reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Bóle pleców

Wielu z nas doświadczyło bólu pleców, najczęściej spowodowanych naszymi błędami, takimi jak zbyt długie siedzenie w niewygodnej pozycji przed komputerem. W większości przypadków bóle te ustąpiły po przyjęciu wygodnej pozycji, pod wpływem łagodnych ćwiczeń lub masażu, niekiedy doraźnie stosowanych środków przeciwbólowych. Zobacz co powoduje bóle pleców oraz kiedy mogą być one niepokojące.

Bóle pleców najczęściej są bólami mięśniowymi i bywają uciążliwe. Ból pleców to najczęściej dotkliwy ból, który nasila się podczas zmiany pozycji. W większości przypadków nie powodują one niebezpiecznych powikłań, ale często nawracają, szczególnie w sytuacji utrzymującego czynnika wywołującego. Najczęściej powstają w wyniku złej postawy. Typowym czynnikiem wywołującym ból pleców jest długotrwałe stanie lub siedzenie. Niekiedy przyczyną wywołującą ból może być długotrwałe leżenie. Napięcie mięśni także zwiększa się w wyniku stresu.

Niekiedy bóle pleców mogą być objawem uszkodzenia chrzęstnego krążka międzykręgowego (dysku), jego przesunięcia lub wypadnięcia, zmian zwyrodnieniowych stawów kręgosłupa, zniszczenia kręgów (np. W wyniku wypadku lub osteoporozy), zapalenia stawów kręgosłupa. Mogą być też wynikiem naciągnięcia lub urazu mięśni pleców.

Niekiedy bóle mogą być objawem poważniejszej choroby, z reguły wtedy są silne, pojawiają się nagle i towarzyszy im złe samopoczucie oraz dodatkowo inne objawy jak np. Gorączka lub ból głowy.

Kiedy bóle pleców są niepokojące i należy się skontaktować z lekarzem?

  • Gdy silnemu bólowi pleców towarzyszy gorączka lub dreszcze, złe samopoczucie, objawy drętwienia lub niedowładów kończyn albo kłopoty z oddawaniem moczu bądź kału.
  • Gdy bóle są bardzo silne lub promieniują do potylicy lub twarzy, do rąk lub do pośladka, uda, jądra.
  • Gdy bóle lub obrzęk pojawiają się również w okolicach stawów kończyn.
  • Gdy bóle występują nagle bez wyraźnej przyczyny.
  • Gdy bóle nie znikną po kilku dniach samodzielnego leczenia.

Zapobieganie bólom pleców

W zapobieganiu bólom pleców należy trenować mięśnie pleców, stosując gimnastykę lub regularnie uprawiając odpowiedni sport, np. Pływanie. W większości przypadków zmniejszenie bólu pleców przynosi pozycja leżąca. Ciepła kąpiel lub okłady oraz masaż pomagają rozluźnić napięte mięśnie pleców.

Postępowanie w bólach pleców

Ciepła kąpiel lub okłady odprężają napięte mięśnie i łagodzą ból. Ból mięśni może się zmniejszyć, gdy bolące mięśnie ponownie stopniowo zostaną rozruszane. Gdy ból jest bardzo dokuczliwy, można doraźnie zastosować leki przeciwbólowe. Doustnie zazwyczaj stosujemy środki przeciwbólowe stosowane w przeziębieniu, które równocześnie łagodzą bóle mięśniowe. Możemy również stosować preparaty miejscowe do smarowania w postaci maści rozgrzewających.

Leki na bóle pleców

W silnych bólach mięśni i pleców stosujemy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne przyjmowane doustnie. W leczeniu bólów mięśni, pleców i stawów mogą być również stosowane doustne preparaty zawierające następujące substancje czynne: ibuprofen, kwas acetylosalicylowy i paracetamol.

W stosunku do wymienionych niżej leków przeciwzapalnych, należących do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, należy zachować dużą ostrożność, jeśli są stosowane przez osoby z chorobami układu krążenia, szczególnie z chorobą niedokrwienną serca lub po przebytym zawale serca. Należy wtedy uzgodnić z lekarzem ich stosowanie.

W bólach mięśni pleców stosujemy również leki do stosowania zewnętrznego, miejscowego, które stosowane na skórę łagodzą ból i stan zapalny.

Zobacz jakie leki na bóle pleców możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej