reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Ból głowy i migrena

Ból głowy należy do najczęstszych dolegliwości. Najczęstszą postacią bólu głowy jest tzw. Ból napięciowy. Częstą postacią bólu głowy jest migrena, którą należy odróżnić od napięciowego bólu głowy. Przeczytaj jak wstępnie odróżnić obie postacie bólu głowy i sobie pomóc w tej dolegliwości.

Ból głowy

Ból głowy należy do najczęstszych dolegliwości. Najbardziej powszechną postacią bólu głowy jest tzw. Ból napięciowy, najczęściej spowodowany stresem, brakiem snu, przemęczeniem, paleniem papierosów, nadużyciem alkoholu. Ból ten jest odczuwany jako tępy, ustępujący po środkach przeciwbólowych. Zdarzają się jednak bóle ostre, nietypowe, przedłużające się, które należy skonsultować z lekarzem.

Migrena

Częstą postacią bólu głowy jest migrena, która występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ma charakter napadowy, towarzyszą jej nudności i wymioty, zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na dźwięk i zapach. Napad trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin. Może być wywołany przez emocje, zmiany pogodowe, czy pokarm (np. Żółte sery, wino, szczególnie czerwone). Charakterystyczne dla migreny są objawy poprzedzające napad (tzw. Aura). Ból migrenowy obejmuje zwykle określoną cześć głowy. Pozostałe rodzaje bólu głowy to ból klasterowy, bóle gromadne oraz bóle towarzyszące poważnym schorzeniom, które muszą być leczone przez lekarza.

Kiedy bóle głowy są niepokojące i należy się skontaktować z lekarzem?

W zasadzie wszystkie bóle głowy, szczególnie przedłużające się, uporczywe, o niewyjaśnionej przyczynie, wymagają diagnostyki lekarskiej. Najważniejsze objawy, które mogą być niepokojące i które wymagają zgłoszenia się do lekarza to:

  • Każdy ból głowy u dziecka wymaga konsultacji z pediatrą,
  • Ból głowy przedłużający się ponad 12 godzin,
  • Bóle głowy o narastającej częstotliwości lub nasileniu,
  • Bóle głowy ograniczające codzienną aktywność, napadowy charakter bólów,
  • Ból występujący po wysiłku fizycznym,
  • Gorączka oraz wymioty towarzyszące bólowi głowy,
  • Sztywność karku, nierówna szerokość źrenic oczu,
  • Towarzyszące objawy neurologiczne, jak: niedowłady kończyn, obniżona koordynacja ruchowa, zaburzenia widzenia, zaburzenia mowy, splątanie.

Uwaga

Należy pamiętać, że ból jest tylko objawem. Musimy być świadomi przyczyny każdego bólu. Nie można leczyć bólu niewiadomego pochodzenia. W tych przypadkach, gdy ból jest bardzo uciążliwy w większości przypadków można wziąć środek przeciwbólowy ale należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny dolegliwości oraz w celu ustalenia dalszego leczenia. W każdym przypadku bólów, ich przyczyna powinna być ustalona.

Przeczytaj jakie leki na ból głowy możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Owsiki są pasożytami przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego, które wywołują u ludzi chorobę zwaną owsicą, występującą najczęściej u dzieci i bardzo rozpowszechnioną w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Owsica jest chorobą brudnych rąk. To najczęstsza ludzka choroba pasożytnicza w Polsce. Jak się zarażamy

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
Na podstawie art. 37azg ust. 2 i 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U.z 2020 r. poz. 944 i 1493) Minister Zdrowia ogłosił, że od dnia 18 września 2020 r. ograniczona będzie ilość wydawanego na jednego pacjenta produktu leczniczego … – zobacz w LekInfo24.pl

Z powodu pandemii koronawirusa wykazy leków refundowanych nie były publikowane na koniec kwietnia ani na koniec czerwca, a wykaz leków refundowanych na dzień 1 marca obowiązywał od 1 marca do końca sierpnia 2020. Obecny wykaz jest pierwszym po półrocznej przerwie. Zawiera pierwszą listę bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży – 114 pozycji.

W serwisie LekInfo24.pl znajdą Państwo również listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży, wraz z informacjami o tych lekach. Lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży aktualnie zawiera 114 pozycji.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej