reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Jak leczymy zaparcie u dzieci?

Zaparcie stanowi problem u części dzieci. Różne mogą być przyczyny zaparć. Najczęstsze są zaparcia nawykowe. Żeby przynieść ulgę dziecku, należy ustalić odpowiednie postępowanie dietetyczne i ewentualnie stosować odpowiednie leki doraźnie dla przyniesienia ulgi lub przewlekle, żeby uregulować rytm wypróżnień u dziecka. Zobacz jakie postępowanie podjąć u twojego dziecka jeśli ma skłonność do zaparć.

Wystąpienie zaparcia nie jest wskazaniem do zastosowania od razu leku przeczyszczającego. W przypadku skłonności dziecka do zaparć należy przedyskutować z pediatrą dietę i nawyki dziecka. Dieta musi być dostosowana do wieku dziecka. Często zmiana sposobu żywienia, skutecznie reguluje stolce u dzieci. Dieta bogatoresztkowa stosowana w zaparciach u dzieci polega na eliminowaniu produktów, które mogą prowadzić do zaparć takich jak: białe pieczywo, kasza manna, biały ryż, kleik ryżowy, śmietana, potrawy smażone, słodycze, ciastka, czekolada, kakao, herbata, słodkie napoje i soki, czarne porzeczki, jagody oraz na zwiększeniu w diecie ilości produktów tzw. Bogatoresztkowych, głownie zawierających błonnik, takich jak: pieczywo pełnoziarniste, warzywa, owoce, kasze gruboziarniste, makaron pełnoziarnisty, oliwa jako dodatek, ryż brązowy, płatki owsiane, otręby jako dodatek, mleko, przetwory mleczne,  galaretki owocowe, kisiel, miód, naturalne soki owocowe, kompot śliwkowy, woda.

Dietę bogatoresztkową u dziecka powinniśmy uzgodnić z lekarzem lub dietetykiem, ponieważ musi ona zawierać wszystkie składniki niezbędne do rozwoju, szczególnie musi zawierać produkty bogate w wapń i żelazo.

W postępowaniu dietetycznym w zaparciach konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów.

Jeśli pomimo zmiany sposobu odżywiania dolegliwości dziecka nie ustępują, należy ponownie skontaktować się z pediatrą w celu podjęcia diagnostyki i ewentualnego leczenia przewlekłego.

Jeśli postępowanie dietetyczne nie przywróci prawidłowych wypróżnień i decydujemy się lub lekarz zaleci stosowanie leków, postępowanie zaczynamy od leków najłagodniejszych.

Jakie leki stosujemy w zaparciu u dzieci?

W leczeniu zaparć stosujemy leki o różnym mechanizmie działania. Rozpoczynając leczenie zaparć musimy ustalić, który lek będzie najwłaściwszy.

  • Postępowanie zaczynamy od leków naturalnych, działających najłagodniej – środków pęczniejących, które zwiększają objętość mas kałowych. Są to produkty zawierające błonnik, otręby, pektyny lub gumy roślinne. Stosując produkty z tej grupy, musimy szczególnie pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów.
  • Kolejna grupa to środki zmiękczające masy kałowe. Należą do niej czopki glicerynowe i dokuzynian sodu.
  • Następna grupa to środki powlekające, do których należy parafina ciekła.
  • Kolejna to środki osmotyczne, które powodują przenikanie wody do światła jelita i zmiękczenie mas kałowych. Zaliczamy do nich laktulozę i makrogole, które obecnie są powszechnie stosowane u dzieci.
  • Ostatnią i najsilniej działającą grupę stanowią środki pobudzające pracę jelita grubego, które pobudzają zwoje nerwowe znajdujące się w jelicie grubym (tzw. Kontaktowe środki przeczyszczające). Należą do nich bisakodyl i pikosiarczan sodu. Leki z tej grupy należy zarezerwować dla sytuacji wyjątkowych, ze względu na możliwość wystąpienia zaburzeń wodno-elektrolitowych, a także osłabienia pracy jelit i wystąpienia przyzwyczajenia do tych środków. Leki te są stosowane również w celu przygotowania do zabiegów operacyjnych i niektórych badań diagnostycznych.

Najsilniejsze środki przeczyszczające należy zarezerwować tylko dla sytuacji wyjątkowych, a stosowanie ich u dziecka zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Pozostałe produkty dostępne bez recepty (suplementy diety) wspomagają prawidłową pracę jelit.

Zobacz jakie leki na zaparcie możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zgodnie z projektem na liście refundacyjnej znajdzie się 64 nowych pozycji (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 39 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej