reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Bóle stawów

Bóle stawów są dość częstymi bólami występującymi u osób w wieku dojrzałym i starszym. Bywają uciążliwe, utrudniają poruszanie, ograniczają aktywność. Zobacz jakimi lekami możesz sobie pomóc ale nigdy nie zapominaj o odpowiedniej aktywności fizycznej. Pamiętaj, że stawy „zastane” bardziej bolą i trudniej je potem uruchomić.

Bóle kostno-stawowe najczęściej są objawem choroby zwyrodnieniowej stawów, pojawiającej się przede wszystkim u osób w starszym wieku. Choroba zwyrodnieniowa stawów pojawia się, gdy zużywają się chrząstki stawowe, co prowadzi do ocierania się kości. Wywołuje to ból, uczucie sztywności, prowadzi do powstania stanu zapalnego oraz wyrośli kostnych. Choroba zwyrodnieniowa zazwyczaj obejmuje biodra, kolana, dłonie, stopy i kręgosłup. Do typowych objawów zaliczamy bóle związane z wysiłkiem i poranną sztywność stawów, a także ograniczenie ich ruchomości. Dokładne przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów nie są znane, natomiast istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko jej rozwoju: wiek i płeć (zwykle kobiety po 45. roku życia) oraz nadwaga; przyczyny genetyczne (zwłaszcza przekazywane z matek na córki zwyrodnienia palców); wyczynowe lub intensywne uprawianie sportu, urazy stawów lub przebyte operacje.
Bóle stawów mogą być jednym z głównych objawów zapalnej lub autoimmunologicznej choroby dotyczącej układu ruchu lub całego organizmu.
Bóle stawów mogą wystąpić m.in. w przebiegu następujących chorób: reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby reumatycznej, uszkodzeń stawów (takich jak stłuczenia lub zwichnięcia), artretyzmu, czyli dny moczanowej (tj. zapalenia stawów wywołanego odkładaniem się kryształów kwasu moczowego).

Kiedy bóle stawów są niepokojące i należy się skontaktować z lekarzem?

  • Gdy równocześnie z bólem stawów wystąpi gorączka, dreszcze, silne zmęczenie, zmiany skórne lub trudności z poruszaniem się.
  • Gdy wraz z bólem stawów wystąpi zaczerwienienie, gorączka i opuchlizna jednego lub więcej stawów.
  • Gdy bóle stawów doprowadzą do ograniczenia ruchów lub do porannej sztywności.
  • Gdy silne bóle stawów występują w wyniku urazu.
  • Gdy bóle stawów nie ustąpią po kilku dniach samodzielnego leczenia lub gdy nawracają.

Leki na bóle stawów

W silnych stawów stosujemy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne przyjmowane doustnie, najczęściej stosowane są doustne preparaty zawierające następujące substancje czynne: ibuprofen, kwas acetylosalicylowy i paracetamol.
W stosunku do leków należących do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, należy zachować dużą ostrożność, jeśli są stosowane przez osoby z chorobami układu krążenia, szczególnie z chorobą niedokrwienną serca lub po przebytym zawale serca. Należy wtedy uzgodnić z lekarzem ich stosowanie.
W bólach stawów stosujemy również leki do stosowania zewnętrznego, miejscowego, które stosowane na skórę łagodzą ból i stan zapalny.
Pamiętaj, żeby w leczeniu bólów stawów uwzględnić aktywność fizyczną lub rehabilitację odpowiednią do twojego wieku i wydolności fizycznej. Jeśli masz choroby współistniejące, szczególnie choroby serca – ustal z lekarzem zakres twoich ćwiczeń fizycznych.

Zobacz jakie leki na bóle stawów możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej