reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Ból i zapalenie gardła

Ból gardła może być jednym z kilku objawów przeziębienia lub może być objawem wirusowego lub bakteryjnego zapalenia gardła lub zapalenia migdałków czyli. Jeśli jest to wirusowe zapalenie gardła lub ból gardła towarzyszący przeziębieniu będziemy go łagodzić we własnym zakresie. Zobacz jak postępować i jakie leki możesz zastosować na ból gardła.

Ból gardła towarzyszy prawie każdej infekcji górnych dróg oddechowych. Gardło, podobnie jak nos, stanowi tzw. wrota zakażenia – miejsce pierwszego kontaktu organizmu z atakującymi go drobnoustrojami. Większość infekcji gardła to infekcje wirusowe, w których występują również inne objawy, takie jak: katar, kaszel, podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie.
Najpoważniejszymi infekcjami gardła są: bakteryjne zapalenie gardła i bakteryjne zapalenie migdałków (angina). Przebiegają zazwyczaj gwałtownie, z bardzo silnym bólem gardła utrudniającym połykanie, wysoką gorączką oraz powiększeniem migdałków i węzłów chłonnych szyjnych, które mogą być bolesne. Właściwie rozpoznana angina lub bakteryjne zapalenie gardła wymagają przyczynowego leczenia antybiotykami, które jest prowadzone wyłącznie przez lekarza. W infekcji wirusowej gardła ból jest łagodniejszy, często o charakterze drapania w gardle. Infekcje wirusowe nie wymagają leczenia antybiotykami i mogą być leczone objawowo, samodzielnie. Warunkiem jest ich niepowikłany przebieg.
W zapaleniu gardła należy przyjmować pokarmy półpłynne, łatwe do przełykania, w umiarkowanej temperaturze. Należy przyjmować dużo płynów, ponieważ ból się nasila w miarę wysychania śluzówki gardła. W przypadkach silnego bólu podaje się leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen. Z reguły są one podawane z powodu ogólnych objawów infekcji, takich jak gorączka lub bóle mięśniowe. Należy o tym pamiętać i nie sięgać po ich następną dawkę z powodu bólu gardła.
Niekiedy mamy wirusowe zapalenie gardła, które nie wymaga leczenia antybiotykami. Nie występuje wtedy zapalenie migdałków. Rozpoznanie powinien postawić lekarz, żeby nie przeoczyć zapalenia gardła, które jednak wymaga leczenia antybiotykiem.
Osobną chorobą jest mononukleoza zakaźna – choroba wirusowa częściej występująca u dzieci ale zdarzająca się u dorosłych. Występują wtedy objawy bardzo podobne do anginy. Powinna być ona zdiagnozowana przez lekarza i lekarz ustala dalsze postępowanie.

Kiedy ból gardła jest niepokojący i należy skontaktować się z lekarzem?

  • Gdy ból gardła jest bardzo ostry i utrudnia połykanie oraz towarzyszy mu bolesne powiększenie węzłów chłonnych szyjnych i wysoka gorączka.
  • Gdy ból lub ewentualne powiększenie migdałka i węzłów chłonnych występuje po jednej stronie.
  • Gdy ból gardła promieniuje do twarzy, szyi lub ucha.
  • Gdy ból gardła jest jednym z objawów poważniejszej choroby i towarzyszą mu inne objawy, np. wysypka.

Leki łagodzące ból i zapalenie gardła

Bezpośrednio w łagodzeniu bólu gardła stosowane są leki działające miejscowo. Mają one działanie odkażające i bakteriobójcze na większość bakterii wywołujących infekcje w jamie ustnej i gardle (alkohol dichlorobenzylowy, ambazon, amylometakrezol, chlorchinaldol, chlorek benzalkoniowy, chlorek benzoksoniowy, chlorek cetylopirydyniowy, chlorheksydyna, heksylrezorcynol). Osobną grupę stanowią leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które działają miejscowo przeciwzapalnie i przeciwbólowo (benzydamina, diklofenak, flurbiprofen, salicylan choliny). Niektóre leki zawierające substancje odkażające i bakteriobójcze zawierają dodatkowo substancje czynne o działaniu miejscowo znieczulającym (benzokaina, lidokaina). Leków zawierających substancje miejscowo znieczulające nie należy stosować podczas jedzenia ani tuż przed jedzeniem, ponieważ mogą one powodować zaburzenia połykania i zwiększać ryzyko zachłyśnięcia. Należy również zachować ostrożność podczas picia gorących napojów i jedzenia gorących pokarmów, ponieważ mogą one zmniejszać wrażliwość na ciepło i zwiększać ryzyko oparzenia śluzówki jamy ustnej lub gardła.
Tabletki do ssania i pastylki należy ssać powoli do momentu całkowitego rozpuszczenia w jamie ustnej. Nie należy ich rozgryzać, żuć ani połykać.

Zobacz jakie leki na ból gardła możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zgodnie z projektem na liście refundacyjnej znajdzie się 64 nowych pozycji (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 39 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej