reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Jak leczymy kaszel u dzieci?

Ponieważ w większości przypadków kaszel jest spowodowany niegroźną, choć niekiedy uciążliwą, infekcją wirusową górnych dróg oddechowym, możemy jego łagodzenie lub leczenie rozpocząć samodzielnie. Zobacz najpierw jakie postępowanie należy podjąć u kaszlącego dziecka, następnie zapoznaj się z lekami bez recepty, które możesz zastosować.

Gdy kaszel jest łagodny i gdy jeszcze krótko trwa, a stan dziecka nie budzi niepokoju rodziców, możesz samodzielnie zastosować leczenie objawowe. Gdy kaszel będzie się nasilał, przedłużał lub gdy będzie mu towarzyszyła gorączka albo osłabienie, wtedy musisz udać się do lekarza.

W przebiegu kaszlu zarówno suchego, jak i wilgotnego bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu oraz odpowiednie nawilżenie powietrza, ponieważ gęsta i zasychająca wydzielina może nasilać kaszel oraz być przyczyną powikłań. Należy pić dużo płynów, nawilżać powietrze oraz stosować inhalacje z soli fizjologicznej. Należy pamiętać, że sól fizjologiczna ma stężenie 0,9%. Nie należy stosować hipertonicznych roztworów soli bez porozumienia z lekarzem.

Z otoczenia należy usunąć wszystkie czynniki drażniące drogi oddechowe, należy przebywać w pomieszczeniu często wietrzonym, wolnym od dymu tytoniowego.

Na leczenie objawowe kaszlu u dzieci składają się:

  • Właściwa pielęgnacja dziecka – zapewnienie odpowiedniej atmosfery w pomieszczeniu i właściwe ułożenie dziecka.
  • Właściwe nawodnienie dziecka – nawilżenie błon śluzowych i płynność wydzieliny, a co za tym idzie łatwość jej wykrztuszania zależą od odpowiedniej ilości płynów dostarczonych dziecku.
  • Inhalacje – które zapewniają odpowiednie nawilżenie błon śluzowych dróg oddechowych oraz dostarczają leki bezpośrednio do chorego miejsca, w tym przypadku do dróg oddechowych.
  • Leki objawowe, najczęściej leki stosowane bez recepty podawane dzieciom przez rodziców lub rekomendowane przez lekarza. Odpowiedni dobór leku stanowi o właściwym łagodzeniu kaszlu.

 W leczeniu kaszlu samodzielnie możemy zastosować preparaty do inhalacji lub leki stosowane doustnie. Przed wyborem leku dla dziecka sprawdź informację o możliwości jego zastosowania u dzieci, zawartą w ulotce producenta dołączonej do opakowania leku oraz dokładnie zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania leku.

Przeczytaj w pozostałych artykułach o kaszlu czym leczyć kaszel u dziecka.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej