reklama

Autor: Dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Lekarz praktyk, autor i wydawca książek i serwisów internetowych o leczeniu i lekach

reklama

Jak leczyć się samemu mając wsparcie w sieci?

Czy doktor Google może nas leczyć?

W związku pandemią COVID-19 nastąpił burzliwy rozwój telemedycyny czyli porad lekarskich za pomocą komunikacji elektronicznej, bez badania pacjenta. Nastąpił wzrost zainteresowania internetowymi poradnikami dotyczącymi zdrowia. Pojawiły się również głosy, że lekarza może zastąpić sztuczna inteligencja. W związku z tym wraca pytanie kiedy będziemy mogli się sami leczyć na podstawie informacji, które uzyskamy z sieci lub podamy sztucznej inteligencji do przetworzenia.

Na pewno doktor Google nie może nas leczyć ale odpowiednie fachowe serwisy internetowe mogą stanowić dla nas wsparcie w skutecznym i bezpiecznym samodzielnym postępowaniu – samoleczeniu. Na razie sieć jest traktowana i sama siebie traktuje jako jedną wielką Wikipedię i podsuwa nam puzzle nieuporządkowanych informacji, zgromadzonych w bazach danych oraz przetwarzanych, przez systemy zarządzania treścią.

Czym są obecnie medyczne poradniki interentowe?

Medyczne serwisy internetowe dla pacjentów na razie jedynie zastąpiły drukowane encyklopedie medyczne. Jest to zgodne z erą po Gutenbergu, w której ogólne i tematyczne encyklopedie i leksykony, przechodzą do mediów elektronicznych. Gromadzenie i przetwarzanie informacji w bazach danych jest wyższą formą zarządzania informacją niż gromadzenie jej w postaci nawet najbardziej uporządkowanych wydruków i daje ponadto możliwość magazynowania znacznie większej ilości danych oraz błyskawicznego ich wywoływania. Zazwyczaj serwisy o zdrowiu są zbiorami ciekawostek medycznych, gdzie wyrwane z kontekstu i informacje, np. o przykrym zapachu z ust lub katarze,  mieszają się z informacjami dotyczącymi rzadkich rodzajów kardiomopatii lub nowotworów.

Rozwój tych serwisów nie osiągnął jeszcze poziomu odpowiedzi na problemy pacjentów, ze względu na brak odpowiedniej hierarchizacji treści oraz ze względu brak odpowiednich powiązań pomiędzy zawartymi informacjami. Nie daje to jeszcze możliwości trafności doradztwa a w związku z tym planowania postępowania.

Czy tylko zarządzanie danymi jest przyczyną ograniczonego wsparcia dla samoleczenia?

Medycyna jest nauką kontekstową. Na razie pomoc dla pacjentów ze strony wielu internetowych serwisów medycznych, można porównać do nauki historii z encyklopedii, w której hasła ułożone są alfabetycznie bez uporządkowania chronologicznego ani regionalnego, nie mówiąc już o powiązaniach skutkowo-przyczynowych. Na to wszystko nakłada się subiektywizm odczuwania objawów oraz ich nasilenia i przypisywanie przez pacjentów różnych określeń do tych samych zjawisk. Na obecnym etapie rozwoju nie jest to rozwiązane przez wydawców serwisów internetowych oraz nie radzi sobie z tym również sztuczna inteligencja.

Pacjenci są zdezorientowani. Jeśli korzystają z internetu jak z poradnika, to przychodzą do gabinetu z podejrzeniami u siebie bardzo rzadkich chorób lub z zasianymi wątpliwościami, które są nieprzystające do rzeczywistości. Drugi rodzaj pacjentów to pacjenci dystansujący się od informacji medycznej z internetu, którzy zdecydowanie mi mówią, że nie mają zaufania do internetowej informacji medycznej w całości. Są to dwie skrajności, z których każda jest dla pacjentów niekorzystna.

Co można zrobić, żeby internet pomagał ludziom w skutecznym i bezpiecznym samoleczeniu?

Należy pamiętać, że po obu stronach internetu stoi człowiek, który z jednej strony projektuje informację, poczynając od jej ogólnej architektury, poprzez strukturę do treści, którą odbiera drugi człowiek. Jeśli poprzez wszystkie rozwiązania informacyjne i informatyczne ta relacja zostanie zachowana, możemy sobie pomagać. Należy również pamiętać, że wydawca informacji ponosi odpowiedzialność za to co publikuje ale również jej odbiorca ponosi odpowiedzialność za to co z nią zrobi.

Jak to można przełożyć na samoleczenie?

W pewnych granicach możemy się leczyć sami. Granice samoleczenia wyznacza rynek leków bez recepty, których asortyment jest coraz większy i obejmuje coraz szerszą gamę dolegliwości i chorób. Mówimy tu o produktach zarejestrowanych jako leki, które leczą lub łagodzą pewne objawy a nie o suplementach uzupełniających naszą dietę. Samoleczenie jest bardzo pożądane z punktu widzenia odciążenia ochrony zdrowia z zajmowania się niegroźnymi dolegliwościami lub chorobami oraz z punktu widzenia naszego komfortu. Uporządkowane i prowadzone od początku do końca przez specjalistów serwisy internetowe zdecydowanie mogą pomóc w samoleczeniu. Muszą one jednak przedstawić pacjentowi treści medyczne w ten sposób, żeby sam mógł właściwie zinterpretować swoje objawy i podjąć dalsze skuteczne posępowanie w bezpiecznych granicach.

Temu służy serwis JakLeczymy.pl.

 

Najnowsze publikacje

Leki są silnymi substancjami chemicznymi i dlatego co pewien czas mamy do czynienia ze świadomym lub nieświadomym przedawkowaniem leków lub zatruciami lekami. Musisz wiedzieć jak się zachować gdy ktoś z twojego otoczenia zażyje lub gdy niechcący podasz dziecku zbyt dużą dawkę leku.

Ból gardła może być jednym z kilku objawów przeziębienia lub może być objawem wirusowego lub bakteryjnego zapalenia gardła lub zapalenia migdałków czyli. Jeśli jest to wirusowe zapalenie gardła lub ból gardła towarzyszący przeziębieniu będziemy go łagodzić we własnym zakresie. Zobacz jak postępować

Wiele kobiet przechodzi okresy menstruacyjne odczuwając tylko niewielkie dolegliwości, jak na przykład ucisk w podbrzuszu lub złe samopoczucie. U niektórych kobiet przed i podczas miesiączki mogą wystąpić silne dolegliwości, które wymagają złagodzenia, ponieważ bardzo utrudniają codzienne życie. W tekście omawiamy jedynie dolegliwości

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 12 czerwca 2020 Poz. 43) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Dnia 1 kwietnia 2020 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (poz. 28) zostało opublikowane obwieszczenie w sprawie ograniczeń w ordynowaniu i wydawaniu leku Arechin na jednego pacjenta. W związku z powyższym od dnia 2 kwietnia 2020 dla leku Arechin obowiązują następujące przepisy…

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej