reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Kiedy kaszel jest niepokojący?

Kaszel może być objawem łagodnym lub niepokojącym. Przedstawiamy najważniejsze sygnały, gdy nie można już dalej łagodzić kaszlu samodzielnie tylko należy w trybie pilnym szukać pomocy lekarskiej, a niekiedy wezwać pogotowie ratunkowe. Istnieje szereg chorób oraz sytuacji , w których należy reagować zdecydowanie lub szybko i należy skonsultować dziecko z lekarzem lub wzywać pomoc lekarską

Kiedy kaszel jest niepokojący i należy się skontaktować z lekarzem?

Kaszel może być objawem łagodnym lub niepokojącym. Przedstawiamy najważniejsze sygnały, gdy nie można już dalej łagodzić kaszlu samodzielnie tylko należy w trybie pilnym szukać pomocy lekarskiej, a niekiedy wezwać pogotowie ratunkowe.

  • Gdy kaszel występuje u noworodka lub niemowlęcia – im młodsze dziecko, tym pilniej trzeba wezwać lekarza. Małe dzieci mają mniejsze możliwości kompensacyjne w okresie rozwoju choroby i jeśli przyczyna kaszlu jest poważna , choroba rozwija się szybko, a w poważnych chorobach układu oddechowego, szybko rozwija się niewydolność oddechowa.
  • Gdy kaszel występuje u osoby w podeszłym wieku lub niepełnosprawnej. Osoby mniej poruszające się, płytko oddychające są bardziej podatne na choroby dolnych dróg oddechowych, jak zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc.
  • Gdy kaszlowi towarzyszą objawy utrudnionego oddychania i duszności – im szybciej duszność narasta, tym stan jest bardziej naglący.
  • Gdy kaszel rozpoczyna się nagle, wśród pełnego zdrowia, szczególnie gdy zaczyna się zakrztuszeniem – istnieje możliwość, że do układu oddechowego dostało się niewielkie ciało obce (orzeszek, ość, kawałek pokarmu). Zakrztuszenie jest stanem naglącym, gdy należy udzielić pierwszej pomocy a następnie wezwać pogotowie ratunkowe i jak najszybciej, fachowym transportem, przewieźć pacjenta do szpitala.
  • Gdy kaszel pojawia się po kontakcie z czynnikami, które mogą być uczulające – siano, kurz, sierść zwierząt, po kontakcie z określonymi substancjami lub po wysiłku. Stan ten może sugerować reakcję alergiczną lub astmatyczną.
  • Gdy kaszel jest tak uciążliwy, że nie daje ci spać w nocy. Uciążliwość powinna być wyjaśniona, ponieważ może być przyczyną wielu chorób.
  • Gdy kaszel przedłuża się po przebytej infekcji lub gdy jest to kaszel nawracający lub przewlekły. Przewlekanie się kaszlu powinno być wyjaśnione.

Kaszel może być suchy lub wilgotny. Z reguły infekcja zaczyna się kaszlem suchym, który stopniowo przechodzi w mokry. Zazwyczaj mówimy o tym, że już „coś się zaczyna odrywać”. Jest to dobry objaw i wtedy należy dbać, żeby wydzielina nie gęstniała. Pomiędzy okresem kaszlu suchego i mokrego może pojawić się kaszel „przejściowy” – naprzemiennie suchy i mokry. Kaszel mokry łagodnieje i po pewnym czasie ustępuje. Leczenie objawowe kaszlu należy dobrać w zależności od jego rodzaju.

Najczęstszymi przyczynami kaszlu przewlekłego jest kaszel poinfekcyjny oraz spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, szczególnie u dzieci z przerostem trzeciego migdałka, rzadziej refluks żołądkowo-przełykowy, astma oskrzelowa, gruźlica płuc lub kaszel psychogenny.

Zobacz jakie leki na kaszel możesz zastosować

Zobacz jakie leki ziołowe łagodzące kaszel możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Photo by Aidan Jones on Foter.com / CC BY-SA

Najnowsze publikacje

Leki są silnymi substancjami chemicznymi i dlatego co pewien czas mamy do czynienia ze świadomym lub nieświadomym przedawkowaniem leków lub zatruciami lekami. Musisz wiedzieć jak się zachować gdy ktoś z twojego otoczenia zażyje lub gdy niechcący podasz dziecku zbyt dużą dawkę leku.

Ból gardła może być jednym z kilku objawów przeziębienia lub może być objawem wirusowego lub bakteryjnego zapalenia gardła lub zapalenia migdałków czyli. Jeśli jest to wirusowe zapalenie gardła lub ból gardła towarzyszący przeziębieniu będziemy go łagodzić we własnym zakresie. Zobacz jak postępować

Wiele kobiet przechodzi okresy menstruacyjne odczuwając tylko niewielkie dolegliwości, jak na przykład ucisk w podbrzuszu lub złe samopoczucie. U niektórych kobiet przed i podczas miesiączki mogą wystąpić silne dolegliwości, które wymagają złagodzenia, ponieważ bardzo utrudniają codzienne życie. W tekście omawiamy jedynie dolegliwości

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 12 czerwca 2020 Poz. 43) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Dnia 1 kwietnia 2020 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (poz. 28) zostało opublikowane obwieszczenie w sprawie ograniczeń w ordynowaniu i wydawaniu leku Arechin na jednego pacjenta. W związku z powyższym od dnia 2 kwietnia 2020 dla leku Arechin obowiązują następujące przepisy…

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej