reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Co należy wiedzieć przed przyjęciem leku bez recepty

Żeby stosować leki samodzielne musisz to robić świadomie. Trzeba wiedzieć po co i dlaczego je stosujemy. Nie stosujmy leków na wszelki wypadek. Poniżej przeczytaj jak właściwie stosować leki, tak żeby sobie pomóc i uniknąć niepotrzebnego zastosowania lub nawet zaszkodzenia sobie lub bliskim.

Leki należy stosować skutecznie i bezpiecznie, dlatego musisz:

 • Stosować leki bez recepty tylko wtedy, jeśli to jest konieczne i gdy wiesz jaką chorobę chcesz zwalczyć lub jaki objaw złagodzić (np. wysoką gorączkę, kaszel).
 • W przypadku podania leku dziecku, ustalić, czy lek jest przeznaczony dla dzieci oraz czy jest właściwy dla wieku dziecka.
 • Ustalić substancję czynną leku wymienioną na opakowaniu pod nazwą handlową leku – wiele leków posiada różne nazwy handlowe, a mając tę samą substancję czynną działają tak samo.
 • Niekiedy nauczyć się rozpoznawania substancji pomocniczych, np.: zawartości alkoholu w syropach, zawartości cukru (w przypadku chorych na cukrzycę), czasem innych substancji, na które jesteś uczulony lub których nie tolerujesz.
 • Wyrobić sobie nawyk korzystania z autoryzowanej informacji o leku, zawartej w ulotce przylekowej dołączonej do każdego opakowania.

Co trzeba zawsze sprawdzić przed podaniem leku?

 • Jeżeli chorujesz na chorobę przewlekłą, ustal czy może przyjmować ten lek.
 • Przypomnij sobie, czy nie występowały w przeszłości objawy nadwrażliwości na lek. Nie lekceważ uczulenia na ten lek lub na lek o podobnym działaniu.
 • Jeśli chcesz podać więcej niż jeden lek lub jeśli przyjmujesz już inne leki, ustal czy można je podać razem.
 • Jeżeli nie możesz przyjmować cukru, glutenu lub jest na diecie bezsolnej, sprawdź w ulotce przylekowej, czy lek nie zawiera żadnego z tych składników.
 • Sprawdź, czy lek ma być podawany przed posiłkiem czy po posiłku oraz z jakimi pokarmami nie powinien być podawany.
 • Nie podejmuj się samodzielnego leczenia lekami bez recepty bez uprzedniej konsultacji z lekarzem:
  • u noworodka i niemowlęcia;
  • gdy objawy występują po raz pierwszy i nie masz jeszcze doświadczenia w postępo­wa­niu z nimi. Skontaktuj się z lekarzem w celu ustalenia wytycznych postępowania, które w przyszłości możesz powtarzać samodzielnie.
 • Staraj się poznać działania niepożądane leku i obserwuj dziecko w tym kierunku. Pamiętaj, że każdy lek jest bezpieczny, przeszedł odpowiednie badania, a objawy niepożądane opisane w ulotce występują bardzo rzadko.

Zasady bezpiecznego obchodzenia się z lekami:

 • Zawsze przechowuj leki w oryginalnych opakowaniach, z zachowaną ulotką przylekową. Nie przesypuj oraz nie przelewaj leków do innych naczyń lub opakowań.
 • Stosuj tylko leki przechowywane w miejscu o odpowiedniej temperaturze, z odpowiednio ograniczonym dostępem światła.
 • Przed podaniem leku sprawdź, czy podajesz właściwy lek, nigdy nie przyjmuj leku „na pamięć” lub w ciemności. Pamiętaj, że pielęgniarka w szpitalu podając leki pacjentowi ma obowiązek sprawdzić 3 razy, czy podaje lek właściwy.
 • Nigdy nie przyjmuj leku po upływie daty ważności lub gdy jego wygląd jest zmieniony, niezależnie od jego daty ważności.
 • W przypadku pominięcia dawki leku nie należy stosować dawki podwójnej lecz należy przyjąć następną dawkę zgodnie z planem.
 • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – skonsultuj je z lekarzem lub farmaceutą.
 • Jeżeli przyjmujesz lek bez recepty, a objawy utrzymują się lub nasilają, zawsze skontaktuj się z lekarzem.
 • Jeśli jednak masz podejrzenie, że wystąpiły objawy niepożądane związane z przyjmowaniem leku – nie czekaj, skontaktuj się z lekarzem.

Pamiętaj zastosuj się do powyższych punktów. Zapewni ci to w pełni skuteczne działanie leków, ulgę w dolegliwościach i jednocześnie da ci to poczucie bezpieczeństwa wynikającego ze świadomości właściwego stosowania leków.

Photo by wuestenigel on Foter.com / CC BY

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej