reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Dolegliwości wątroby i pęcherzyka żółciowego

W dolegliwościach bólowych i trawiennych związanych z wątrobą oraz przepływem żółci możemy sobie pomóc, gdy znamy swoje dolegliwości i powtarzają się one (szczególnie po błędach dietetycznych). Podstawowym sposobem unikania bólów jest przestrzeganie odpowiednich zasad żywienia i unikanie błędów dietetycznych.

Wątroba wydziela żółć, która jest gromadzona w pęcherzyku żółciowym i przez przewody żółciowe przechodzi do przewodu pokarmowego. Zbyt mała ilość żółci w przewodzie pokarmowym zaburza trawienie. Dochodzi wtedy do niestrawności – bólów brzucha, zgagi, odbijania, wymiotów, wzdęć i zaburzeń rytmu wydalania i konsystencji stolca. Do zbyt małej ilości żółci w przewodzie pokarmowym może dojść na skutek osłabionego jej wydzielania przez komórki wątrobowe (np. W późniejszym wieku), szczególnie przy zwiększonym na nią zapotrzebowaniu (np. Po obfitym lub tłustym posiłku). Drugą przyczyną zmniejszonej ilości żółci mogą być choroby pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych, szczególnie zaburzenia ich kurczliwości, zapalenie lub kamica.

Najczęściej dolegliwości dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego są spowodowane właśnie zaburzeniami czynności ruchowych pęcherzyka żółciowego, zwieraczy dróg żółciowych i zaburzeniem synchronizacji ich pracy. Rozpoznanie zaburzeń czynności dróg żółciowych wymaga wcześniejszego wykluczenia stanów zapalnych, kamicy, nowotworów i innych chorób tej okolicy.

Kamica pęcherzyka i dróg żółciowych

Niekiedy przyczyną dolegliwości są kamienie żółciowe w pęcherzyku żółciowym. Częściej zdarzają się u kobiet niż u mężczyzn, a częstość występowania zwiększa się z wiekiem. Kamienie żółciowe bardzo rzadko występują w dzieciństwie. Kamienie mogą wywoływać ostry, silny ból – jeśli kamień żółciowy przechodzi przez przewód żółciowy, lub ostry ból pod żebrami po prawej stronie brzucha wraz z nudnościami, gorączką i wymiotami, gdy dołącza się zapalenie pęcherzyka żółciowego. Kamienie żółciowe mogą spowodować zatkanie wspólnego przewodu żółciowego, prowadzące do żółtaczki lub przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Kiedy dolegliwości wątroby i pęcherzyka żółciowego są niepokojące i należy się skontaktować z lekarzem?

  • Gdy wystąpi ostry, silny ból brzucha po prawej stronie.
  • Gdy bólowi towarzyszą wymioty, nudności, a szczególnie gorączka lub żółtaczka.
  • Gdy ból przebiega inaczej niż zwykle.
  • Gdy nie możesz sobie pomóc domowymi środkami oraz lekami dostępnymi bez recepty.

Postępowanie w dolegliwościach wątroby i dróg żółciowych

W dolegliwościach bólowych i trawiennych związanych z wątrobą oraz przepływem żółci możemy sobie pomóc, gdy znamy swoje dolegliwości i powtarzają się one (szczególnie po błędach dietetycznych). Podstawowym sposobem unikania bólów jest przestrzeganie odpowiednich zasad żywienia i unikanie błędów.

Leki na dolegliwości wątrobowe

W samodzielnym leczeniu dolegliwości związanych z wydzielaniem żółci, objawów niestrawności z tym związanych, stosuje się leki ochraniające i regenerujące komórki wątroby, leki pobudzające wątrobę do wytwarzania żółci (tzw. Leki żółciotwórcze) oraz leki poprawiające wydzielanie już wytworzonej żółci z pęcherzyka żółciowego (tzw. Leki żółciopędne). Przy dolegliwościach bólowych związanych ze skurczami dróg żółciowych lub kamicą stosowane są leki rozkurczowe i przeciwbólowe stosowane w bólach brzucha (patrz rozdział bóle brzucha).

W celu wspomagania prawidłowej pracy wątroby stosowane są także produkty bez recepty zarejestrowane jako suplementy diety.

Leki o działaniu żółciotwórczym i żółciopędnym

W samodzielnym leczeniu dolegliwości związanych z wydzielaniem żółci, objawów niestrawności z tym związanych, stosuje się leki pobudzające wątrobę do wytwarzania żółci (tzw. Leki żółciotwórcze) oraz leki poprawiające wydzielanie już wytworzonej żółci z pęcherzyka żółciowego (tzw. Leki żółciopędne). Zwiększenie ilości żółci wydzielonej do przewodu pokarmowego ułatwia trawienie, szczególnie pokarmów tzw. Ciężkostrawnych.

Leki o działaniu stabilizującym komórki wątrobowe

W samodzielnym leczeniu dolegliwości związanych z wydzielaniem żółci, objawów niestrawności z tym związanych, stosuje się leki ochraniające i regenerujące komórki wątroby, wspomagające wątrobę osłabioną lub przeciążoną.

Zobacz jakie leki na dolegliwości wątrobowe możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej