reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Alergia

Alergia polega na nieprawidłowej, nadmiernej reakcji organizmu lub niektórych narządów na czynniki zewnętrzne, znajdujące się w otoczeniu – powietrzu, pożywieniu lub których dotykamy. W życiu codziennym mamy zazwyczaj do czynienia z alergicznym reakcjami różnych narządów np. katar sienny, zapalenie spojówek, astma oskrzelowa, alergia skórna. Czynniki te nazywamy alergenami.

Niektóre silne alergeny (czynniki wywołujące reakcję alergiczną) to:

  • Kurz domowy;
  • Pyłki traw, drzew i kwiatów;
  • Sierści zwierząt np. Psa, kota, konia;
  • Pierze ptaków, zarówno domowych jak i zawarte w poduszkach;
  • Niektóre pokarmy lub ich składniki, np. Produkty mleczne, jajka, orzechy, ryby, niektóre owoce (np. Owoce drobnopestkowe jak truskawki lub poziomki oraz cytrusowe jak np. Pomarańcze lub mandarynki);
  • Zdarzają się reakcje alergiczne, szczególnie u dzieci, na barwniki zawarte w kolorowych napojach lub cukierkach (żelkach) oraz na przyprawy w wytwarzanych przemysłowo przekąskach (chipsy).

W życiu codziennym mamy zazwyczaj do czynienia z alergicznymi reakcjami niektórych narządów w postaci kataru alergicznego (siennego), alergicznego zapalenia spojówek, alergicznego odczynu oskrzeli w postaci astmy oskrzelowej oraz alergii skórnej i pokarmowej w postaci alergicznych reakcji skórnych.

Najpoważniejszym odczynem alergicznym jest wstrząs anafilaktyczny, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej w trybie ratunkowym. Jest to reakcja całego organizmu – pacjent blednie, słabnie, mogą pojawiać się pokrzywkowe zmiany na skórze, duszność. Stany takie występują bardzo rzadko, zazwyczaj u osób nadwrażliwych na jad owadów. W praktyce lekarskiej tego typu odczyny zdarzają się po podaniu niektórych leków drogą wstrzyknięcia, np. Wstrząs po podaniu penicyliny.

Alergia na leki

Może również wystąpić alergia na przyjmowane leki przepisane w dawce zaleconej przez lekarza (np. Niektóre antybiotyki), a także na niektóre leki dostępne bez recepty, np. Kwas acetylosalicylowy lub inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (popularne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe). W takiej sytuacji należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się jak najszybciej z lekarzem, a w niektórych sytuacjach udać się jak najszybciej do szpitala. W przyszłości nie należy już nigdy przyjmować żadnego leku zawierającego substancję na którą wystąpiła alergia (niekiedy również na leki z tej samej grupy). Należy zawsze powiadomić lekarza o występującej alergii na dany lek.

Zawsze w przypadku podejrzenia reakcji alergicznych należy skonsultować je z lekarzem alergologiem i ustalić dokładnie czynniki uczulające. W przypadku uzasadnionego podejrzenia alergii alergolog wykona testy alergiczne. Pamiętajmy zawsze o nienarażaniu się na czynniki uczulające oraz o przyjmowaniu odpowiednich leków. Doraźnie można przyjmować leki bez recepty.

Zobacz jakie leki przeciwalergiczne możesz zastosować

Zobacz jakie miejscowe leki przeciwalergiczne możesz zastosować do nosa i do oczu

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Photo by jfl1066 on Foter.com / CC BY

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej