reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Bóle mięśni

Bóle mięśni są bardzo powszechne. Wobec popularności intensywnych ćwiczeń fizycznych, doświadcza ich prawie każdy. Najczęściej są to bóle powysiłkowe, popularnie nazywane „zakwasami”, choć jest to określenie dawne i odpowiadające temu co się dzieje w przeciążonych mięśniach. Zobacz jak można sobie pomóc.

Opóźniona bolesność mięśni, nazywana również “zakwasami” to ból mięśni, który występuje po intensywnym wysiłku fizycznym, szczególnie u osób nie wytrenowanych. Najczęściej występuje gdy forsowne ćwiczenia podjęte są pewnej przerwie oraz gdy nie jest przestrzegana rozgrzewka przed ćwiczeniami. Ból mięśni pojawia się następnego dnia lub kilka dni po wysiłku. Mięśnie bolą przy prawie każdym ruchu, są napięte i wrażliwe. Ból mięśni jest z reguły nieszkodliwy i przebiega bez powikłań. Kiedyś kojarzono te bóle z nadmiarem kwasu mlekowego w mięśniach i nazywano bóle mięśni „zakwasami”, obecnie wiadomo że bolesność mięśni występuje na skutek mikrourazów włókien mięśniowych, do których dochodzi podczas ćwiczeń.

Bóle mięśni często towarzyszą również infekcjom wirusowym. Są one wówczas łagodniejsze niż bóle po wysiłku i dotyczą wielu grup mięśni.

Kiedy bóle mięśni są niepokojące i należy się skontaktować z lekarzem?

  • Gdy ból mięśni jest bardzo nasilony,
  • Gdy bólowi mięśni towarzyszą inne objawy, jak gorączka, skurcze lub drżenie mięśni,
  • Gdy wystąpi osłabienie ogólne, wszystkich mięśni lub osłabienie siły niektórych mięśni,
  • Gdy bólom i osłabieniu mięśni towarzyszą zmiany na skórze,
  • Gdy ból mięśni nie ustąpi po kilku dniach samodzielnego leczenia.

Zapobieganie bólom mięśni po wysiłkach fizycznych

Zapobieganie zakwasom jest stosunkowo proste. Należy przestrzegać następujących, podstawowych zasad:

  • Wysiłek powinieneś zwiększać stopniowo, zarówno gdy rozpoczynasz ćwiczenia, jak i gdy wracasz do ćwiczeń po przerwie.
  • Każde ćwiczenia rozpoczynaj od rozgrzewki. W mięśniach, które są rozgrzane w mniejszym stopniu dochodzi do mikrourazów i dlatego opóźniona bolesność mięśni będzie mniejsza.

Ciepła kąpiel lub okłady odprężają napięte mięśnie i łagodzą ból. Ból mięśni może się zmniejszyć, gdy bolące mięśnie ponownie stopniowo zostaną rozruszane. Gdy ból jest bardzo dokuczliwy, można doraźnie zastosować leki przeciwbólowe. Doustnie zazwyczaj stosujemy środki przeciwbólowe stosowane w przeziębieniu, które równocześnie łagodzą bóle mięśniowe. Możemy również stosować preparaty miejscowe do smarowania w postaci maści rozgrzewających.

Leki na bóle mięśni

W silnych bólach mięśni i grzbietu stosujemy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne przyjmowane doustnie, najczęściej stosowane są doustne preparaty zawierające następujące substancje czynne: ibuprofen, kwas acetylosalicylowy i paracetamol.

W stosunku do wymienionych niżej leków przeciwzapalnych, należących do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, należy zachować dużą ostrożność, jeśli są stosowane przez osoby z chorobami układu krążenia, szczególnie z chorobą niedokrwienną serca lub po przebytym zawale serca. Należy wtedy uzgodnić z lekarzem ich stosowanie.

W bólach mięśni stosujemy również leki do stosowania zewnętrznego, miejscowego, które stosowane na skórę łagodzą ból i stan zapalny.

Zobacz jakie leki na bóle mięśni możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej