reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Alergia u dzieci

Alergia należy do najpowszechniejszych schorzeń. Co trzeci człowiek na świecie ma objawy alergiczne na różne czynniki, w różnych sytuacjach i o różnym nasileniu. Alergia może zacząć się w pierwszych miesiącach życia dziecka, może również ujawnić się później.

Jak właściwie rozpoznać objawy alergii i jak postępować z dzieckiem z alergią?

Alergia jest nieprawidłową, nadmierną reakcją organizmu na czynniki zewnętrzne znajdujące się w otoczeniu lub w pokarmach. Reakcja alergiczna może być natychmiastowa, która zazwyczaj jest gwałtowna lub opóźniona, która może być różnie nasilona.

Najpoważniejszym natychmiastowym odczynem alergicznym jest wstrząs anafilaktyczny, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej w trybie ratunkowym. Jest to reakcja całego organizmu – pacjent blednie, słabnie, mogą pojawiać się pokrzywkowe zmiany na skórze, duszność, łzawienie oczu, silny katar. Stany takie występują rzadko u osób o wyjątkowej nadwrażliwości na niektóre substancje. Może również wystąpić reakcja natychmiastowa o mniejszym nasileniu, nie dotycząca całego organizmu, np. Nagły katar alergiczny po wejściu na kwitnącą łąkę.

W życiu codziennym najczęściej mamy do czynienia z alergicznymi reakcjami mieszanymi, o mniejszym nasileniu, dotyczącymi poszczególnych narządów, takich jak alergia skórna (pokrzywka, alergiczny wyprysk kontaktowy, atopowe zapalenie skóry), alergia pokarmowa, sezonowy lub całoroczny alergiczny nieżyt nosa (np. Katar sienny) lub alergiczne zapalenie spojówek, astma  oskrzelowa o podłożu alergicznym. U niektórych dzieci występują katar i kaszel w okresach występowania w powietrzu określonych alergenów. U niektórych dzieci występują ostre reakcje skórne np. Pokrzywka po spożyciu niektórych pokarmów lub kontaktowy, alergiczny wyprysk skórny po kontakcie z ubraniem lub pościelą upranym w określonym płynie do prania lub właśnie założonym bez uprania bezpośrednio po kupieniu.

Czynniki wywołujące reakcję alergiczną nazywamy alergenami. Silnymi alergenami są między innymi: niektóre pokarmy lub ich składniki (np. Produkty mleczne, jajka, orzechy, ryby, niektóre owoce – np. Owoce drobnopestkowe jak truskawki lub poziomki oraz cytrusowe jak pomarańcze lub mandarynki); kurz domowy; pyłki traw, drzew i kwiatów; sierści zwierząt np. Psa, kota, konia; pierze ptaków, zarówno domowych jak i zawarte w poduszkach. Zdarzają się reakcje alergiczne, szczególnie u dzieci, na barwniki zawarte w kolorowych napojach lub cukierkach (żelkach) oraz na przyprawy w wytwarzanych przemysłowo przekąskach (chipsy).

Może również wystąpić alergia na przyjmowane leki przepisane w dawce zaleconej przez lekarza (np. Niektóre antybiotyki), a także na niektóre leki dostępne bez recepty. W takiej sytuacji należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się jak najszybciej z lekarzem, a w niektórych sytuacjach udać się jak najszybciej do szpitala. W przyszłości nie należy już nigdy podawać dziecku żadnego leku zawierającego substancję, na którą wystąpiła alergia (niekiedy również na leki z tej samej grupy). Należy zawsze powiadomić lekarza o występującej alergii na dany lek.

Zobacz jakie leki przeciwalergiczne możesz zastosować u twojego dziecka

Zobacz jakie leki przeciwalegiczne możesz zastosować u twojego dziecka miejscowo do nosa i do oczu

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej