reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Jak postępujemy w przeziębieniu?

Przeziębienie, ze względu na swój często łagodny przebieg, jest często bagatelizowane. Chodzimy przeziębieni do pracy, jeździmy autobusami. Najpierw zarażamy otoczenie. Potem zmęczenie sprzyja powikłaniom. Chodzenie z przeziębieniem przez dłuższy czas sprzyja również jego przedłużaniu się. Zobacz jak postępować w przeziębieniu.

W przeziębieniu powinniśmy sobie zapewnić odpoczynek, zostać przez kilka dni w domu, pić dużo płynów i w miarę możliwości łagodzić objawy. Należy aplikować sobie wodę morską do nosa i często czyścić nos – najlepiej każdy przewód nosowy osobno. Starać się nie dopuszczać do gęstnienia wydzieliny w nosie i wydzieliny odkasływanej. Bardzo pomocne dla oczyszczenia dróg oddechowych są inhalacje (nebulizacje) z 0,9% soli fizjologicznej.

Dla łagodzenia objawów stosujemy leki na łagodzące objawy oraz leki złożone działające na kilka objawów równocześnie.

Jak leczymy przeziębienie?

Kompleksowemu leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych służą leki złożone, zawierające więcej niż jedną substancję czynną i działające jednocześnie na kilka objawów. Leki te są przeznaczone wyłącznie do krótkotrwałego samodzielnego leczenia objawów przeziębienia, takich jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, bóle zatok, katar, kaszel. Składniki tych leków (substancje czynne) zostały opisane w rozdziałach dotyczących bólu i gorączki, kataru, kaszlu. Przy stosowaniu leków kilkuskładnikowych konieczne jest poznanie substancji czynnych wchodzących w ich skład oraz dokładne zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania, tam też będzie opisane dokładnie dawkowanie preparatu. Należy wiedzieć, na jakie objawy działają konkretne składniki czynne tych leków. Powinniśmy samodzielnie dobrać taki lek, który działa tylko na aktualnie występujące objawy, np. Przy gorączce i kaszlu stosujemy lek, który działa na gorączkę i kaszel, a niepotrzebny jest lek, który działa na gorączkę i katar. W przypadku występowania pojedynczego objawu infekcji należy zastosować lek prosty o bezpośrednim działaniu na ten objaw.

Należy sprawdzić, czy leki przyjmowane jednocześnie w łagodzeniu objawów przeziębienia nie zawierają tych samych składników lub składników o tym samym działaniu, np. Przy przyjmowaniu złożonego leku na przeziębienie ze składnikiem przeciwgorączkowym i dodatkowo przyjmowanie leku przeciwgorączkowego. Podanie drugiego leku zawierającego tę samą substancję czynną prowadzi do jej przedawkowania ze wszystkimi tego konsekwencjami. Szczególnie niebezpieczne jest przekroczenie zalecanej dawki dobowej paracetamolu.

Przeczytaj jakie leki na przeziębienie możesz zastosować

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej