reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Leki na kaszel u dzieci

Jeśli kaszel przebiega dość łagodnie i pochodzi z infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych, możesz podjąć się łagodzenia kaszlu za pomocą leków lub inhalacji. Przeczytaj podstawowe zasady leczenia kaszlu u dzieci.

Leki bez recepty stosowane w łagodzeniu kaszlu są lekami objawowymi i stosujemy je w kaszlu o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu, którego przyczyny są nam znane i wiemy jak postępować. W przypadku zastosowania ich wspomagająco do leczenia zleconego przez lekarza, postępowanie należy uzgodnić z lekarzem.

W leczeniu kaszlu stosujemy leki przeciwkaszlowe, rozrzedzające wydzielinę i wykrztuśne. Należy zapoznać się, które leki na jaki rodzaj kaszlu działają.

Leki stosowane w kaszlu stosujemy według następujących zasad:

  • Leki przeciwkaszlowe, które hamują odruch kaszlu, stosujemy wyłącznie w kaszlu suchym. Stosowanie leków przeciwkaszlowych w infekcjach dolnych dróg oddechowych oraz w kaszlu wilgotnym jest przeciwwskazane, ponieważ hamowanie odruchu kaszlowego może prowadzić do zalegania wydzieliny w układzie oddechowym, co może pogłębiać infekcję.
  • Stosowanie leków wykrztuśnych jest przeciwwskazane w kaszlu suchym. W kaszlu suchym zastosowanie leku wykrztuśnego może jeszcze bardziej nasilić bezproduktywny kaszel.
  • Nie można stosować jednocześnie leków przeciwkaszlowych z lekami wykrztuśnymi i rozrzedzającymi wydzielinę.

Leki przeciwkaszlowe na kaszel suchy 

Leki przeciwkaszlowe hamują odruch kaszlu. Mogą być stosowane jedynie doraźnie, przez krótki czas dla złagodzenia suchego kaszlu. Sytuacja taka najczęściej zdarza się na samym początku infekcji.

Nie można stosować leków przeciwkaszlowych w kaszlu wilgotnym oraz w zapaleniu oskrzeli i zapaleniu płuc z wydzieliną w drogach oddechowych. Prowadzi to wtedy do jej zatrzymania i zalegania w drogach oddechowych, co grozi nasileniem zakażenia.
Leków przeciwkaszlowych nie można podawać samodzielnie dzieciom w wieku do 2 lat.

Leki rozrzedzające wydzielinę

Leki rozrzedzające wydzielinę mają zastosowanie w kaszlu mokrym i przejściowym, ponieważ rozrzedzenie wydzieliny zawsze przynosi ulgę. Gęstniejąca, zasychająca i nieodkrztuszona wydzielina pogarsza stan chorego i nasila kaszel lub duszność. Leków rozrzedzających wydzielinę nie należy podawać bezpośrednio przed snem. Podczas ich stosowania należy przyjmować dużą ilość płynów. Nigdy nie można łączyć leków rozrzedzających wydzielinę i przeciwkaszlowych.

Leki wykrztuśne na kaszel mokry

Leki wykrztuśne pobudzają do kaszlu i ułatwiają odkrztuszenie wydzieliny, powstającej w wyniku procesu zapalnego toczącego się w drogach oddechowych.

Przeczytaj także jakie leki ziołowe na kaszel możesz zastosować u twojego dziecka

Zobacz jakie leki na kaszel możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zgodnie z projektem na liście refundacyjnej znajdzie się 64 nowych pozycji (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 39 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej