reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Biegunka u dzieci

Nie każdy luźny stolec jest biegunką. Luźne stolce, szczególnie u niemowląt i najmłodszych dzieci spędzają sen z powiek młodym rodzicom. Nie każdy luźny stolec jest biegunką. Częściej niż poważna choroba jest to łagodna niestrawność. Poniżej piszemy jak to odróżnić i jak postępować przy luźnych stolcach u dzieci.

Według definicji światowej organizacji zdrowia biegunka występuje, gdy niemowlę karmione sztucznie oddaje 3 lub więcej luźnych lub wodnistych stolców w ciągu doby. Definicja ta nie dotyczy niemowląt karmionych wyłącznie piersią, ponieważ mogą one oddawać kilka, a nawet kilkanaście stolców na dobę. U dzieci karmionych piersią biegunka objawia się nagłym zwiększeniem dotychczasowej liczby stolców i ich częstość lub wyraźnie zmienia się ich wygląd. Biegunka polega również na oddawaniu przez dziecko stolców z krwią lub śluzem, nawet gdy są one pojedyncze.

Biegunką nie jest oddawanie luźniejszego niż zwykle stolca w normalnej częstotliwości. Najważniejszym objawem, po którym rozpoznajemy biegunkę to nagłe zwiększenie liczby stolców i zmiana ich konsystencji na płynne. Biegunka najczęściej jest następstwem infekcji wirusowej jelit, przebiega dość łagodnie i ustępuje w ciągu 2-3 dni. Najczęściej biegunkę wywołuje rotawirus, chociaż może być ona wywołana przez inne wirusy. Niekiedy przyczyną biegunki może być infekcja bakteryjna – wówczas biegunka ma cięższy przebieg (często z gorączką).

Ostrej biegunce może towarzyszyć ból brzucha, gorączka i osłabienie; może także dojść do odwodnienia organizmu wskutek utraty płynów. Należy pamiętać, że dzieci odwadniają się bardzo szybko. U noworodków i małych niemowląt odwodnienie może zagrażać życiu. Musimy wiedzieć, że podczas nasilonej biegunki błona śluzowa jelit wydziela śluz i płyn wysiękowy. Jeśli podczas ostrej biegunki nie będziemy podawać dziecku nic do jedzenia lub nie będzie ono chciało jeść i pić, to nadal może ono wydalać płynne stolce. Taki stan jest sygnałem, że trzeba natychmiast pojechać z dzieckiem do szpitala i nawadniać je drogą dożylną, ponieważ może dojść do groźnego odwodnienia.

Zobacz jakie leki przeciwbiegunkowe możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Photo by IngaMun on Foter.com / CC BY

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej