reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Jak postępujemy w bólu u dzieci?

Najpierw staramy się uspokoić dziecko. Pamiętajmy, że dziecko, które odczuwa ból również odczuwa lęk – boi się. Powinniśmy zapewnić mu spokój i poczucie bezpieczeństwa. Równocześnie ustalamy przyczynę bólu, szczególnie jeśli niepokój dziecka jest niejasny lub jeśli przyczyna bólu nie jest oczywista.

Leki przeciwbólowe są lekami objawowymi – nie usuwają przyczyny bólu, tylko zmniejszają jego odczuwanie. Staramy się podawać je jak najkrócej, doraźnie, ale zawsze przyczyna bólu musi być wyjaśniona z lekarzem i musi być podjęte leczenie przyczynowe.

W razie silnego bólu nie należy samodzielnie zwiększać dawki leku ponad dawkę zalecaną w ulotce dołączonej do opakowania, również jeśli przyjmujemy lek w różnych postaciach. Należy pamiętać, żeby nie przyjmować dwóch leków o takim samym działaniu. Niebezpieczne jest przekroczenie zalecanej dawki dobowej paracetamolu – należy zawsze sprawdzić, czy inne leki nie zawierają paracetamolu.

Podstawowe leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe stosowane u dzieci to preparaty dwóch substancji czynnych – paracetamolu i ibuprofenu.

Publikacja nie wymienia preparatów kwasu acetylosalicylowego, czyli popularnych leków stosowanych u dorosłych (np. Aspiryny lub polopiryny). Kwas acetylosalicylowy jest przeciwwskazany u dzieci do 16. Roku życia, ponieważ może u dzieci spowodować wystąpienie bardzo groźnego uszkodzenia wątroby, nazwanego zespołem reye’a.

W przypadku bólu brzucha, masowanie i rozgrzanie bolącego brzucha działa rozkurczowo i zmniejsza odczucie bólu. Dodatkowe informacje dotyczące bólu brzucha uzyskamy w zakładce ból brzucha. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub bólu innej lokalizacji (ból głowy, ucha, gardła) należy pilnie skonsultować dziecko z lekarzem.

Zobacz jakie leki przeciwbólowe możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej