reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Ból brzucha u dzieci

Każde dziecko czasem skarży się na ból brzucha w różnych okolicznościach i są to bóle o różnym nasileniu. Rodzice najczęściej boją się zapalenia wyrostka robaczkowego. W większości są to jednak bóle zupełnie niegroźne, nawet jeśli są uciążliwe, chociaż zawsze w przypadkach bólów silnych lub nietypowych należy zachować czujność i skontaktować się z lekarzem.

Bóle brzucha u dzieci występują dość często i mogą mieć wiele przyczyn. Nawracające łagodne bóle, ustępujące samoistnie zazwyczaj nie są zagrażające zdrowiu dziecka. Takie bóle zazwyczaj są spowodowane błędem dietetycznym, niekiedy pasożytami, a najczęściej nie udaje się ustalić ich przyczyny, pomimo niekiedy dokładnej diagnostyki. Są to najczęściej bóle skurczowe jelit, które są charakterystyczne dla dziecięcego przewodu pokarmowego. W zapobieganiu takim przejściowym bólom brzucha musimy stosować dietę lekką, dostosowaną do wieku dziecka, podawać posiłki kilka razy dziennie w racjonalnych porcjach, nie doprowadzać do przeciążenia przewodu pokarmowego. Musimy również ograniczyć dziecku słodycze i napoje bardzo słodkie i gazowane. Cukier fermentując w jelitach może spowodować niekiedy bolesne wzdęcia, nasilone przez powietrze z gazowanych napojów.

Bóle brzucha mogą również występować w zaparciach, które dość łatwo jest u dziecka zauważyć lub zakażeniu układu moczowego – zazwyczaj towarzyszy temu gorączka. Ból brzucha może też być związany z infekcją przewodu pokarmowego, wtedy zwykle bólom brzucha towarzyszy biegunka i niekiedy wymioty oraz gorączka.

Kiedy bóle brzucha są u dziecka niepokojące i kiedy należy skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie?

Najczęściej bóle brzucha u dzieci są krótkotrwałe i ustępują samoistnie. Młodsze dziecko musimy  uspokoić, pomasować brzuch, starać się odwrócić uwagę. W celu oceny sytuacji czy ból jest niepokojący zwracamy wagę na następujące czynniki i objawy a następnie udajemy się do lekarza lub wzywamy pomoc lekarską w trybie pilnym:

  • Gdy ból brzucha jest ostry i promieniuje na stronę prawą do dołu.
  • Gdy bólom brzucha towarzyszą wymioty, krew w stolcu, gorączka, bladość i osłabienie, trudności w oddawaniu stolca lub moczu.
  • Gdy ból brzucha rozpoczyna się lub występuje w nocy.
  • Gdy ból brzucha jest wyraźny i nietypowy.
  • Gdy bóle brzucha pojawią się po uderzeniu (np. Po wypadku drogowym), nawet po pewnym czasie.
  • Gdy ból brzucha powtarza się, a jego przyczyna nie została dotychczas ustalona.
  • Gdy ból brzucha nie ustępuje po krótkotrwałym samodzielnym leczeniu.

Jeśli ból brzucha u dziecka nie budzi naszego i zdecydujemy go łagodzić samodzielnie to u dzieci starszych możemy zastosować leki działające rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit lub leki przeciwbólowe, nie drażniące żołądka (paracetamol). Musimy wtedy pamiętać, że jest to leczenie objawowe, które nie leczy przyczyny bólu, oraz że możemy je zastosować wyłącznie, gdy przyczyna bólu jest znana lub gdy ból brzucha był już diagnozowany i nie znaleziono konkretnej przyczyny, a powtarza się w tej samej postaci i w tym samym nasileniu.

Jakie leki możemy zastosować w bólu brzucha u dziecka?

Najczęściej bóle brzucha u dzieci są krótkotrwałe i ustępują samoistnie. Młodsze dziecko musimy  uspokoić, pomasować brzuch, starać się odwrócić uwagę.

Musimy wtedy pamiętać, że jest to leczenie objawowe, które nie leczy przyczyny bólu a jedynie go uśmierza lub zmniejsza skurcze jelit. Możemy je zastosować wyłącznie, gdy przyczyna bólu jest znana lub gdy ból brzucha był już diagnozowany i nie znaleziono konkretnej przyczyny, a powtarza się w tej samej postaci i w tym samym nasileniu.

Leki te są dostępne tylko dla dzieci starszych. Dzieciom starszym ale i młodszym możemy podać leki zmniejszające ilość gazów w jelitach. Więcej informacji o tych lekach znajduje się w zakładce „kolki i wzdęcia

W żadnym przypadku nie można stosować leków przeciwbólowych, gdy przyczyna bólu jest nieznana lub wątpliwa, szczególnie gdy ból brzucha jest ostry i występuje u dziecka po raz pierwszy. Szczególną uwagę należy zwrócić na ból brzucha, który zaczyna się okolicy środkowej brzucha, a następnie promieniuje do strony prawej, w dół. Taki ból może zwiastować zapalenie wyrostka robaczkowego. Nie można wtedy podawać nic do jedzenia ani stosować żadnych leków doustnych, szczególnie przeciwbólowych. Należy wezwać pogotowie albo pojechać z dzieckiem lub szpitala.

Zobacz jakie leki możesz zastosować u twojego dziecka w bólu brzucha

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej