reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Katar i zapalenie zatok

Katar jest dolegliwością powszechną, niegroźną, najczęściej jest wywołany przez łagodną infekcję wirusową. Katar również może być spowodowany alergią. Zapalenie śluzówki nosa, czyli katar, praktycznie zawsze w mniejszym lub większym stopniu przechodzi na śluzówkę zatok. Przeczytaj więcej na temat tej tak bardzo pospolitej dolegliwości.

Katar

Katar jest dolegliwością powszechną, niegroźną, ale uciążliwą, u dzieci uciążliwość kataru jest większa niż u dorosłych. Katar powstaje na skutek stanu zapalnego śluzówki nosa najczęściej zaatakowanej przez wirusy, rzadko przez bakterie. Katar w przebiegu infekcji wirusowej początkowo jest wodnisty, stopniowo gęstnieje. Obrzęk śluzówki nosa oraz gęstniejąca i zasychająca wydzielina ograniczają przepływ powietrza i utrudniają oddychanie.

Kiedy katar jest niepokojący i należy się skontaktować z lekarzem?

  • Jeśli katar występuje u niemowlęcia.
  • Gdy podejrzewamy, że jest to katar alergiczny, a postępowanie nie jest ustalone z lekarzem.
  • Gdy katar jest ropny – wydzielina jest gęsta, niekiedy zielonkawa i czujesz się gorzej niżby to wynikało z kataru wirusowego.
  • Gdy współistnieje inny ograniczony stan zapalny w nosie, np. Czyrak przewodu nosowego, który zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.
  • Gdy stwierdzamy katar tylko z jednego przewodu nosowego – u dzieci zawsze istnieje możliwość ciała obcego w przewodzie nosowym.
  • Gdy występuje wyraźny ból w okolicy czołowej lub okolicy podoczodołowej, szczególnie gdy towarzyszy mu gorączka, obrzęk skóry i tkanki podskórnej w bolesnej okolicy – może to przemawiać za zajęciem zatok.
  • Gdy pojawi się wodnisty wyciek z nosa bezpośrednio po urazie głowy – stan na szczęście bardzo rzadki, ale bardzo groźny, wymagający natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Zapalenie zatok

Zapalenie śluzówki nosa, czyli katar, praktycznie zawsze w mniejszym lub większym stopniu przechodzi na śluzówkę zatok. Zatoki są jamami w kościach okolicy czołowej i nosowej, wyścielonymi śluzówką i połączonymi z przewodami nosowymi wąskimi kanałami. Warunkiem zdrowia są puste zatoki, niezajęte przez wydzielinę, z nie obrzękniętą śluzówką oraz drożne ujścia zatok do przewodów nosowych. Niekiedy tylko ujścia zatok mogą być zablokowane. Powoduje to dyskomfort, a jednocześnie stanowi zagrożenie zapaleniem zatok. W zapaleniu zatok, wypełnione są one wysiękiem – najpierw kataralnym, a potem niekiedy ropnym. Zapalenie zatok – jeśli podejrzewamy – zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem i leczone przez lekarza.

Katar alergiczny (uczuleniowy, sezonowy, sienny)

Poza przeziębieniem przyczyną kataru może być alergia, najczęściej jest to uczulenie na pyłki roślin, w tym traw i drzew. Więcej informacji – zobacz alergia.

Zobacz jakie leki na katar możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Leki są silnymi substancjami chemicznymi i dlatego co pewien czas mamy do czynienia ze świadomym lub nieświadomym przedawkowaniem leków lub zatruciami lekami. Musisz wiedzieć jak się zachować gdy ktoś z twojego otoczenia zażyje lub gdy niechcący podasz dziecku zbyt dużą dawkę leku.

Ból gardła może być jednym z kilku objawów przeziębienia lub może być objawem wirusowego lub bakteryjnego zapalenia gardła lub zapalenia migdałków czyli. Jeśli jest to wirusowe zapalenie gardła lub ból gardła towarzyszący przeziębieniu będziemy go łagodzić we własnym zakresie. Zobacz jak postępować

Wiele kobiet przechodzi okresy menstruacyjne odczuwając tylko niewielkie dolegliwości, jak na przykład ucisk w podbrzuszu lub złe samopoczucie. U niektórych kobiet przed i podczas miesiączki mogą wystąpić silne dolegliwości, które wymagają złagodzenia, ponieważ bardzo utrudniają codzienne życie. W tekście omawiamy jedynie dolegliwości

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 12 czerwca 2020 Poz. 43) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Dnia 1 kwietnia 2020 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (poz. 28) zostało opublikowane obwieszczenie w sprawie ograniczeń w ordynowaniu i wydawaniu leku Arechin na jednego pacjenta. W związku z powyższym od dnia 2 kwietnia 2020 dla leku Arechin obowiązują następujące przepisy…

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej