reklama

Autor: Krzysztof Piwowarczyk, Ilona Ślugaj

reklama

Kaszel

Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów chorobowych. Najbardziej niepokojące dla pacjentów jest ustalenie przyczyny kaszlu, która może być różna. Wystąpienie lub utrzymywanie się kaszlu może być związane z łagodnym przeziębieniem ale również może być objawem zapalenia krtani, zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc lub inną rzadką przyczyną np. Powikłaniem zapaleń płuc lub alergią.

Kaszel jest objawem stanu zapalnego lub podrażnienia śluzówki górnych dróg oddechowych – gardła, krtani, tchawicy oraz może być efektem zapalenia dolnych dróg oddechowych – oskrzeli lub płuc. Zapalenie górnych dróg oddechowych w większości jest wirusowe i może być leczone samodzielnie, objawowo. Zapalenie dolnych dróg oddechowych zawsze wymaga badania lekarskiego i leczenia ustalonego przez lekarza. Kaszel o podłożu czysto alergicznym występuje najczęściej u pacjentów, u których stwierdzamy również inne objawy alergii i którzy alergię mają udokumentowaną wynikami badań w tym kierunku. Kaszel ostry trwa krócej niż 3 tygodnie. Przewlekły kaszel trwa powyżej 8 tyg.

Kaszel suchy czy wilgotny

Niezależnie od przyczyny kaszel może być suchy lub wilgotny, a leczenie objawowe należy dobrać w zależności od jego rodzaju.

  • Kaszel suchy powstaje na skutek bezpośredniego drażnienia receptorów kaszlu przez czynniki drażniące takie jak stan zapalny błony śluzowej lub czynniki zewnętrzne.
  • Kaszel mokry powstaje na skutek pobudzenia receptorów kaszlu w celu wydalenia zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, która jest produktem stanu zapalnego.

Obrzęk, podrażnienie i suchość błony śluzowej dróg oddechowych silnie pobudza receptory do kaszlu. Wydzielina, szczególnie gęsta również prowadzi do wywołania silnego odruchu kaszlu.

W przebiegu kaszlu zarówno suchego jak i wilgotnego, bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie powietrza i odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy pić dużo płynów, nawilżać powietrze oraz w miarę możliwości stosować inhalacje z soli fizjologicznej. Należy pamiętać, że sól fizjologiczna ma stężenie 0,9%. Nie należy stosować hipertonicznych roztworów soli bez porozumienia z lekarzem.

Leki bez recepty stosowane w łagodzeniu kaszlu są lekami objawowymi i w większości działają na jeden z rodzajów kaszlu suchy lub mokry. Preparaty stosowane na oba rodzaje kaszlu z reguły są substancjami powlekającymi i łagodzącymi podrażnienie błony śluzowej okolicy gardła, co też może łagodzić kaszel.

Kaszel, jak długo trwa?

Bardzo częsta przyczyną niepokoju rodziców jest czas trwania kaszlu. Poniżej przedstawiony jest podział kaszlu ze względu na czas trwania.

  • Kaszel ostry trwa do 3 tygodni,
  • Kaszel podostry trwa zazwyczaj ok. 3-8 tyg.
  • Kaszel przewlekły trwa powyżej 8 tyg.

Kaszel ostry u dziecka najczęściej jest spowodowany infekcją wirusową górnych dróg oddechowych rzadziej może być objawem zapalenia płuc, ciała obcego w drogach oddechowych na skutek zakrztuszenia,  substancji drażniących np. Oparów chemicznych, smogu, dymu.

Przedłużający się kaszel ostry i kaszel jako podostry, najczęściej jest tzw. Kaszlem poinfekcyjnym, spowodowanym podrażnieniem błony śluzowej, najczęściej górnych dróg oddechowych, po ustąpieniu ostrej fazy infekcji. W kaszlu poinfekcyjnym zawsze należy rozpatrzyć przedłużającą się infekcję i w przypadku braku poprawy po zastosowanym leczeniu należy zawsze rozpatrzeć nieleczone zakażenie atypowe lub krztusiec.

Najczęstszymi przyczynami kaszlu przewlekłego jest również kaszel poinfekcyjny, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, szczególnie u dzieci z przerostem migdałka gardłowego – trzeciego, refluks żołądkowo-przełykowy, astma oskrzelowa, gruźlica płuc, wyjątkowo rzadko choroby tkanki śródmiąższowej płuc, kaszel psychogenny. Podejrzewanie kaszlu psychogennego u dziecka wymaga bardzo dużej ostrożności i takie podejrzenie należy wysuwać w ostatniej kolejności po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki różnicowej oraz przeanalizowaniu wszystkich objawów i okoliczności towarzyszących kaszlowi.

Zobacz jakie leki na kaszel możesz zastosować

Zobacz jakie leki ziołowe łagodzące kaszel możesz zastosować

Pamiętaj, że przed zastosowaniem musisz dokładnie przeczytać ulotkę każdego stosowanego leku.

Najnowsze publikacje

Giardia lamblia jest pierwotniakiem. Lamblioza jest jedną z najczęstszych inwazji pasożytniczych na świecie. Lamblia występuje we wszystkich krajach świata. Lamblioza jest częstsza u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza w dużych skupiskach dziecięcych, takich jak przedszkola i szkoły. Choroba jest zaliczana do tzw.

Owsica jest chorobą brudnych rąk i najczęściej występuje u dzieci. Owsica jest najbardziej rozpowszechniona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Podstawowym postępowaniem profilaktycznym oraz wspomaganiem leczenia owsicy jest dokładne przestrzeganie zasad higieny. Podstawową zasadą jest leczenie wszystkich członków rodziny i osób żyjących wspólnie.

Owsiki są pasożytami przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego, które wywołują u ludzi chorobę zwaną owsicą, występującą najczęściej u dzieci i bardzo rozpowszechnioną w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Owsica jest chorobą brudnych rąk. To najczęstsza ludzka choroba pasożytnicza w Polsce. Jak się zarażamy

Partnerzy JakLeczymy.pl

reklama

Polecane artykuły z LekInfo24.pl

LekInfo24.pl

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 17 września 2020 Poz. 69) opublikowano obwieszenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta.
Na podstawie art. 37azg ust. 2 i 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U.z 2020 r. poz. 944 i 1493) Minister Zdrowia ogłosił, że od dnia 18 września 2020 r. ograniczona będzie ilość wydawanego na jednego pacjenta produktu leczniczego … – zobacz w LekInfo24.pl

Z powodu pandemii koronawirusa wykazy leków refundowanych nie były publikowane na koniec kwietnia ani na koniec czerwca, a wykaz leków refundowanych na dzień 1 marca obowiązywał od 1 marca do końca sierpnia 2020. Obecny wykaz jest pierwszym po półrocznej przerwie. Zawiera pierwszą listę bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży – 114 pozycji.

W serwisie LekInfo24.pl znajdą Państwo również listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży, wraz z informacjami o tych lekach. Lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży aktualnie zawiera 114 pozycji.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 31 lipca 2020 Poz. 55) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.

Zapisz się na newsletter:

dostęp do najnowszych informacji z branży

farmaceutycznej na Twojej skrzynce pocztowej