reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Obrzęki nóg i żylaki

Ścianki żył wraz z wiekiem mogą tracić swoją elastyczność, może również dojść do uszkodzenia zastawek żylnych, które zatrzymują krew tak, aby płynęła tylko w kierunku serca. Jeśli dojdzie do tych zmian, krew odpływa z kończyn dolnych wolniej i gromadzi się w rozszerzeniach żył w postaci żylaków, które powstają szczególnie na nogach.

Żylaki

Żylaki pojawiają się jako sieć widocznych, niebieskawych, poszerzonych i krętych żył (przede wszystkim na łydkach) albo jako niebieskie, wypukłe linie wzdłuż łydek, w zgięciu kolanowym lub na udach. Często żylaki nie powodują dolegliwości. Czasami towarzyszy im uczucie ciężkości w nogach, bóle lub obrzęki nóg. Żylaki są powszechną chorobą, która dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn. Skłonność do żylaków jest dziedziczna. Do ich powstania może się także przyczynić ciąża oraz stojący lub siedzący tryb życia.

Obrzęki nóg

Łagodniejszą formą zwolnionego odpływu krwi z kończyn dolnych są obrzęki nóg, a szczególnie stóp. Powstają u osób zdrowych lub we wstępnej fazie żylaków. Wynikają one z ograniczonej możliwości odprowadzenia krwi, która gromadzi się w żyłach nóg po pewnym czasie stania lub chodzenia, szczególnie w podwyższonej temperaturze. Drobne naczynia krwionośne rozszerzają się i przepuszczają osocze krwi do tkanek.

Niekiedy obrzęki nóg mogą być spowodowane chorobami innych narządów, jak serca, nerek lub wątroby. Występują wtedy również inne objawy chorobowe dotyczące całego organizmu (m.in. Zmniejszona ilość wydalanego moczu, żółtaczka, powiększenie obwodu brzucha lub objawy niewydolności serca).

Kiedy obrzęki nóg i żylaki są niepokojące i należy się skontaktować z lekarzem?

  • Gdy obrzęk dotyczy jednej nogi, a szczególnie gdy obrzęk powstaje szybko i towarzyszy mu ból i zsinienie nogi.
  • Gdy obrzękom nóg towarzyszy gorączka, szybsze męczenie się, osłabienie, zmniejszone wydalanie moczu, żółtaczka lub powiększenie obwodu brzucha.
  • Gdy żylakom towarzyszą bóle, zmiany na skórze lub otwarte rany.
  • Jeśli żylaki stają się uciążliwe ze względów kosmetycznych.
  • Jeżeli postępowanie zapobiegawcze oraz stosowanie leków dostępnych bez recepty nie hamuje rozwoju żylaków.

Zapobieganie

W zapobieganiu obrzękom nóg oraz rozwojowi żylaków należy m.in.: unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji siedzącej lub stojącej (np. Wykonując krótkie ćwiczenia fizyczne), zachować aktywność fizyczną (wskazane są spacery, jazda na rowerze, pływanie; należy unikać forsowanych ćwiczeń i dźwigania ciężkich przedmiotów), zachować odpowiednią dietę (otyłość upośledza krążenie krwi), odpoczywać jak najczęściej z nogami uniesionymi do góry, unikać wysokich temperatur (np. Długiego przebywanie na słońcu, sauny, gorących kąpieli).

Leki na obrzęki nóg i żylaki

Leki bez recepty łagodzące dolegliwości związane z obrzękami nóg i z żylakami, poprawiają napięcie ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają przepuszczalność drobnych naczynek, przez co hamują powstawanie obrzęków oraz działają przeciwzapalnie.

Leki do stosowania zewnętrznego w postaci kremu, maści lub żelu

Leki bez recepty łagodzące dolegliwości związane z obrzękami nóg i z żylakami do stosowania miejscowego, poprawiają napięcie ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają przepuszczalność drobnych naczynek, przez co hamują powstawanie obrzęków oraz działają przeciwzapalnie.

Leki stosowane doustnie

Leki bez recepty łagodzące dolegliwości związane z obrzękami nóg i z żylakami do stosowania doustnego, poprawiają napięcie ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają przepuszczalność drobnych naczynek, przez co hamują powstawanie obrzęków oraz działają przeciwzapalnie.

Na rynku dostępne są również inne produkty dostępne bez recepty (zarejestrowane jako kosmetyk, wyrób medyczny, suplement diety), które mogą przynieść ulgę w obrzękach i bólach nóg oraz wspomagają prawidłowe funkcjonowanie naczyń żylnych.

Zobacz jakie leki na obrzęki nóg i żylaki możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Leki są silnymi substancjami chemicznymi i dlatego co pewien czas mamy do czynienia ze świadomym lub nieświadomym przedawkowaniem leków lub zatruciami lekami. Musisz wiedzieć jak się zachować gdy ktoś z twojego otoczenia zażyje lub gdy niechcący podasz dziecku zbyt dużą dawkę leku.

Ból gardła może być jednym z kilku objawów przeziębienia lub może być objawem wirusowego lub bakteryjnego zapalenia gardła lub zapalenia migdałków czyli. Jeśli jest to wirusowe zapalenie gardła lub ból gardła towarzyszący przeziębieniu będziemy go łagodzić we własnym zakresie. Zobacz jak postępować

Wiele kobiet przechodzi okresy menstruacyjne odczuwając tylko niewielkie dolegliwości, jak na przykład ucisk w podbrzuszu lub złe samopoczucie. U niektórych kobiet przed i podczas miesiączki mogą wystąpić silne dolegliwości, które wymagają złagodzenia, ponieważ bardzo utrudniają codzienne życie. W tekście omawiamy jedynie dolegliwości

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 12 czerwca 2020 Poz. 43) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Dnia 1 kwietnia 2020 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (poz. 28) zostało opublikowane obwieszczenie w sprawie ograniczeń w ordynowaniu i wydawaniu leku Arechin na jednego pacjenta. W związku z powyższym od dnia 2 kwietnia 2020 dla leku Arechin obowiązują następujące przepisy…

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej