reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Jak leczymy przeziębienie u dzieci?

Przeziębienie jest najczęstszym stanem gorszego samopoczucia dzieci, szczególnie żłobowych, przedszkolnych i szkolnych. Przeziębienie musimy odróżnić od grypy. W tym celu przeczytaj więcej o przeziębieniu u dzieci. Poniżej przeczytaj o samodzielnym leczeniu przeziębienia u dzieci. Po odróżnieniu go od grypy.

Jak postępujemy w przeziębieniu u dzieci?

W przeziębieniu bardzo ważna jest pielęgnacja dziecka. Powinniśmy dziecku zapewnić odpoczynek, zostawić na kilka dni w domu, podać dużo płynów i w miarę możliwości łagodzić objawy. Należy wykonywać inhalacje (nebulizacje) z 0,9% soli fizjologicznej, podać wodę morską do nosa i często czyścić nos. Starać się nie dopuszczać do gęstnienia wydzieliny w nosie i wydzieliny odkasływanej.

Dla łagodzenia objawów stosujemy leki na łagodzące objawy oraz leki złożone działające na kilka objawów równocześnie.

Jakie leki stosujemy w przeziębieniu?

Leki na przeziębienie są przeznaczone do krótkotrwałego samodzielnego, kompleksowego leczenia objawów przeziębienia, takich jak gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar, kaszel.  Leki stosowane na pojedyncze objawy stosowane w dolegliwościach związanych z przeziębieniem są zawarte w zakładkach katar, kaszel, gorączka.

U starszych dzieci możemy zastosować leki, które łagodzą kilka objawów równocześnie. Są to leki wieloskładnikowe zawierające więcej niż jedną substancję czynną. Praktycznie wszystkie składniki tych leków zostały opisane w rozdziałach dotyczących gorączki, kataru, kaszlu.

Przy stosowaniu leków wieloskładnikowych powinniśmy wiedzieć, na jakie objawy działają poszczególne składniki (substancje czynne) tych leków i stosować tylko te leki, które łagodzą objawy występujące aktualnie u naszego dziecka. Na przykład przy gorączce i kaszlu stosujemy lek, który działa na gorączkę i kaszel, a niepotrzebny jest lek, który działa na gorączkę i katar. Niewskazane jest stosowanie leków zawierających składniki łagodzące te objawy, które aktualnie u dziecka nie występują. Pamiętajmy, że leki kilkuskładnikowe, działające na kilka objawów przeziębienia, są przeznaczone do leczenia dzieci starszych.

W łagodzeniu objawów przeziębienia można także zastosować pomocniczo preparaty do przygotowania inhalacji parowej oraz leki o działaniu miejscowo rozgrzewającym do nacierania. W obu przypadkach ulatniające się składniki olejków lotnych są wdychane i powodują pobudzenie wydzielania śluzu w drogach oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie w suchym kaszlu i daje uczucie poprawy oddychania w katarze towarzyszącym przeziębieniu. Leków tych nie należy stosować u dzieci z uczuleniem (nadwrażliwością) na składniki, a także w przypadku astmy i krztuśca i chorób atopowych skóry. Nie należy ich stosować na okolice oczu, ust i nosa oraz śluzówki. Preparatów przeznaczonych do inhalacji nie należy stosować bezpośrednio na skórę, natomiast preparatów do nacierania nie stosować na skórę skaleczoną, oparzoną lub z innymi zmianami. Dostępne preparaty do sporządzania inhalacji to: inhalol i olbas oil. Preparaty do nacierania klatki piersiowej i pleców to: depulol, pulmex baby, pulmonil, rub-arom, vicks vaporub.

Należy dokładnie sprawdzić w ulotce dołączonej do opakowania, od jakiego wieku dziecka można zastosować każdy z wymienionych leków oraz jaką ilość leku możemy zastosować i jak często.

Zobacz jakie leki na przeziębienie możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej