reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Jak leczymy katar u dzieci

Katar jest dolegliwością powszechną, niegroźną, ale uciążliwą. U dzieci uciążliwość kataru jest większa niż u dorosłych, ponieważ dzieci nie potrafią dobrze oddychać przez usta. Stosując się do poniższych zaleceń możemy bardzo ulżyć dziecku z katarem i zapobiec powikłaniom.

W katarze najważniejsze jest odpowiednie nawilżenie przewodu nosowego i rozrzedzenie wydzieliny oraz czyszczenie nosa i usuwanie wydzieliny na zewnątrz. Ma to szczególne znaczenie u najmłodszych niemowląt, ponieważ oddychają one głównie przez nos. Do nawilżenia i oczyszczenia przewodów nosowych stosujemy sól fizjologiczną i preparaty wody morskiej, które występują w formie izotonicznego lub hipertonicznego roztworu. Bardzo ważne jest obfite napojenie dziecka. Po rozrzedzeniu wydzieliny należy nos dokładnie oczyścić. U mniejszych dzieci stosujemy gruszki lub aspiratory do odsysania wydzieliny. Musimy pamiętać, żeby końcówka gruszki lub aspiratora była na tyle szeroka, żeby szczelnie przylegała do otworu przewodu nosowego dziecka a nie wchodziła do środka. Cienkie końcówki gruszek wsadzane głęboko do nosa drażnią i uszkadzają błonę śluzową co jest przyczyną przedłużającego się kataru i komplikacji. Starsze dzieci uczymy wydmuchiwać nos, pamiętając że nos wydmuchujemy wyłącznie po jednej dziurce, przyciskając równocześnie ujście drugiej dziurki. Wydmuchiwanie na raz obu dziurek nie czyści całego nosa a jedynie przedsionek. Wydmuchiwanie po jednej dziurce pomaga oczyścić nos głęboko.

W łagodzeniu kataru stosujemy leki stosowane do nosa  zmniejszające ilość wydzieliny. Oczyszczenie i udrażnianie nosa za pomocą leków w kroplach i aerozolach łagodzi dzieciom przejście kataru oraz chroni je przez powikłaniami.

Jakie leki stosujemy na katar?

Musimy pamiętać, że przed zastosowaniem leków przeciw katarowi należy rozrzedzić wydzielinę solą fizjologiczną lub wodą morską a następnie dokładnie oczyścić nos. Najczęściej stosujemy leki przeciw katarowi, które zmniejszają ilość wydzieliny kataralnej,  „osuszają” nos i chronią przed zaleganiem i gęstnieniem wydzieliny dzięki czemu ułatwiają oddychanie. Leków tych w żadnym przypadku nie możemy nadużywać, szczególnie u dzieci oraz nie możemy przedłużać okresu leczenia wskazanego w ulotce lub zaleconego przez lekarza. W przypadku przedłużającego się leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

Leki te możemy stosować w katarze wynikającym z przeziębienia oraz w katarze alergicznym. Jeśli katar może być spowodowany przez alergię, stosujemy również leki działające przeciwalergicznie stosowane miejscowo do nosa oraz doustnie.

Zobacz jakie leki na katar możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej