reklama

Autor: Ilona Ślugaj, Krzysztof Piwowarczyk

reklama

Atopowe zapalenie skóry

Skóra atopowa dziecka, od wczesnego okresu niemowlęcego, jest sucha, wrażliwa i wykazuje nadmierną reaktywność  na różne czynniki zewnętrzne. Atopowe zapalenie skóry (azs) jest obecnie jednym z większych problemów pediatrycznych. Przeczytaj więcej o azs i jak sobie z tym radzić.

Choroba ta dotyczy około 10% dzieci i ma podłoże genetyczne – często występuje rodzinnie, i ujawnia się w pierwszych miesiącach życia,  jednak im wcześniej się ujawni, tym cięższy może być jej przebieg. Jest to schorzenie przewlekłe, które przebiega z okresami zaostrzeń i złagodzenia objawów. U dzieci zmiany skórne często mają związek z alergią pokarmową, u niektórych pacjentów niekiedy rozwija się astma oskrzelowa lub alergiczny katar i zapalenie spojówek. Przyczyny azs nie są jeszcze dobrze poznane, szczególnie z tego powodu, że azs jest spowodowane równoczesnym wystąpieniem wielu czynników, które muszą wystąpić równocześnie, niejednokrotnie w różnych kombinacjach. Wiele z tych czynników wciąż pozostaje nierozpoznanych.

Głównymi objawami są zaczerwienienie i suchość skóry, jej swędzenie i skłonność do zakażeń podrażnionych miejsc. Zmiany najczęściej lokalizują się na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi, ale mogą również obejmować całe ciało. Choroba zaostrza się w zimie, a poprawa następuje najczęściej w lecie. Do zaostrzeń dochodzi również pod wpływem stresu i po spożyciu niektórych pokarmów, np. Ryby lub czekolady. Rozpoznanie azs musi postawić lekarz.

W okresie zaostrzeń zazwyczaj potrzebne jest leczenie prowadzone przez pediatrę, alergologa lub dermatologa. W okresach złagodzenia objawów najważniejsza jest pielęgnacja wrażliwej skóry atopowej.

Kiedy zmiany skórne należy skonsultować z lekarzem?

W zasadzie wszystkie zmiany skórne, szczególnie u najmłodszych niemowląt oraz uporczywe, o niewyjaśnionej przyczynie, wymagają diagnozy lekarza. Najważniejsze objawy, które mogą być niepokojące i które wymagają zgłoszenia się do lekarza to:

 • Gdy objawy występują po raz pierwszy
  • Nadmiernie sucha skóra niemowlęcia, szczególnie gdy rodzice nie mają jeszcze wypracowanych sposobów jej pielęgnacji.
  • Objawy swędzenia i podrażnienia skóry, szczególnie występujące w zgięciach łokciowych i kolanowych oraz nasilające się po niektórych pokarmach lub po kontakcie z niektórymi czynnikami zewnętrznymi.
 • Gdy objawy występują u dziecka z rozpoznanym już azs
  • Intensywne swędzenie dużych obszarów skóry, znaczne nasilenie swędzenia dotychczas zajętych obszarów, znaczne rozdrapywanie skóry.
  • Zakażenie zmian skórnych, wysięk, strupy, zaczerwienienie i obrzęki skóry.
  • Bardzo znaczne nasilenie objawów ogólnych – niepokój, rozdrażnienie, bezsenność dziecka.

Podstawowymi zaleceniami w okresie między zaostrzeniami azs, zapobiegającymi nawrotom są: unikanie czynników zaostrzających i stałe stosowanie emolientów, które są preparatami nawilżającymi i natłuszczającymi skórę. Odpowiednia pielęgnacja może znacznie złagodzić nasilenia oraz wydłużyć okresy pomiędzy zaostrzeniami choroby.

W okresach zaostrzeń lekarz może zastosować kortykosterydy, które działają silnie przeciwzapalnie i niekiedy są jedynym sposobem na szybkie wyleczenie stanu zapalnego skóry. Ostatnio stosowane są również leki z grupy inhibitorów kalcyneuryny – protopic i elidel, które są lekami immunomodulacyjnymi i działają na zupełnie innej zasadzie niż sterydy. Leczenie zaostrzeń oraz stosowanie wymienionych leków musi być bezwzględnie prowadzone pod kontrolą lekarza.

Postępowanie pielęgnacyjne i zapobiegające zaostrzeniom AZS

Dieta

Należy stosować dietę z eliminacją potraw (składników) na które dziecko jest uczulone. Najczęściej są to: pomidory, kwaśne owoce (cytrusy, kiwi), orzechy arachidowe, niektóre gatunki ryb – szczególnie puszkowane (tuńczyk, sardynki, makrele, śledzie, łosoś), wędliny, twarde sery (np. Parmezan), musztarda i ostre przyprawy. Często dzieci z azs są uczulone na jajka lub mleko krowie.

Otoczenie

Należy używać prześcieradeł i poszew z bawełny dające się łatwo wyprać. Elementy dekoracyjne nie powinny gromadzić w sobie kurzu oraz powinny dawać się łatwo wyczyścić.

W mieszkaniu należy dbać o częste usuwanie kurzu i stosować do czyszczenia produkty roztoczobójcze. Należy zrezygnować z wykładzin i dywanów, materaców z wełny lub włosia, puchowych poduszek i kołder. Ważne jest również utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach, szczególnie w sezonie grzewczym.

Toaleta i pielęgnacja

Należy dbać o codzienną toaletę dziecka. Zaleca się krótki letni prysznic lub kąpiel. Skórę należy myć delikatnie, bez pocierania, przy użyciu środków myjących, nie zawierających mydła, środków zapachowych i barwników (parabenów), przeznaczonych do pielęgnacji skóry atopowej. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę dziecka, otulając je ręcznikiem, nie wycierając. Następnie należy zastosować preparaty pielęgnacyjne przeznaczone dla skóry atopowej. Skóra atopowa wymaga ciągłego natłuszczania i nawilżania, należy stosować specjalne produkty zwane emolientami, które dodatkowo zatrzymują wodę w warstwach skóry. Przykładowe linie produktów dla dzieci do mycia i pielęgnacji skóry atopowej to: a-derma exomega, atodiane, atoperal baby, atopin, bioderma atoderm, emolium, eucerin omega, la roche-posay lipikar, mustela dermo-pediatrics stelatopia, oilatum baby, oillan, pharmaceris at, svr topialyse, uriage xémose. Należy pamiętać, że dziecko musi mieć krótko obcinane paznokcie, na noc można zakładać dziecku rękawiczki jednopalcowe.

 

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej