reklama

Jakie leki stosujemy w bólach stawów, mięśni i pleców?

Ciepła kąpiel lub okłady odprężają napięte mięśnie i łagodzą ból. Ból mięśni i pleców może się zmniejszyć, gdy bolące mięśnie ponownie stopniowo zostaną rozruszane. Gdy ból jest bardzo dokuczliwy, można doraźnie zastosować leki przeciwbólowe. Doustnie zazwyczaj stosujemy środki przeciwbólowe stosowane w przeziębieniu, które równocześnie łagodzą bóle mięśniowe. Możemy również stosować preparaty miejscowe do smarowania w postaci maści rozgrzewających

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne przyjmowane doustnie, stosujemy w bólach stawów, mięśni i pleców o znacznym nasileniu, najczęściej stosowane są doustne preparaty zawierające ibuprofen, kwas acetylosalicylowy i paracetamol.

W bólach o największym nasileniu stosowane są niesterydowe leki przeciwzapalne zawierające następujące substancje czynne:

  • Deksketoprofen
  • Diklofenak
  • Ketoprofen
  • Meloksykam
  • Naproksen

W stosunku do wymienionych wyżej leków przeciwzapalnych, należących do grupy leków niesteroidowych, należy zachować dużą ostrożność, jeśli są stosowane one przez osoby z chorobami układu krążenia, szczególnie z chorobą niedokrwienną serca lub po przebytym zawale serca. Należy wtedy uzgodnić z lekarzem ich stosowanie.

W bólach stawów mięśni i pleców stosujemy również leki do stosowania zewnętrznego, miejscowego, które stosowane na skórę łagodzą ból i stan zapalny. Często zawierają one te same substancje czynne o działaniu przeciwzapalnym co leki przyjmowane doustnie.

Pamiętajmy, żeby w leczeniu bólów stawów uwzględnić aktywność fizyczną lub rehabilitację odpowiednią do twojego wieku i wydolności fizycznej. Jeśli masz choroby współistniejące, szczególnie choroby serca – ustal z lekarzem zakres twoich ćwiczeń fizycznych.

W celu łagodzenia i uśmierzania bólu mięśni można również stosować produkty dostępne bez recepty zarejestrowane jako wyrób medyczny.

Zobacz jakie leki na bóle stawów, mięśni i pleców możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciepła kąpiel lub okłady odprężają napięte mięśnie i łagodzą ból. Ból mięśni i pleców może się zmniejszyć, gdy bolące mięśnie ponownie stopniowo zostaną rozruszane. Gdy ból jest bardzo dokuczliwy, można doraźnie zastosować leki przeciwbólowe. Doustnie zazwyczaj stosujemy środki przeciwbólowe stosowane w przeziębieniu,

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię COVID-19. Na rynku znalazło się 1,8 mln szczepionek, rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć, ponieaż są one trudno dostępne. Już od września obowiązuje w Polsce ograniczenie w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. obowiązuje nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znalazły się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej