reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Apteczka na wyjazd z dzieckiem

Apteczka na wyjazd z dzieckiem zawsze sprawia pewien problem rodzicom. Przebywanie w nowych okolicznościach, choćby przez niedługi okres wymaga zapewnienie sobie i dzieciom bezpiecznych warunków. Sprawdź jakie leki będą ci najbardziej potrzebne i zaplanuj bezpieczny wyjazd korzystając z naszych wskazówek.

Zaplanuj apteczkę na wyjazd. Weź najpierw leki, które chcesz zabrać, żeby poczuć się bezpiecznie. Weź te, które musisz, jeśli dziecko choruje przewlekle oraz te, które znasz i używasz gdy dziecko zachoruje. Pomocne będzie przeczytanie artykułu poniżej.

Najpierw leki, które dziecko przyjmuje stale

Jeśli nasze dziecko choruje na chorobę przewlekłą, najpierw musimy pamiętać o lekach, które podajemy dziecku stale np. z powodu cukrzycy, astmy lub innych chorób przewlekłych. Dzięki tym lekom utzymamy dobry stan dziecka, ponieważ przerwanie ich przyjmowania, połączone ze stresem wyjazdowym, może spowodować zaostrzenie objawów choroby.

Jeśli zapomnimy wziąć któregoś leku stosowanego stale – może być trudno je kupić. Poza granicami Polski mogą one występować pod innymi nazwami. Zawsze będzie potrzebna recepta lekarska, a lekarz za granicą będzie oczekiwał nazwy międzynarodowej leku i dokładnej dawki jaką dziecko przyjmuje.

Leki, których zastosowania możemy się spodziewać

Następnie należy pamiętać czy zdarzają się naszym dzieciom dolegliwości nawracające np. alergia, bóle głowy, zaparcia, czy reagują katarem na klimatyzację lub zmianę klimatu lub biegunką na nową kuchnię.

Jeżeli podróżujemy z dziećmi często leczonymi inhalacjami – weźmy ze sobą nebulizator. Wiele rodzin podróżuje z inhalatorem. Ustalmy jednak z lekarzem, jeszcze przed wyjazdem, jakie leki podawać gdy u dziecka wystąpią objawy – czy tylko sól fizjologiczną w inhalacji czy od razu poważniejsze leki.

Leki na dolegliwości, które mogą się przydarzyć każdemu

Poza tym musimy się zaopatrzyć w leki na powszechne dolegliwości, które mogą się przydarzyć zawsze i mogą być uciążliwe, a w zmienionych warunkach, trudniejsze do opanowania bez tych leków.

Takie leki będzie stosunkowo najłatwiej dostać w miejscu, do którego pojedziemy ale warto je mieć pod ręką, szczególnie gdy są już „wypróbowane” i nie musimy ustalać w aptece jaki preparat jest nam potrzeby.

Przeczytaj koniecznie odpowiednie tematy dotyczące powszechnych dolegliwości u dzieci np. gorączka, kaszel, przeziębienie, biegunka w serwisie JakLeczymy i korzystaj ze wsparcia naszego serwisu podczas wakacji.

Skorzystaj z linków poniżej przy kompletowaniu apteczki i podczas całej podróży

Leki na najczęstsze dolegliwości pojawiające się w czasie wakacji:

Inne leki – jeśli występuje skłonność do następujących reakcji organizmu (przykładowo):

Ponadto weźmy ewentualnie inne leki, które według naszego doświadczenia mogą być nam potrzebne.
Pamiętaj również o podstawowych środkach opatrunkowych.

Życzymy miłych wakacji, w razie potrzeby z serwisem JakLeczymy

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej