reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Ból ostry i przewlekły

Uczucie bólu jest najczęściej rezultatem zapalenia, uszkodzenia lub drażnienia komórek. Sygnał bólowy jest przesyłany drogą nerwową do mózgu i odbierany jest jako cierpienie. Charakter bólu może być ostry lub tępy oraz np. „kłujący”, „palący”, „piekący”, „gniotący”. Ból może być zlokalizowany lub rozlany. Ból jest zawsze związany z cierpieniem.

Należy pamiętać, że ból jest tylko objawem. Musimy być świadomi przyczyny każdego bólu. Nie można leczyć bólu niewiadomego pochodzenia. W tych przypadkach, gdy ból jest bardzo uciążliwy w większości przypadków można wziąć środek przeciwbólowy ale zawsze należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny dolegliwości i dalszego leczenia.

Ból ostry pełni ważną funkcję ostrzegawczą oraz informacją o uszkodzeniu tkanek lub toczącym się w organizmie procesie zapalnym lub najczęściej niedokrwiennym jak zawał serca lub zator tętnicy. Ostry ból brzucha sygnalizuje zapalenie wyrostka robaczkowego, ostry ból kończyny może sygnalizować zator tętnicy lub zakrzep żyły w kończynie. Jeżeli dolegliwości bólowe utrzymują się dłużej niż trzy miesiące, mamy do czynienia z bólem przewlekłym, który nie spełnia swojego zadania – przed niczym już nie ostrzega ani nie informuje. Ból przewlekły jest objawem choroby przewlekłej oraz uznawany jest za chorobę.

Ból przewlekły wymaga specjalnego wielokierunkowego leczenia, które wymaga współpracy wielu specjalistów zastosowania różnych, dobranych indywidualnie, metod leczenia: farmakologicznego, zabiegowego oraz psychoterapii i rehabilitacji.

Najczęstsze dolegliwości bólowe to: ból głowy, bóle mięśni, bóle pleców, bóle stawów oraz ostry ból brzucha i bóle menstruacyjne u kobiet – zostały one opisane w osobnych rozdziałach.

Uwaga! Każdy ból w klatce piersiowej lub jej okolicy (np. barku), szczególnie występujący u dorosłego lub starszego mężczyzny, powinien być potraktowany jako zagrożenie zawałem serca. Należy wtedy wezwać Pogotowie Ratunkowe lub lekarza – jeśli jest w pobliżu – i wykonać badanie EKG. W tym bólu można podać środki przeciwbólowe.

W każdym przypadku bólów, ich przyczyna powinna być ustalona. Nie można leczyć bólu bez ustalenia jego przyczyny lub wyczerpania możliwości jej ustalenia.

Najnowsze publikacje

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Owsiki są pasożytami przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego, które wywołują u ludzi chorobę zwaną owsicą, występującą najczęściej u dzieci i bardzo rozpowszechnioną w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Owsica jest chorobą brudnych rąk. To najczęstsza ludzka choroba pasożytnicza w Polsce. Jak się zarażamy

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
Na podstawie art. 37azg ust. 2 i 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U.z 2020 r. poz. 944 i 1493) Minister Zdrowia ogłosił, że od dnia 18 września 2020 r. ograniczona będzie ilość wydawanego na jednego pacjenta produktu leczniczego … – zobacz w LekInfo24.pl

Z powodu pandemii koronawirusa wykazy leków refundowanych nie były publikowane na koniec kwietnia ani na koniec czerwca, a wykaz leków refundowanych na dzień 1 marca obowiązywał od 1 marca do końca sierpnia 2020. Obecny wykaz jest pierwszym po półrocznej przerwie. Zawiera pierwszą listę bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży – 114 pozycji.

W serwisie LekInfo24.pl znajdą Państwo również listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży, wraz z informacjami o tych lekach. Lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży aktualnie zawiera 114 pozycji.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej