reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Ból dziecko

Bóle u dzieci

Uczucie bólu jest najczęściej występuje na skutek zapalenia, uszkodzenia tkanek. Przyczyna bólu może być oczywista np. Ból w zapaleniu gardła czy ból kończyny po urazie lub może być trudna do określenia, szczególnie u niemowląt i najmłodszych dzieci.

Jak postępować z dzieckiem, które odczuwa ból?

Odczucie bólu u dzieci występuje w bardzo różnych sytuacjach. Może wystąpić u dziecka zdrowego w przebiegu procesów fizjologicznych w różnym wieku. U najmniejszych zdrowych dzieci to kolka niemowlęca lub ból związany z ząbkowaniem. U dzieci szkolnych są to bóle kończyn, tzw. Bóle wzrostowe a u dojrzewających dziewcząt są bóle menstruacyjne.

U najmłodszych dzieci ból jest trudny do ustalenia, ponieważ reagują one niepokojem na wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych prowadzących do gorszego samopoczucia. U dzieci przedszkolnych możemy mieć trudność z dokładną lokalizacją bólu. Dziecko kilkuletnie może nie pokazać w którym miejscu boli je brzuch, ponieważ pokazanie brzucha jest dla niego wystarczająco dokładną lokalizacją. Dzieci szkolne mają trudności w określeniu natężenia bólu. Najczęstsze bóle u dzieci chorych to: ból gardła, ból ucha, bóle brzucha, bóle związane z urazami.

Osobne zagadnienie stanowią tzw. Bóle wzrostowe oraz bóle brzucha u dzieci ogólnie zdrowych. W obu przypadkach  dolegliwości są umiarkowanie silne i przyczyny nie udaje się jednoznacznie ustalić.

Bóle wzrostowe są to bóle mięśni obu nóg, zazwyczaj łydek lub ud, które wynikają głównie z niedostosowania rozwijających się mięśni do aktywności dziecka oraz nierównego wzrostu ścięgien i mięśni. Przemijające bóle brzucha u dzieci wydaje się, że są to bóle skurczowe jelit, niemniej jednak jeśli się powtarzają i są uporczywe należy zgłosić się do lekarza, który podejmie odpowiednie działania diagnostyczne.

Kiedy ból u dziecka jest niepokojący i powinniśmy się skontaktować z lekarzem?

Każde podejrzenie bólu u młodszego dziecka lub ból sygnalizowany przez dziecko starsze powinien być skonsultowany z lekarzem, szczególnie gdy jest silny ból. W niektórych przypadkach skonkretyzowanego bólu np. Bólu ucha, bólu głowy, bólu zęba, bólu kończyny, możemy podać doraźnie lek przeciwbólowy w standardowych dawkach, ale zawsze przyczyna bólu musi być wyjaśniona z lekarzem i musi być podjęte leczenie przyczynowe. Bóle głowy, tak powszechne u dorosłych, u dzieci wymagają zawsze podjęcia wnikliwej diagnostyki. W przypadku bólu kończyn pamiętajmy, że nie wszystkie bóle są bólami wzrostowymi. Ból jednej kończyny, bóle stawów, szczególnie jednego stawu, utykanie dziecka, obrzęk stawu to sygnały poważniejszych chorób i powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem. W bólach nawracających lub przewlekłych u dzieci leczenie ustala lekarz.

Zobacz jakie leki przeciwbólowe możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Owsiki są pasożytami przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego, które wywołują u ludzi chorobę zwaną owsicą, występującą najczęściej u dzieci i bardzo rozpowszechnioną w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Owsica jest chorobą brudnych rąk. To najczęstsza ludzka choroba pasożytnicza w Polsce. Jak się zarażamy

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
Na podstawie art. 37azg ust. 2 i 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U.z 2020 r. poz. 944 i 1493) Minister Zdrowia ogłosił, że od dnia 18 września 2020 r. ograniczona będzie ilość wydawanego na jednego pacjenta produktu leczniczego … – zobacz w LekInfo24.pl

Z powodu pandemii koronawirusa wykazy leków refundowanych nie były publikowane na koniec kwietnia ani na koniec czerwca, a wykaz leków refundowanych na dzień 1 marca obowiązywał od 1 marca do końca sierpnia 2020. Obecny wykaz jest pierwszym po półrocznej przerwie. Zawiera pierwszą listę bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży – 114 pozycji.

W serwisie LekInfo24.pl znajdą Państwo również listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży, wraz z informacjami o tych lekach. Lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży aktualnie zawiera 114 pozycji.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej