reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Gorączka u dzieci

Gorączka jest jednym z najczęstszych objawów chorobowych u dzieci i wywołuje duży niepokój u rodziców. U dziecka zawsze musimy poznać przyczynę gorączki oraz konieczne jest jej szybkie obniżenie. W tym celu stosujemy środki przeciwgorączkowe bez recepty dostępne dla dzieci. Zobaczmy kiedy i jak można to zrobić samemu a kiedy trzeba zasięgnąć porady lekarskiej lub nawet wezwać pogotowie.

Prawidłowa temperatura ciała dziecka wynosi pomiędzy 36 a 37°c. Temperaturę powyżej 38 °c uznaje się za gorączkę. Stan podgorączkowy to podwyższona temperatura ciała powyżej 37°c nieprzekraczająca 38 °c.

Gorączka może być spowodowana różnymi przyczynami. Najczęstszą przyczyną są infekcje czyli zakażenia – wirusowe lub bakteryjne. Bakteryjne występują rzadziej niż wirusowe. Inne infekcje np. Grzybicze, pierwotniakowe lub wywołane przez pasożyty występują rzadko i najczęściej są rezultatem poważnych uszkodzeń mechanizmów obronnych organizmu.

Prawie każdej infekcji towarzyszy gorączka – zarówno łagodnej infekcji górnych dróg oddechowych lub gardła, jak i anginie lub zapaleniu oskrzeli lub płuc. Gorączka występuje również w chorobach zakaźnych (np. W przebiegu ospy wietrznej, odry, różyczki), w infekcjach pokarmowych, infekcjach układu moczowego, oraz w rzadkich i ciężkich chorobach – np. W sepsie lub w zapaleniu opon mózgowych. Częstym przykładem gorączki, która doprowadza rodziców do bardzo dużego niepokoju, jest gorączka trzydniowa, zwana popularnie trzydniówką.

Gorączka bez infekcji zdarza się rzadko. Może ona wystąpić jako odczyn poszczepienny lub po nadmiernej ekspozycji na słońce. W powszechnym przekonaniu gorączka może wystąpić również podczas ząbkowania u dziecka. Istnieje wtedy możliwość pojawienia się stanów podgorączkowych (nie wyższych niż 38oc), niemniej jednak każdy epizod wysokiej gorączki wymaga ustalenia przyczyny, nawet u dziecka ząbkującego.

Objawami gorączki jest głównie rozpalenie i osłabienie dziecka. Podczas szybkiego narastania gorączki dzieci mogą mieć dreszcze a u niektórych młodszych dzieci mogą wystąpić drgawki gorączkowe. Poza gorączką występują również objawy choroby, która wywołuje gorączkę takie jak bóle mięśniowe ból gardła, kaszel lub biegunka i inne.

Stan podgorączkowy najczęściej występuje gdy dziecko jest przeziębione, dodatkowo występują wtedy objawy kataralne i pokasływanie. Stany podgorączkowe występujące bez wyraźnych objawów przeziębienia wymagają przeprowadzenia badań diagnostycznych i powinniśmy się udać do lekarza.

Obniżenie gorączki jest obowiązkiem rodzica lub opiekuna. Gorączkę powinniśmy obniżać – zarówno w sytuacji, która wydaje się niegroźna, jak i w okresie oczekiwania na pomoc lekarską, gdy sytuacja wydaje się poważniejsza. Obniżenie gorączki nie zmieni objawów chorobowych, ale przyniesie dziecku ulgę oraz może pomóc odróżnić chorobę wirusową od bakteryjnej. Z reguły w infekcji wirusowej po podaniu odpowiedniej dawki leku przeciwgorączkowego temperatura ciała się obniża, a samopoczucie dziecka się poprawia. W infekcji bakteryjnej podanie środka przeciwgorączkowego obniża gorączkę w mniejszym stopniu, a samopoczucie dziecka nadal jest złe. Stan podgorączkowy w przeziębieniu obniżamy w zależności od samopoczucia.

Zobacz jakie leki przeciwgorączkowe możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej