reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Kaszel u dzieci

Każde dziecko kaszle. Kaszel może być suchy lub wilgotny i leki objawowe należy dobrać w zależności od jego aktualnego rodzaju. Niekiedy należy zastosować inne leki na kaszel suchy na początku infekcji a potem zmienić je na leki na kaszel mokry.

Kaszel jest najpowszechniejszym objawem chorobowym u dzieci, jest odruchem obronnym oczyszczającym drogi oddechowe i chroniącym drogi oddechowe przed zanieczyszczeniem oraz jest objawem zapalenia lub podrażnienia górnych dróg oddechowych – gardła, krtani, tchawicy lub zapalenia dolnych dróg oddechowych – oskrzeli, drobnych oskrzeli i pęcherzyków płucnych czyli zapalenia płuc. Niezależnie od przyczyny kaszel może być suchy lub wilgotny, a leczenie objawowe należy dobrać w zależności od jego rodzaju. Kaszel suchy występuje zazwyczaj na początku infekcji i po kilku dniach przechodzi w kaszel mokry

Najczęstszą przyczyną kaszlu jest infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych czyli przeziębienie, poza tym kaszel może być spowodowany zapaleniem krtani, zapaleniem oskrzeli lub zapaleniem płuc. W przypadku takiego podejrzenia zawsze konieczne jest  badanie lekarskie oraz leczenie ustalone przez lekarza rzadką przyczyną kaszlu może być ciało obce w drogach oddechowych – uwaga nie można dawać małym dzieciom do gryzienia orzeszków lub podawać czekolady z orzechami. Zakrztuszenie jest stanem nagły, który wymaga natychmiastowej pomocy dziecku. Kaszel o podłożu czysto alergicznym występuje najczęściej u pacjentów, u których stwierdzamy również inne objawy alergii.

Kiedy kaszel u dziecka może być niepokojący i należy skontaktować się z lekarzem?

  • Gdy kaszel występuje u noworodka lub niemowlęcia – im młodsze dziecko, tym pilniej trzeba wezwać lekarza.
  • Gdy kaszel wystąpi u dziecka niepełnosprawnego lub chorującego na chorobę przewlekłą.
  • Gdy kaszlowi towarzyszą objawy utrudnionego oddychania i duszności – im szybciej duszność narasta, tym stan jest bardziej naglący.
  • Gdy kaszel jest tak uciążliwy, że nie daje dziecku spać w nocy.
  • Gdy kaszel rozpoczyna się nagle, wśród pełnego zdrowia i początek kaszlu można kojarzyć z zakrztuszeniem – istnieje możliwość, że do układu oddechowego dostało się niewielkie ciało obce (np. Orzeszek, część zabawki).
  • Gdy kaszlowi towarzyszy wysoka gorączka lub ból w klatce piersiowej.
  • Gdy kaszel pojawia się po kontakcie z czynnikami, które mogą być uczulające, jak siano, kurz, sierść zwierząt, po kontakcie z określonymi substancjami lub po wysiłku.
  • Gdy kaszel przedłuża się po przebytej infekcji lub gdy jest to kaszel nawracający, lub przewlekły.

Jeśli nie występują zagrożenia opisane w powyższych punktach, możesz podjąć się łagodzenia kaszlu za pomocą leków lub inhalacji. Przeczytaj w pozostałych artykułach o kaszlu jak leczyć kaszel u dziecka.

Photo by anjanettew on Foter.com / CC BY-SA

Najnowsze publikacje

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Owsiki są pasożytami przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego, które wywołują u ludzi chorobę zwaną owsicą, występującą najczęściej u dzieci i bardzo rozpowszechnioną w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Owsica jest chorobą brudnych rąk. To najczęstsza ludzka choroba pasożytnicza w Polsce. Jak się zarażamy

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
Na podstawie art. 37azg ust. 2 i 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U.z 2020 r. poz. 944 i 1493) Minister Zdrowia ogłosił, że od dnia 18 września 2020 r. ograniczona będzie ilość wydawanego na jednego pacjenta produktu leczniczego … – zobacz w LekInfo24.pl

Z powodu pandemii koronawirusa wykazy leków refundowanych nie były publikowane na koniec kwietnia ani na koniec czerwca, a wykaz leków refundowanych na dzień 1 marca obowiązywał od 1 marca do końca sierpnia 2020. Obecny wykaz jest pierwszym po półrocznej przerwie. Zawiera pierwszą listę bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży – 114 pozycji.

W serwisie LekInfo24.pl znajdą Państwo również listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży, wraz z informacjami o tych lekach. Lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży aktualnie zawiera 114 pozycji.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej