reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Kamica moczowa

Kamica moczowa jest dość częstą i nieprzyjemną chorobą. Jest to skłonność do wytrącania się nieorganicznych związków chemicznych i tworzenia się kamieni w przewodach moczowych. Jeśli ktoś ma skłonność do kamicy, powinien jej zapobiegać. Można również stosować leki stosowane bez recepty, zapobiegawczo lub leczniczo, gdy wystąpią objawy.

Kamienie moczowe są złogami tworzącymi się w różnych odcinkach dróg moczowych na skutek krystalizacji nadmiaru związków chemicznych znajdujących się w moczu. Ich rozmiary i kształty są bardzo różnorodne – od małych cząstek swobodnie przemieszczających się w moczu (tzw. Piasek nerkowy) po duże formy osiągające wymiary np. 5 cm. Ich obecność pozostaje niezauważalna do czasu, gdy nie zmieniają położenia – pacjent może przez dłuższy czas nie być świadomy obecności kamieni moczowych. Przemieszczanie się nawet niewielkich kamieni do moczowodu wywołuje bardzo silny ból pojawiający się w okolicy nerki, który promieniuje w dół brzucha i do pachwiny, zwany kolką nerkową. Kamicy moczowej mogą towarzyszyć również ból podczas oddawania moczu oraz występowanie krwi w moczu. Gorączka, tkliwość w boku oraz zwiększona częstość oddawania moczu mogą świadczyć o infekcji dróg moczowych, która stanowi częste powikłanie kamicy moczowej.

Najczęstsze przyczyny powstawania kamicy moczowej

  • Niedostateczna ilość przyjmowanych płynów lub zmniejszona częstotliwość ich przyjmowania;
  • Nadmiar wapnia lub kwasu moczowego z powodu dny lub zaburzeń hormonalnych;
  • Nawracające infekcje dróg moczowych, podczas których występuje spowolniony przepływ moczu i zmiana kwasowości moczu;
  • Zaburzenia odpływu moczu, np. Z powodu przerostu prostaty;
  • Przyjmowanie niektórych leków (np. Diuretyków, niektórych chemioterapeutyków stosowanych w leczeniu nowotworów i niektórych leków stosowanych w leczeniu hiv);
  • Przedłużone unieruchomienie, np. Z powodu niektórych chorób lub stanów pourazowych;
  • Błędy dietetyczne, np. Nadmierne spożywanie produktów zawierających szczawiany;
  • Niektóre zawody sprzyjające długiemu przebywaniu w nieruchomej pozycji, wstrzymywaniu oddawania moczu, niedostatecznej podaży płynów lub wykonywane w wysokiej temperaturze;
  • Skłonności dziedziczne, wady budowy dróg moczowych.

Przyczyna wystąpienia kamicy moczowej powinna być zdiagnozowana. Jeśli przyczyną jest dna, zaburzenia hormonalne lub infekcje dróg moczowych, konieczne jest wyleczenie podstawowej przyczyny.

Zobacz jakie leki możesz zastosować na kamicę moczową oraz na kolkę nerkową

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Ciąża nie jest okresem chroniącym kobietę przed infekcjami, przeziębienie może wystąpić u kobiety w ciąży równie często jak w okresie poza ciążą. Szczególnym okresem ciąży jest jej pierwszy trymestr, w którym rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy na wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne,

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
W obecnym sezonie jesienno-zimowym szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne ze względu na trwającą pandemię Covid-19. Zgodnie z dotychczasowymi zamówieniami w obrocie będzie dostępnych 1,8 mln szczepionek, ale rząd intensywnie pracuje aby tę pulę zwiększyć. W związku z potencjalnym zagrożeniem wywozu tych szczepionek za granicę, od 8 września znajdują się one również na liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Od dnia 1 listopada 2020 r. będzie obowiązywał nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 72 nowe pozycje (łącznie dla refundacji aptecznej, w programach lekowych i chemioterapii), większość z nich to odpowiedniki leków dotychczas refundowanych. Dla 38 pozycji refundacja nie będzie kontynuowana.
Zobacz zmiany na nowej liście w stosunku do poprzedniej listy leków refundowanych.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej