reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Jak obniżamy gorączkę u dzieci?

W celu obniżenia gorączki u dzieci stosujemy leki, które są przeznaczone dla dzieci, ich dawkowanie dla dzieci jest opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Dostępne są leki w różnych postaciach dla dzieci – w kroplach, syropach, zawiesinie doustnej, tabletkach rozpuszczalnych lub do żucia, czopkach oraz w tabletkach dla starszych dzieci. Zobacz jakie leki możesz zastosować u dziecka.

Musimy pamiętać, że leki przeciwgorączkowe są lekami objawowymi, nie leczą choroby, która stanowi przyczynę gorączki, a jedynie ją obniżają. W celu obniżenia gorączki u dzieci stosujemy tylko te leki, które są przeznaczone dla dzieci i ich dawkowanie dla dzieci jest opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli pomimo podania właściwej dawki środka przeciwgorączkowego gorączka nie ustępuje, powinniśmy wezwać lekarza. Nie należy samemu podawać drugiej dawki tego samego leku w odstępie krótszym niż wymieniony w ulotce, nawet w innej postaci, np. Czopka po podaniu syropu. Może to doprowadzić do przedawkowania ze wszystkimi tego konsekwencjami. Podanie innego leku przeciwgorączkowego np. Ibuprofenu po paracetamolu może nastąpić wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu z lekarzem.

Leki przeciwgorączkowe wykazują również działanie przeciwbólowe. Należy pamiętać, że stosując leki przeciwgorączkowe łagodzimy dziecku również nieprzyjemne objawy infekcji, szczególnie bóle mięśniowe towarzyszące infekcjom wirusowym.

Leki przeciwgorączkowe są dostępne w różnych postaciach dostosowanych do wieku i stanu pacjenta. Starsze dzieci mogą przyjmować tabletki, kapsułki, również kapsułki żelowe. Dzieci mające  trudności z połykaniem tabletek przyjmują rozpuszczalne granulaty, syropy, zawiesiny i krople doustne. Leki przeciwgorączkowe występują również w postaci czopków doodbytniczych, które są stosowane głównie u niemowląt oraz u dzieci wymiotujących lub mających znaczne trudności w połykaniu.

Niektóre zioła mają również właściwości przeciwgorączkowe, są to: bez czarny, lipa i wierzba. Ziołowe leki obniżające podwyższoną temperaturę ciała działają łagodniej niż leki przeciwgorączkowe. Stosujemy je zazwyczaj w łagodnych stanach przeziębieniowych a nie w celu szybkiego obniżenia wysokiej gorączki.

U dzieci wysoko gorączkujących, poza lekami przeciwgorączkowymi, można również zastosować kąpiele w wodzie o temperaturze pokojowej, chłodne okłady na czoło i okolicę pachwin. Środki te stosujemy zawsze po podaniu środka przeciwgorączkowego dla utrwalenia efektu jego działania, a nie w celu bezpośredniego obniżenia  gorączki.

Zobacz jakie leki przeciwgorączkowe możesz zastosować u twojego dziecka

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zgodnie z projektem na liście refundacyjnej znajdzie się 64 nowych pozycji (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 39 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej