reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Leki przeciwgorączkowe

Jak obniżamy gorączkę?

W celu obniżenia gorączki stosujemy leki przeciwgorączkowe dostępne bez recepty. Na rynku występują leki w różnych postaciach i dawkach dostosowanych do aktualnej potrzeby, ich dawkowanie jest opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Zobacz którymi lekami możesz skutecznie i bezpiecznie obniżyć gorączkę.

Jakie leki przeciwgorączkowe stosujemy?

Musimy pamiętać, że leki przeciwgorączkowe są lekami objawowymi, nie leczą choroby, która stanowi przyczynę gorączki, a jedynie ją obniżają. Najczęściej stosowane leki przeciwgorączkowe to ibuprofen, paracetamol oraz kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, polopiryna). Które występują pod różnymi nazwami. Należy wiedzieć, że preparaty kwasu acetylosalicylowego są przeciwwskazane dla dzieci do 16 roku życia.

Leki przeciwgorączkowe są dostępne w różnych postaciach dostosowanych do wieku i stanu pacjenta. Dorośli pacjenci najczęściej przyjmują tabletki, kapsułki, również kapsułki żelowe. Pacjenci mający trudności z połykaniem tabletek przyjmują rozpuszczalne granulaty, syropy, zawiesiny i krople doustne. Leki przeciwgorączkowe występują również w postaci czopków doodbytniczych, które są stosowane głównie u niemowląt oraz u osób wymiotujących lub mających znaczne trudności w połykaniu.

Jeśli gorączka jest trudna do obniżenia, nie należy samodzielnie zwiększać dawki leku przeciwgorączkowego ponad dawkę zalecaną w ulotce przylekowej ani stosować drugiego leku przeciwgorączkowego bez porozumienia z lekarzem. W takiej sytuacji powinniśmy szybko uzyskać poradę lekarską.

Niektóre zioła mają również właściwości przeciwgorączkowe, są to: bez czarny, lipa i wierzba. Ziołowe leki obniżające podwyższoną temperaturę ciała działają łagodniej niż leki przeciwgorączkowe. Stosujemy je zazwyczaj w łagodnych stanach przeziębieniowych a nie w celu szybkiego obniżenia wysokiej gorączki i częściej u dzieci niż u dorosłych.

Zobacz jakie leki przeciwgorączkowe możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

 

 

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej