reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Inhalacje czyli nebulizacje

Leczenie inhalacyjne ma ogromne znaczenie w leczeniu chorób układu oddechowego i powinno być stosowane praktycznie u każdego dziecka. Gdy oddychamy chmurą aerozolu sól fizjologiczna i leki trafiają bezpośrednio do dróg oddechowych. Pozwala to podać optymalną dawkę leku wprost do miejsca docelowego.

Nebulizacja jest formą leczenia mająca na celu podanie leku bezpośrednio do dróg oddechowych w postaci chmury aerozolu, która nawilża układ oddechowy oraz jest nośnikiem leków dostarczanych miejscowo. Proces przekształcenia roztworu (zawiesiny) leku w aerozol dokonywany w nebulizatorze bez podgrzewania nazywamy nebulizacją. Określenie to jest stosowane wymiennie do inhalacji, niemniej jednak inhalacja parą na gorąco nie jest już nebulizacją.

Nebulizacja jest epokowym wynalazkiem, który szczególnie pozwolił na zminimalizowanie dawek sterydów podawanych w leczeniu chorób dróg oddechowych.

Nebulizacje możemy stosować praktycznie w każdej chorobie układu oddechowego, zarówno górnych jak i dolnych dróg oddechowych, szczególnie przydatne są w zapaleniu krtani i zapaleniu oskrzeli, stanowią podstawę doraźnego postępowania w obturacyjnych zapaleniach oskrzeli i w zaostrzeniach astmy oskrzelowej.  Podawanie soli fizjologicznej (rozwór soli o stężeniu 0,9%) nawilża drogi oddechowe, łagodzi podrażnienie i rozrzedza wydzielinę. Podawanie dziecku do inhalacji soli hipertonicznej powinno być uzgodnione z lekarzem.
Ponadto w leczeniu inhalacyjnym podajemy leki, głównie przepisywane przez lekarza na receptę, jak np. Przeciwzapalne leki sterydowe, leki rozszerzające oskrzela lub rozrzedzające wydzielinę. Leki te powinny być stosowane na zlecenie i pod kontrolą lekarza.

Nebulizacje wykonywane są za pomocą specjalnych urządzeń wytwarzających odpowiednią chmurę aerozolu do wdychania, nazywanych nebulizatorami. Są to urządzenia domowe, przenośne.

Zobacz jakie preparaty bez recepty możesz zastosować do nebulizacji twojego dziecka

Inhalatory (nebulizatory) dla dzieci

Inhalator (nebulizator) jest urządzeniem, w którym zachodzi przetworzenie roztworu w aerozol. W trakcie oddychania aerozolem, lek w postaci rozpylonej chmury jest wdychany do górnych i dolnych dróg oddechowych.

Kupując nebulizator, należy ustalić nasze potrzeby i znaleźć model, który w największym stopniu je zaspokoi i umożliwi efektywną nebulizację. Dodatkowo poza efektywnością i ceną należy zwrócić uwagę na estetykę modelu, szczególnie dla dzieci.

Istnieje jest kilka rodzajów nebulizatorów (inhalatorów), które przetwarzają roztwór soli fizjologicznej lub leku w aerozol do inhalacji, ale różnią się one między sobą głównie sposobem, w jaki rozpylają roztwór, głośnością pracy, ceną, a niekiedy posiadają pewne ograniczenia dotyczące podawanych leków, które zawsze powinny być wymienione w instrukcji obsługi każdego modelu.

Na rynku znajduje się dużo modeli nebulizatorów dla dzieci, w kształcie różnych zabawek np. Zwierzątek. Nebulizatory te potrafią spełniać swoją rolę nie gorzej od zwykłych. Ich wygląd jest przyjazny dla dzieci, przez co chętniej z nich korzystają. Zawsze pamiętajmy jednak o sprawdzeniu najważniejszych parametrów, aby mieć pewność, że kompresor przypominający zwierzątko będzie odpowiedni do efektywnej nebulizacji dziecka np. Czy nebulizacja nie będzie trwała za długo.

Ponadto kupując nebulizator dla dziecka należy wziąć pod uwagę wyjazdy np. Wakacyjne i wziąć również pod uwagę modele kompaktowe, najczęściej z torbą, do łatwego przenoszenia.

Aby wykonać inhalację, do nebulizatora podłącza się jeszcze ustnik lub maseczkę, w nebulizatorach pneumatycznych podłącza się przewód powietrzny i pojemnik na lek, do którego dopiero podłącza się ustnik lub maskę.

Uwaga: zawsze należy się zapoznać z instrukcją obsługi nebulizatora oraz ulotką przylekową środka, który chcemy podać w nebulizacji. Wiele roztworów może mieć działanie drażniące, wywołać kaszel lub pogorszyć chorobę.

Image by Myriam Zilles from Pixabay

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej