reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Kaszel

Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów chorobowych. Najbardziej niepokojące dla pacjentów jest ustalenie przyczyny kaszlu, która może być różna. Wystąpienie lub utrzymywanie się kaszlu może być związane z łagodnym przeziębieniem ale również może być objawem zapalenia krtani, zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc lub inną rzadką przyczyną np. Powikłaniem zapaleń płuc lub alergią.

Kaszel jest objawem stanu zapalnego lub podrażnienia śluzówki górnych dróg oddechowych – gardła, krtani, tchawicy oraz może być efektem zapalenia dolnych dróg oddechowych – oskrzeli lub płuc. Zapalenie górnych dróg oddechowych w większości jest wirusowe i może być leczone samodzielnie, objawowo. Zapalenie dolnych dróg oddechowych zawsze wymaga badania lekarskiego i leczenia ustalonego przez lekarza. Kaszel o podłożu czysto alergicznym występuje najczęściej u pacjentów, u których stwierdzamy również inne objawy alergii i którzy alergię mają udokumentowaną wynikami badań w tym kierunku. Kaszel ostry trwa krócej niż 3 tygodnie. Przewlekły kaszel trwa powyżej 8 tyg.

Kaszel suchy czy wilgotny

Niezależnie od przyczyny kaszel może być suchy lub wilgotny, a leczenie objawowe należy dobrać w zależności od jego rodzaju.

  • Kaszel suchy powstaje na skutek bezpośredniego drażnienia receptorów kaszlu przez czynniki drażniące takie jak stan zapalny błony śluzowej lub czynniki zewnętrzne.
  • Kaszel mokry powstaje na skutek pobudzenia receptorów kaszlu w celu wydalenia zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, która jest produktem stanu zapalnego.

Obrzęk, podrażnienie i suchość błony śluzowej dróg oddechowych silnie pobudza receptory do kaszlu. Wydzielina, szczególnie gęsta również prowadzi do wywołania silnego odruchu kaszlu.

W przebiegu kaszlu zarówno suchego jak i wilgotnego, bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie powietrza i odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy pić dużo płynów, nawilżać powietrze oraz w miarę możliwości stosować inhalacje z soli fizjologicznej. Należy pamiętać, że sól fizjologiczna ma stężenie 0,9%. Nie należy stosować hipertonicznych roztworów soli bez porozumienia z lekarzem.

Leki bez recepty stosowane w łagodzeniu kaszlu są lekami objawowymi i w większości działają na jeden z rodzajów kaszlu suchy lub mokry. Preparaty stosowane na oba rodzaje kaszlu z reguły są substancjami powlekającymi i łagodzącymi podrażnienie błony śluzowej okolicy gardła, co też może łagodzić kaszel.

Kaszel, jak długo trwa?

Bardzo częsta przyczyną niepokoju rodziców jest czas trwania kaszlu. Poniżej przedstawiony jest podział kaszlu ze względu na czas trwania.

  • Kaszel ostry trwa do 3 tygodni,
  • Kaszel podostry trwa zazwyczaj ok. 3-8 tyg.
  • Kaszel przewlekły trwa powyżej 8 tyg.

Kaszel ostry u dziecka najczęściej jest spowodowany infekcją wirusową górnych dróg oddechowych rzadziej może być objawem zapalenia płuc, ciała obcego w drogach oddechowych na skutek zakrztuszenia,  substancji drażniących np. Oparów chemicznych, smogu, dymu.

Przedłużający się kaszel ostry i kaszel jako podostry, najczęściej jest tzw. Kaszlem poinfekcyjnym, spowodowanym podrażnieniem błony śluzowej, najczęściej górnych dróg oddechowych, po ustąpieniu ostrej fazy infekcji. W kaszlu poinfekcyjnym zawsze należy rozpatrzyć przedłużającą się infekcję i w przypadku braku poprawy po zastosowanym leczeniu należy zawsze rozpatrzeć nieleczone zakażenie atypowe lub krztusiec.

Najczęstszymi przyczynami kaszlu przewlekłego jest również kaszel poinfekcyjny, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, szczególnie u dzieci z przerostem migdałka gardłowego – trzeciego, refluks żołądkowo-przełykowy, astma oskrzelowa, gruźlica płuc, wyjątkowo rzadko choroby tkanki śródmiąższowej płuc, kaszel psychogenny. Podejrzewanie kaszlu psychogennego u dziecka wymaga bardzo dużej ostrożności i takie podejrzenie należy wysuwać w ostatniej kolejności po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki różnicowej oraz przeanalizowaniu wszystkich objawów i okoliczności towarzyszących kaszlowi.

Zobacz jakie leki na kaszel możesz zastosować

Zobacz jakie leki ziołowe łagodzące kaszel możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Leki są silnymi substancjami chemicznymi i dlatego co pewien czas mamy do czynienia ze świadomym lub nieświadomym przedawkowaniem leków lub zatruciami lekami. Musisz wiedzieć jak się zachować gdy ktoś z twojego otoczenia zażyje lub gdy niechcący podasz dziecku zbyt dużą dawkę leku.

Ból gardła może być jednym z kilku objawów przeziębienia lub może być objawem wirusowego lub bakteryjnego zapalenia gardła lub zapalenia migdałków czyli. Jeśli jest to wirusowe zapalenie gardła lub ból gardła towarzyszący przeziębieniu będziemy go łagodzić we własnym zakresie. Zobacz jak postępować

Wiele kobiet przechodzi okresy menstruacyjne odczuwając tylko niewielkie dolegliwości, jak na przykład ucisk w podbrzuszu lub złe samopoczucie. U niektórych kobiet przed i podczas miesiączki mogą wystąpić silne dolegliwości, które wymagają złagodzenia, ponieważ bardzo utrudniają codzienne życie. W tekście omawiamy jedynie dolegliwości

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 12 czerwca 2020 Poz. 43) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Dnia 1 kwietnia 2020 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (poz. 28) zostało opublikowane obwieszczenie w sprawie ograniczeń w ordynowaniu i wydawaniu leku Arechin na jednego pacjenta. W związku z powyższym od dnia 2 kwietnia 2020 dla leku Arechin obowiązują następujące przepisy…

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej