reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Ogólne zasady i bezpieczeństwo leczenia lekami bez recepty

W żadnym wypadku nie przyjmuj leków, gdy nie wiesz po co, na wszelki wypadek lub gdy jesteś zaniepokojony co się z tobą dzieje i chciałbyś wziąć lek po to że „a może mi to przejdzie”. Zawsze przed zastosowaniem leku przeczytaj dołączoną ulotkę. Nie bój się stosować leków jeśli wystąpi taka potrzeba. Zobacz podstawowe zasady samodzielnego leczenia.

Leki dostępne bez recepty są zarejestrowane i dopuszczone do sprzedaży przez urząd rejestracji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i produktów biobójczych i ministerstwo zdrowia. Leki te są:

  • Skuteczne w leczeniu objawów i chorób określonych we wskazaniach do stosowania;
  • Bezpieczne w stosowaniu, co jest potwierdzone badaniami bezpieczeństwa stosowania, które określone są w polskim prawie farmaceutycznym.

Zawsze przed zastosowaniem leku przeczytaj dołączoną ulotkę. Do każdego opakowania leku dołączona jest informacja o jego działaniu, wskazaniach, przeciwwskazaniach, działaniach niepożądanych, a szczególnie o dawkowaniu, która stanowi jego oficjalną „instrukcję obsługi”.

Kiedy stosować leki bez recepty?

Leki bez recepty stosujemy tylko wtedy, kiedy jest to konieczne i gdy wiemy jaką chorobę chcesz zwalczyć lub jaki objaw chcemy złagodzić (np. Wysoką gorączkę, kaszel).

Nie można podawać leków „na wszelki wypadek”. Nie wolno podawać leków samodzielnie, gdy nie wiemy co nam jest a z objawami tej choroby spotykamy się po raz pierwszy. Należy wtedy zasięgnąć porady lekarza.

Bardzo ważne – naucz się rozpoznawać substancje czynne leków

Każdy lek składa się z substancji czynnych, które warunkują jego działanie oraz z substancji pomocniczych, tworzących postać leku (np. Tabletka, syrop, czopek) oraz nadających smak i kolor.

Różne firmy farmaceutyczne produkują leki oparte o tę samą substancję czynną, co stwarza możliwość obecności w aptekach wielu leków o tym samym działaniu, pod różnymi nazwami. Należy nauczyć się odczytywać nazwy substancji czynnych przed podaniem więcej niż jednego leku, w celu uniknięcia przedawkowania tej samej substancji czynnej.

Nazwa międzynarodowa substancji czynnej jest zawsze napisana drobną czcionką pod nazwą handlową leku. Jest ona zawsze taka sama dla wszystkich leków zawierających tę samą substancję czynną. W żadnym przypadku nie można stosować dwóch leków zawierających tę samą substancję czynną, ponieważ prowadzi to do przedawkowania.

Pacjenci muszą samodzielnie się nauczyć, że np. Paracetamol, panadol i apap są lekami opartymi o tę samą substancję czynną – paracetamol. Zastosowanie apapu w sytuacji, gdy nie zadziała paracetamol prowadzi do przyjęcia podwójnej dawki paracetamolu, powtarzanie prowadzi do przedawkowania lub do groźnego zatrucia.

Suplementy diety

Leków bez recepty nie należy mylić z suplementami diety, które nie posiadają właściwości produktu leczniczego. Suplement diety to skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych lub innych substancji odżywczych, które ma wzbogacić naszą codzienną dietę w składniki, których niewystarczające ilości dostarczamy w przyjmowanych posiłkach. Suplementy z prawnego punktu widzenia są żywnością. W naszym portalu przedstawimy tylko suplementy wybrane, które są potrzebne, żeby wspomóc twój organizm i twoje leczenie.

Najnowsze publikacje

Leki są silnymi substancjami chemicznymi i dlatego co pewien czas mamy do czynienia ze świadomym lub nieświadomym przedawkowaniem leków lub zatruciami lekami. Musisz wiedzieć jak się zachować gdy ktoś z twojego otoczenia zażyje lub gdy niechcący podasz dziecku zbyt dużą dawkę leku.

Ból gardła może być jednym z kilku objawów przeziębienia lub może być objawem wirusowego lub bakteryjnego zapalenia gardła lub zapalenia migdałków czyli. Jeśli jest to wirusowe zapalenie gardła lub ból gardła towarzyszący przeziębieniu będziemy go łagodzić we własnym zakresie. Zobacz jak postępować

Wiele kobiet przechodzi okresy menstruacyjne odczuwając tylko niewielkie dolegliwości, jak na przykład ucisk w podbrzuszu lub złe samopoczucie. U niektórych kobiet przed i podczas miesiączki mogą wystąpić silne dolegliwości, które wymagają złagodzenia, ponieważ bardzo utrudniają codzienne życie. W tekście omawiamy jedynie dolegliwości

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 12 czerwca 2020 Poz. 43) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Dnia 1 kwietnia 2020 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (poz. 28) zostało opublikowane obwieszczenie w sprawie ograniczeń w ordynowaniu i wydawaniu leku Arechin na jednego pacjenta. W związku z powyższym od dnia 2 kwietnia 2020 dla leku Arechin obowiązują następujące przepisy…

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej