reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Bezsenność

Zaburzenia snu obejmują nie tylko trudności z zaśnięciem, ale także zaburzenia jakości samego snu, który może być zbyt krótki lub zbyt płytki. Zasadą jest, aby sen w nocy zapewniał nam wystarczający odpoczynek po aktywności w ciągu dnia. Długość snu zmienia się wraz z wiekiem – od około 8 godzin u dzieci i ludzi młodych do około 5 godzin u osób w podeszłym wieku. Z kolei im większa nasza aktywność w ciągu dnia, tym głębszy będzie sen.

Przyczyny zaburzeń snu są różnorodne i nie zawsze jednoznaczne. Najczęściej są spowodowane stresem lub przeciążeniem i w takich przypadkach w momencie wygaśnięcia przyczyny bardzo często zaburzenia snu ustępują. Mogą być związane z zakłóceniem rytmu snu, np. Na skutek zmiany strefy czasowej lub w przypadku pracy w nocy. Nadużywanie alkoholu, kawy, palenie papierosów lub przyjmowanie narkotyków zakłóca ilość i jakość snu. Zaburzenia te mogą być także powiązane z występowaniem ciężkich i przewlekłych chorób lub stosowaniem niektórych leków.

Zaburzenia snu mogą być bardzo męczące i prowadzić do poważnych problemów natury psychicznej. Poza tym, długotrwałe zmęczenie może być bardzo niebezpieczne, np. Podczas prowadzenia samochodu.

Kiedy zaburzenia snu są niepokojące i należy się skontaktować z lekarzem?

  • Gdy zakłócenia snu pojawiły się niespodziewanie i istnieje podejrzenie, że są oznaką choroby.
  • Gdy problemy ze snem stają się bardzo uciążliwe.
  • Gdy zakłócenia snu są wywołane problemami psychicznymi i chce się o tym porozmawiać.
  • Gdy zakłócenia snu mogą być spowodowane przyjmowanymi lekami.
  • Gdy zaburzeniom snu towarzyszą inne objawy, np. Zlewne poty w nocy lub utrata masy ciała – konieczna jest dalsza diagnostyka lekarska w celu ustalenia ich przyczyny.
  • Jeśli brak jest poprawy po kilku tygodniach samodzielnego leczenia.

Zapobieganie

Zaburzeniom snu możemy próbować zapobiegać, przestrzegając następujących zasad: nie kładziemy się do łóżka z pustym lub przepełnionym żołądkiem; unikamy napojów pobudzających, takich jak kawa lub mocna herbata – zwłaszcza po południu i wieczorem; dbamy o właściwe otoczenie w miejscu, w którym śpimy – wietrzymy pokój, dobieramy odpowiednią temperaturę i zaciemnienie pokoju, eliminujemy źródła hałasu, dobieramy materac o odpowiedniej twardości itp. Rezygnacja z częstych drzemek w ciągu dnia oraz ruch fizyczny (np. Wieczorny spacer) zazwyczaj zapewniają lepszy wypoczynek nocą.

Zobacz jakie leki na bezsenność możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej