reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Gorączka

Gorączka

Gorączka jest jednym z najczęstszych objawów chorobowych i może dotyczyć wielu schorzeń. Zawsze powinniśmy ustalić przyczynę gorączki oraz obniżyć temperaturę ciała. W tym celu stosujemy środki przeciwgorączkowe dostępne bez recepty. Zobaczmy kiedy i jak można to zrobić samemu a kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej lub nawet wezwać pogotowie.

Średnia temperatura człowieka zdrowego wynosi 36,8°c a za prawidłową temperaturę uważa się wartość pomiędzy 36 a 37°c. Temperaturę powyżej 38 °c uznaje się za gorączkę. Stan podgorączkowy to podwyższona temperatura ciała powyżej 37°c nieprzekraczająca 38 °c.

Gorączkę mamy najczęściej w wyniku infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Objawami gorączki jest uczucie rozpalenia, osłabienie, niekiedy odczuwamy ból głowy. Podczas szybkiego narastania gorączki możemy mieć dreszcze. Poza gorączką występują również objawy choroby, która wywołuje gorączkę takie jak bóle mięśniowe ból gardła, kaszel lub biegunka.

Gorączka występuje w wielu chorobach takich jak np. Przeziębienie, grypa, angina, zapalenie płuc, zakażenie dróg moczowych. W rzadko spotykanych sytuacjach gorączka może być objawem ciężkich chorób jak np. Posocznicy czyli sepsy, zapalenia opon mózgowych, powikłań kamicy pęcherzyka żółciowego lub nerkowej, zapalenia wyrostka robaczkowego i innych, występują wtedy dodatkowe poważne objawy jak znaczne osłabienie pacjenta, kaszel ból brzucha, utrudnienie oddawania moczu i inne. Nietypowe infekcje z gorączką – np. Grzybicze – występują bardzo rzadko i najczęściej stanowią powikłanie innych poważnych chorób.

Gorączka bez objawów infekcji występuje bardzo rzadko i w takim przypadku gdy nie mamy kataru, kaszlu drapania lub drapania w gardle i nie wiemy dlaczego ona wystąpiła, zawsze musimy bardzo szybko zasięgnąć porady lekarskiej.

Stan podgorączkowy najczęściej występuje gdy jesteśmy przeziębieni, dodatkowo mamy wtedy objawy kataralne, pokasływanie, drapanie w gardle. Stany podgorączkowe występujące bez wyraźnych objawów przeziębienie wymagają przeprowadzenia badań diagnostycznych i powinniśmy się udać do lekarza.

Zobacz jakie leki przeciwgorączkowe możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej