reklama

Autor: Ilona Ślugaj, Krzysztof Piwowarczyk

reklama

Jak sobie radzić z bólem miesiączkowym?

Wiele kobiet przechodzi okresy menstruacyjne odczuwając tylko niewielkie dolegliwości, jak na przykład ucisk w podbrzuszu lub złe samopoczucie. U niektórych kobiet przed i podczas miesiączki mogą wystąpić silne dolegliwości, które wymagają złagodzenia, ponieważ bardzo utrudniają codzienne życie.

W tekście omawiamy jedynie dolegliwości związane z prawidłowym cyklem miesięcznym, wszelkie bóle i krwawienia poza cyklem oraz niezwiązane z prawidłową menstruacją muszą być natychmiast wyjaśnione z lekarze. 

Jak możesz sobie radzić z bólem miesiączkowym?

  • zastosuj ciepłe okłady na brzuch lub ciepłą kąpiel (woda nie może być zbyt gorąca, ponieważ może to nasilić krwawienie)
  • pij napary z ziół, które mają działanie rozkurczowe (nagietek, melisa, rumianek, mięta)
  • spróbuj wykonać delikatny masaż rozluźniający mięśnie brzucha
  • pij dużo płynów, ale unikaj alkoholu
  • rzuć palenie (nikotyna wpływa na obkurczanie się naczyń)
  • stosuj lekkostrawną dietę, aby zmniejszyć wzdęcia brzucha
  • regularnie uprawiaj ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza jazdę na rowerze, biegi, szybki spacer, które poprawią napięcie mięśni i kondycję organizmu, jednak podczas miesiączki lepiej jest ograniczyć wysiłek fizyczny
  • unikaj stresu, np. ćwicząc jogę
  • skonsultuj z lekarzem swoje objawy, w celu wykluczenia zaburzeń hormonalnych lub wad budowy macicy
  • w razie potrzeby przyjmuj dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i rozkurczowe (zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce dołączonej do leku).

Leki stosowane w łagodzeniu bólu miesiączkowego

W łagodzeniu bólu miesiączkowego można samodzielnie stosować dostępne bez recepty leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zawierają one następujące substancje: diklofenak, ibuprofen, deksibuprofen, ketoprofen, deksketoprofen, naproksen. Należy pamiętać, żeby w akcie desperacji nie stosować dawek większych niż zalecane ani nie stosować dwóch różnych leków przeciwbólowych w tym samym czasie. Leki te lepiej jest przyjąć w momencie gdy ból nie jest jeszcze nasilony. W łagodnych bólach miesiączkowych mogą być stosowane preparaty zawierające paracetamol. Paracetamol jest również zalecany osobom z chorobą wrzodową. Nie powinno się stosować leków zawierających kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, Polopiryna), ponieważ substancja ta oprócz działania przeciwbólowego wykazuje także działanie przeciwzakrzepowe (rozrzedzające krew) i może nasilać lub przedłużać krwawienie. Działanie przeciwbólowe mogą uzupełniać leki o działaniu rozkurczowym zawierające drotawerynę lub hioscynę.

Zobacz jakie leki możesz zastosować na ból miesiączkowy

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej