reklama

Autor: Ilona Ślugaj, Krzysztof Piwowarczyk

reklama

Ból miesiączkowy

Wiele kobiet przechodzi okresy menstruacyjne odczuwając tylko niewielkie dolegliwości, jak na przykład ucisk w podbrzuszu lub złe samopoczucie. U niektórych kobiet przed i podczas miesiączki mogą wystąpić silne dolegliwości, które wymagają złagodzenia, ponieważ bardzo utrudniają codzienne życie.

Cykl miesiączkowy (inaczej menstruacyjny lub owulacyjny) trwa przeciętnie 28 dni. Podczas każdego cyklu zachodzą powtarzające się zmiany w organizmie kobiety, przygotowujące do ewentualnego zajścia w ciążę. Okresowemu oczyszczaniu się macicy towarzyszy krwawienie miesiączkowe, które jest zjawiskiem fizjologicznym, trwa od 3 do 7 dni i dotyczy wszystkich kobiet w wieku rozrodczym, tj. od około 12. do około 50. roku życia.
W tekście omawiamy jedynie dolegliwości związane z prawidłowym cyklem miesięcznym, wszelkie bóle i krwawienia poza cyklem oraz niezwiązane z prawidłową menstruacją muszą być natychmiast wyjaśnione z lekarze. 

Jednym z objawów krwawienia miesiączkowego jest ból miesiączkowy, który może pojawić się już kilka dni przed rozpoczęciem krwawienia lub w pierwszym dniu miesiączki, i stopniowo zanika w czasie 1-3 dni. Ma charakter lekkich do silnych skurczów w dole brzucha, które mogą pojawiać się i zanikać falami. Ból może promieniować w okolice krzyża, bioder lub ud. Silnym bólom mogą towarzyszyć nudności i wymioty, uczucie zimna lub gorąca, zawroty głowy i niekiedy omdlenia. Natężenie bólów miesiączkowych może być różne u różnych kobiet, a także różnić się u tej samej kobiety w poszczególnych cyklach menstruacyjnych.

Zazwyczaj ból miesiączkowy jest możliwy do opanowania po zastosowaniu dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i rozkurczowych. U niektórych kobiet może mieć jednak tak nasilony przebieg, że wyklucza nastolatki i kobiety na kilka dni z normalnego funkcjonowania w szkole lub w pracy.

Bóle miesiączkowe występują najczęściej u nastolatek i młodych kobiet. Zazwyczaj zmniejszają się w miarę upływu lat i ustępują po ukończeniu 25 lat lub po urodzeniu dziecka.

Jakie mogą być przyczyny innego bólu mylonego z bólem miesiączkowym?

 • ciąża pozamaciczna
 • endometrioza
 • zespół policystycznych jajników
 • mięśniaki macicy (łagodne guzy macicy)
 • wady anatomiczne macicy
 • stosowanie wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej (tzw. spirali)
 • infekcje w obrębie macicy
 • inne poważne zmiany w narządach rozrodczych (np. torbiele, guzy)
 • choroby tarczycy.

Kiedy ból miesiączkowy jest niepokojący i należy się skontaktować z lekarzem?

 • Powtarzające się i bolesne krwawienia okresowe powinny zostać w każdym przypadku wyjaśnione z lekarzem, przede wszystkim wtedy, gdy wystąpiły po latach menstruacji bez poważnych dolegliwości.
 • Jeśli ból miesiączkowy jest nie do zniesienia i nie zmniejsza się po zastosowaniu dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i rozkurczowych, towarzyszy mu gorączka albo silne krwawienie, trwa dalej pomimo ustąpienia krwawienia miesiączkowego, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim lekarzem ginekologiem.
 • W każdym przypadku gdy dolegliwości związane z miesiączką stają się bardzo uciążliwe.

Zobacz jakie leki możesz zastosować na ból miesiączkowy

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej