reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna jest częstą dziecięcą dolegliwością, znacznie utrudniająca życie rodzinie, szczególnie w obecnych czasach, gdy więcej podróżujemy samochodem i samolotem a mniej pociągiem. Spróbujmy pomóc dzieciom i sobie w tej niegroźnej ale nieprzyjemnej dolegliwości.  

Choroba lokomocyjna Jest spowodowana wrażliwością na niezgodność pomiędzy bodźcami wzrokowymi a sygnałami z błędnika przesyłanymi do mózgu. Mózg inaczej odbiera ruch, który widzimy oknem samochodu, a błędnik inaczej reaguje na hamowanie lub przyspieszanie pojazdu. W rezultacie tego zakłócenia dochodzi do gorszego samopoczucia, zawrotów głowy i wymiotów.

Jak postępujemy w chorobie lokomocyjnej u dzieci?

W postępowaniu w chorobie lokomocyjnej musimy wziąć pod uwagę warunki podróżowania. Wybieramy taką porę, kiedy dziecko jest senne, tak żeby stworzyć mu warunki do spania w czasie drogi. Podczas snu objawy choroby lokomocyjnej nie występują. Następnie ustawiamy dziecko tak, żeby jeśli to możliwe, miało ograniczony dostęp do widoków za oknem. Musimy również zająć dziecko zabawą i odwrócić uwagę od warunków podróży. Jako ostatni środek podajemy dziecku środki przeciwwymiotne, tylko te które są zalecane w chorobie lokomocyjnej i dostosowane do wieku dziecka.

Jakie leki stosujemy w chorobie lokomocyjnej u dzieci?

Jedynymi lekami stosowanym w łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej są preparaty przeciwwymiotne. U dzieci leki przeciwwymiotne mogą być stosowane samodzielnie przez rodziców w zasadzie tylko do łagodzenia objawów choroby lokomocyjnej. Leków tych nie można stosować w innych przypadkach wymiotów. W pozostałych przypadkach wymiotów u dzieci bezwzględnie musi być ustalona ich przyczyna, a następnie muszą zostać wyczerpane wszystkie naturalne środki ich zahamowania. Z reguły leki przeciwwymiotne mają również działanie uspokajające, co bardzo zaciemnia obraz choroby u dziecka i utrudnia ocenę stanu ogólnego dziecka wymiotującego.

Zobacz jakie leki możesz zastosować u twojego dziecka w chorobie lokomocyjnej

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej