reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Biegunka

Ta powszechna dolegliwość pewnie każdemu z nas się przytrafiła. Może być wirusowa lub w podróżnych. Biegunka jest bardziej obciążająca dzieci niż dorosłych. Pamiętajmy, że najczęściej jest to dolegliwość niegroźna, tylko należy umieć się z nią obchodzić. Przeczytaj jak postępować i jakie leki wziąć gdy biegunka ci się przytrafi.

Biegunka jest stanem chorobowym polegającym na oddawaniu płynnych stolców w ilości większej niż 3 na dobę lub gdy występuje częste oddawanie płynnego stolca z krwią lub śluzem. Biegunka powstaje najczęściej w wyniku infekcji wirusowej jelit, taka biegunka jest najczęściej nieszkodliwa i ustępuje w ciągu 2-3 dni. Niekiedy przyczyną biegunki może być infekcja bakteryjna – ma ona wtedy z reguły cięższy przebieg (często z gorączką). Rzadsze przyczyny biegunki to stres (jelito drażliwe), przyjmowanie niektórych leków lub alergia na niektóre produkty spożywcze.

Przeważnie biegunka pojawia się nagle i po kilku dniach ustępuje. W niektórych przypadkach może mieć jednak charakter przewlekły. Przewlekłej biegunce często towarzyszą powikłania, np. Niedożywienie i osłabienie. Biegunka przedłużająca się ponad kilka dni wymaga konsultacji lekarskiej. Ostrej biegunce może towarzyszyć ból brzucha, gorączka i osłabienie; może także dojść do odwodnienia organizmu wskutek utraty płynów. Należy pamiętać, że dzieci, osoby starsze i upośledzone odwadniają się bardzo szybko. U noworodków, małych niemowląt i osób w bardzo podeszłym wieku odwodnienie może zagrażać życiu.

Kiedy biegunka jest niepokojąca i należy się skontaktować z lekarzem?

  • Gdy biegunka występuje u noworodka, niemowlęcia, osoby w podeszłym wieku lub chorującej na choroby przewlekłe oraz u kobiet w ciąży.
  • Gdy biegunce towarzyszy wysoka gorączka lub gdy biegunka wpływa na stan ogólny chorego i powoduje znaczne osłabienie.
  • Gdy w stolcu pojawia się krew.
  • Gdy podczas biegunki występują wymioty lub gdy biegunka jest tak gwałtowna, że nie jest możliwe uzupełnienie niedoboru płynów.
  • Jeżeli naprzemiennie występują biegunka i zaparcie.
  • Jeśli istnieje podejrzenie, że biegunka ma związek z przyjmowanymi lekami.
  • Jeśli biegunka trwa dłużej niż 2-3 dni, szczególnie u dzieci, osób w podeszłym wieku lub upośledzonych.
  • Jeśli dieta, nawodnienie i zastosowane doraźnie leki bez recepty nie pomagają.

W przypadku łagodniejszej biegunki samo postępowanie dietetyczne i doustne nawodnienie skutecznie pozwala opanować objawy. Podczas biegunki należy przyjmować dużo płynów w postaci płynów obojętnych (np. wody) i uzupełniać nawodnienie doustnymi płynami nawadniającymi. W celu opanowania ostrej fazy biegunki można zastosować przeciwbiegunkowe leki bez recepty. W biegunkach bakteryjnych potrzebne jest leczenie przeciwbakteryjne.

Przeczytaj jak leczymy biegunkę

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej