reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Bóle brzucha

Ból brzucha, niepochodzący z żołądka ani pęcherzyka lub dróg żółciowych, najczęściej wynika ze skurczów jelit. Zawsze jednak musimy uważać na ból ostry, który zdarza się rzadziej ale może być objawem groźnym. Ból brzucha może być ostry lub przewlekły. Przewlekłe bóle brzucha są zazwyczaj mniej dokuczliwe i mają zmienne natężenie.

Ból brzucha niepochodzący z żołądka ani pęcherzyka lub dróg żółciowych najczęściej wynika ze skurczów jelit, np. W niestrawności, w rozpoczynającej się biegunce, w skurczach jelit o podłożu psychogennym. Niekiedy ból brzucha, szczególnie silny w dole brzucha, może być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia jajnika lub pękniętej ciąży pozamacicznej, a także może być objawem kolki nerkowej spowodowanej kamieniami w drogach moczowych. Ból brzucha połączony z intensywnymi wymiotami może być objawem niedrożności przewodu pokarmowego, szczególnie u osób starszych. Ból brzucha może być ostry lub przewlekły. Przyczyna ostrego bólu brzucha powinna być wyjaśniona przez lekarza. Przewlekłe bóle brzucha są zazwyczaj mniej dokuczliwe i mają zmienne natężenie.

Postępowanie w bólach brzucha

W bólu brzucha należy zastosować dietę lekkostrawną, gotowaną, przyjmować dużo płynów ale nie słodzonych np. Nie pić wtedy soków z kartonów. Przy silnych bólach brzucha należy zrezygnować z jedzenia przez kilka godzin i obserwować czy wystąpią objawy dodatkowe, takie jak wymioty czy biegunka. Należy ogrzać brzuch w celu rozkurczenia się jelit. Można przyjąć któryś z leków opisanych w rozdziale o lekach stosowanych w bólach brzucha. W przypadku nieskuteczności takiego postępowania lub narastania objawów należy szybko skontaktować się z lekarzem.

Leki stosowane w bólu brzucha

We wszystkich przypadkach można zastosować leki łagodzące ból brzucha działające rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, których silne skurcze są przyczyną bólu. Należy wtedy pamiętać, że jest to leczenie wyłącznie objawowe i nie leczy przyczyny bólu, oraz że można je zastosować wyłącznie, gdy przyczyna bólu jest znana. W przypadku ostrego bólu brzucha, którego przyczyna jest nieznana lub wątpliwa, należy bardzo ostrożnie stosować leki przeciwbólowe, ponieważ niekiedy tłumienie bólu, spowodowanego np. Zapaleniem wyrostka robaczkowego, może opóźnić konieczne postępowanie, co może być groźne w skutkach. Należy wtedy wezwać lekarza. W bólach brzucha mogą być również stosowane leki przeciwbólowe.

Zobacz jakie leki na ból brzucha możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej