reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Ból gardła u dzieci

Ból gardła może być jednym z kilku objawów przeziębienia lub może być objawem zapalenia gardła lub anginy, które trzeba leczyć antybiotykiem. Jeśli jest to ból gardła towarzyszący przeziębieniu będziemy go łagodzić we własnym zakresie. Zobacz jak postępować i jakie leki możesz zastosować u swojego dziecka. 

Ból gardła często towarzyszy przeziębieniom, szczególnie infekcjom wirusowym górnych dróg oddechowych. Większość infekcji z bólem gardła to infekcje wirusowe, w których występują również inne objawy, takie jak: katar, kaszel, podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie. Ból gardła jest umiarkowanie nasilony, często „drapiący”. Infekcje bakteryjne gardła przebiegają zazwyczaj z silniejszym bólem gardła często utrudniającym połykanie, gorączką oraz niekiedy z powiększeniem węzłów chłonnych, które mogą być bolesne.

W najczęstszych infekcjach bakteryjnych gardła – anginie lub paciorkowcowym zapaleniu gardła ból gardła jest silny, często utrudnia połykanie, zwykle nie występują dodatkowe objawy przeziębienia.

Zaczerwienienie gardła jest intensywne, silniejsze niż w przeziębieniu. Jeśli paciorkowcowemu zapaleniu gardła towarzyszy drobna wysypka, mamy do czynienia ze szkarlatyną. Właściwie rozpoznana angina, szkarlatyna lub paciorkowcowe zapalenie gardła koniecznie wymagają przyczynowego leczenia antybiotykami, które jest prowadzone wyłącznie przez lekarza. Nie leczone antybiotykiem mogą prowadzić do groźnych powikłań. Podrażnienie lub zapalenie gardła spowodowane infekcją wirusową nie wymaga leczenia antybiotykiem tylko łagodzenia lekami dostępnymi bez recepty.

Osobną chorobą jest mononukleoza zakaźna – choroba wirusowa, w której występują objawy bardzo podobne do anginy. Powinna być ona zdiagnozowana przez lekarza i lekarz ustala dalsze postępowanie.

Kiedy ból gardła jest niepokojący i powinniśmy się skontaktować z lekarzem?

  • Gdy ból gardła jest wyraźny i utrudnia połykanie oraz towarzyszy mu powiększenie węzłów chłonnych szyjnych.
  • Gdy ból lub ewentualne powiększenie migdałka lub węzłów chłonnych występuje po jednej stronie.
  • Gdy ból gardła promieniuje do twarzy, szyi lub ucha.
  • Gdy ból gardła jest jednym z objawów choroby i towarzyszą mu inne objawy, np. Wysoka gorączka i wysypka.

Najważniejsze dla dalszego postępowania jest odróżnienie bólu gardła związanego z infekcją wirusową od anginy lub bakteryjnego zapalenia gardła, w którym objawy są wyraźnie silniejsze. W bólu gardła wirusowym mamy leki, którymi możemy pomóc dziecku samodzielnie.

Jak postępujemy w bólu gardła u dzieci?

Przy bólu gardła przyjmujemy pokarmy półpłynne, łatwe do przełykania, w umiarkowanej temperaturze. Podawać dziecku stale płyny do picia, ponieważ ból się nasila w miarę wysychania śluzówki gardła. Można podawać kisiele lub siemię lniane dla pokrycia gardła śluzowatą warstwą łagodzącą. W przeziębieniu, drapanie i ból gardła łagodzimy nawilżaniem oraz środkami łagodzącymi lub lekami miejscowo łagodzącymi ból w postaci preparatów w aerozolach lub pastylek do ssania.

Następnie dla złagodzenia silnego bólu podajemy leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen. Z reguły podajemy je również w przeziębieniu z powodu ogólnych objawów infekcji, takich jak gorączka lub bóle mięśniowe. Jeśli ból jest na tyle silny, że wymaga powtarzania leków przeciwbólowych, należy koniecznie skonsultować to z lekarzem.

Jakie leki stosujemy w bólu gardła u dzieci?

W łagodzeniu bólu gardła głównie stosujemy leki działające miejscowo. Mają one działanie odkażające gardło i jamę ustną. Ponadto stosowane są leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które działają miejscowo przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Niektóre z tych leków zawierają dodatkowo lidokainę – substancję miejscowo znieczulającą.

Pamiętajmy, że tabletek i pastylek do ssania nie możemy być stosować u dzieci poniżej 6 lat z powodu niebezpieczeństwa zakrztuszenia się. U dzieci do 12 lat stosujemy je tylko pod kontrolą osoby dorosłej.

Zobacz jakie leki na ból gardła możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zgodnie z projektem na liście refundacyjnej znajdzie się 64 nowych pozycji (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 39 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej