dostało się niewielkie ciało obce (np. Orzeszek, część zabawki).
  • Gdy kaszlowi towarzyszy wysoka gorączka lub ból w klatce piersiowej.
  • Gdy kaszel pojawia się po kontakcie z czynnikami, które mogą być uczulające, jak siano, kurz, sierść zwierząt, po kontakcie z określonymi substancjami lub po wysiłku.
  • Gdy kaszel przedłuża się po przebytej infekcji lub gdy jest to kaszel nawracający, lub przewlekły.

Jeśli nie występują zagrożenia opisane w powyższych punktach, możesz podjąć się łagodzenia kaszlu za pomocą leków lub inhalacji. Przeczytaj w pozostałych artykułach o kaszlu jak leczyć kaszel u dziecka.

Photo by anjanettew on Foter.com / CC BY-SA

Najnowsze publikacje

Leki są silnymi substancjami chemicznymi i dlatego co pewien czas mamy do czynienia ze świadomym lub nieświadomym przedawkowaniem leków lub zatruciami lekami. Musisz wiedzieć jak się zachować gdy ktoś z twojego otoczenia zażyje lub gdy niechcący podasz dziecku zbyt dużą dawkę leku.

Ból gardła może być jednym z kilku objawów przeziębienia lub może być objawem wirusowego lub bakteryjnego zapalenia gardła lub zapalenia migdałków czyli. Jeśli jest to wirusowe zapalenie gardła lub ból gardła towarzyszący przeziębieniu będziemy go łagodzić we własnym zakresie. Zobacz jak postępować

Wiele kobiet przechodzi okresy menstruacyjne odczuwając tylko niewielkie dolegliwości, jak na przykład ucisk w podbrzuszu lub złe samopoczucie. U niektórych kobiet przed i podczas miesiączki mogą wystąpić silne dolegliwości, które wymagają złagodzenia, ponieważ bardzo utrudniają codzienne życie. W tekście omawiamy jedynie dolegliwości

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 12 czerwca 2020 Poz. 43) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Dnia 1 kwietnia 2020 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (poz. 28) zostało opublikowane obwieszczenie w sprawie ograniczeń w ordynowaniu i wydawaniu leku Arechin na jednego pacjenta. W związku z powyższym od dnia 2 kwietnia 2020 dla leku Arechin obowiązują następujące przepisy…

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej